To było niezwykle duchowe przeżycie. 12 kwietnia zgromadzili się twórcy ikon, którzy przez ostatnie tygodnie pracowali twórczo. Pod okiem znawczyni ikon - Małgorzaty Dżygadło-Niklaus
Wernisaż był niezwykłym przeżyciem, z uwagi na klimat jaki stworzył chór gregoriański „Schola Węgajty”. Goście wernisażu, mając w myślach ich chóralne pieśni, podziwiali pieczołowite wykonania twórców. Swoje ikony przedstawili Małgorzata Dżygadło-Niklaus, Bartosz Bremer, Ryszard Walkowski, Marcin Abijski i Zenon Chrzęścijański.
- Zajmuję pisaniem ikon już ponad 20 lat. Sama praca nad nimi jest dla mnie drogą poszukiwania modlitwy – przyznaje M. Dżygadło – Niklaus. - Pierwszy raz zetknęłam się z ikonami podczas odwiedzin jezuickiego centrum duchowości. Uczestniczyłam w medytacjach i modlitwach. Spotkanie rekolekcyjne nt. modlitwy z ikonami prowadził wówczas jezuita – ojciec Zygfryd z Krakowa. Temat bardzo mnie zaciekawił, a zakonnik wkrótce zaprosił mnie do tworzenia ikon, mówiąc: „zobaczymy teraz co potrafisz”. Ikony są też dla mnie czymś, czym mogę podzielić się z innymi.
Jednym z uczniów pani Małgorzaty podczas ostatnich warsztatów był Zenon Chrześcijański ze Sztumu. Zapytaliśmy go czym są dla niego ikony.
- Mówi się, że to nie człowiek wybiera ikony, tylko ikona wybiera człowieka – stwierdza. - W wieku 55 lat zamarzyłem sobie, by napisać swoją pierwszą ikonę. Znalazłem warsztaty w Tczewie i postanowiłem się nauczyć jak je tworzyć. I tak powstała moja pierwsza ikona, która przedstawia wizerunek Chrystusa. Jestem przykładem, że człowiek przez ikony może wiele osiągnąć. Miej życie stało się lepsze i piękniejsze dzięki nim.
- Ikonopiści - z całego serca Wam dziękuję za przybycie z tak daleka, by tworzyć u nas swoje piękne ikony – mówiła Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuki, która otrzymała od artystów jeden z obrazów.
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie była współorganizatorem wystawy i wernisażu wspólnie z Fabryką Sztuk. Zachęcamy do oglądania ikon, z których część została poświęcona w ostatnią sobotę podczas obrzędu w tczewskie Farze.
Dodajmy, że jedna z ikon pana Zenona nabrała mocy, bo została poświęcona w kościele pw. Podwyższenia św. Krzyża w Tczewie podczas mszy i specjalnego obrzędu, które poprzedziły wernisaż. Być może wkrótce kogoś uzdrowi...
(tomm)/Fot. W. Mocny
Napisz komentarz
Komentarze