Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires. W młodości wstąpił do zakonu jezuitów, a święcenia kapłańskie przyjął w 1969 roku. Przeszedł wszystkie szczeble hierarchii kościelnej – od biskupa pomocniczego, przez arcybiskupa Buenos Aires, aż po kardynała. W 2013 roku, po rezygnacji papieża Benedykta XVI, został wybrany na papieża i przyjął imię Franciszek.
Pontyfikat Franciszka zapisał się jako czas reform, otwartości i troski o najsłabszych. Beatyfikował około 1,5 tysiąca osób i kanonizował ponad 940 – najwięcej w historii Kościoła. To za jego pontyfikatu świętym został m.in. Jan Paweł II. Papież był autorem trzech ważnych encyklik: Lumen fidei, Laudato si’ i Fratelli tutti.
W 2022 roku Franciszek ujawnił, że już dekadę wcześniej podpisał list rezygnacyjny na wypadek, gdyby jego stan zdrowia uniemożliwił mu dalsze sprawowanie urzędu. Mimo to pozostał na Stolicy Piotrowej do końca, tak jak wielu jego poprzedników.
Papież Franciszek odwiedził Polskę w 2016 roku z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, gromadząc setki tysięcy wiernych. Zapamiętany zostanie jako duchowny bliski ludziom, głoszący pokój, troskę o środowisko i sprawiedliwość społeczną.
Świat żegna dziś nie tylko papieża, ale i człowieka, który odmienił oblicze współczesnego Kościoła.
Napisz komentarz
Komentarze