czwartek, 28 listopada 2024 13:51

Jak stosować mądrze herbicydy w zbożach ozimych?

Zboża ozime podobnie jak inne gatunki roślin uprawnych wymagają przeprowadzenia zabiegu chwastobójczego. W przypadku ozimin aplikacja herbicydu może być przeprowadzona tylko jesienią lub wiosną bądź też w systemie jesień — wiosna. Niezależnie od wybranego terminu stosowania środków chwastobójczych ważne jest, aby zwalczały szerokie spektrum chwastów jedno i dwuliściennych.
  • 22.08.2024 10:18
  • Autor: Grupa tipmedia
Jak stosować mądrze herbicydy w zbożach ozimych?

Czym kierować się wybierając herbicydy?

Podstawowym kryterium wyboru jest możliwość aplikacji w danym gatunku zbóż ozimych oraz fazie, w której aktualnie znajduje się uprawa. Liczba dostępnych w sprzedaży herbicydów pozwala na łatwe i szybkie sprostanie tym wymaganiom.

Drugim ważnym elementem jest określenie zakresu zwalczanych chwastów. W przypadku ozimin zdecydowanie dominują gatunki dwuliścienne, ale nie można zapomnieć o miotle zbożowej i innych chwastach jednoliściennych. Do gatunków, które lokalnie są coraz większym problemem, należy zaliczyć przede wszystkim wyczyniec polny. 

Warto również zwrócić uwagę na mechanizmy działania substancji aktywnych. Dobrze, gdyby gotowy produkt lub mieszanina opryskowa składały się z substancji o różnych mechanizmach działania. Warto również, aby w kolejnych latach na tym samym polu w zwalczaniu chwastów w oziminach rotować mechanizmami działania substancji aktywnych.

Gotowy produkt czy mieszanina opryskowa?

Oferta herbicydów jesiennych dostępna tutaj https://osadkowski.pl/srodki-ochrony-roslin/herbicydy--c-001013 jest bardzo szeroka, więc pozwala na wybór rozwiązania dopasowanego do potrzeb gospodarstwa. Mogą one wynikać z preferencji, ale także z aspektów technicznych i ekonomicznych. 

Aplikacja gotowych produktów jest niewątpliwie wygodna, ponieważ nie trzeba przygotowywać wieloskładnikowej mieszaniny opryskowej. Jednak nie zawsze odpowiada ona potrzebom gospodarstwa. Do zwalczania chwastów jesienią firma Osadkowski rekomenduje:

  • Elipris w dawce od 0,4 do 0,5 l/ha

  • Mateno Duo w dawce od 0,35 do 0,7 l/ha 

Mieszanina opryskowa — elastyczne rozwiązanie

W przypadku tank mix możliwy jest elastyczne ustalenie dawki poszczególnych jej komponentów w zależności od składu gatunkowego chwastów, a także ich fazy rozwojowej. Po lustracji polowej można wybrać jeden z wariantów:

  • flufenacet 200 g/ha s.a. + diflufenikan 140 g/ha s.a.

  • Boxer 800 EC 2,0 l/ha + diflufenikan 50 g/ha s.a. + florasulam 5 g/ha s.a. 

Ilość preparatu należy wyliczyć na podstawie zawartości substancji czynnej w produkcie. Wszystkie produkty niezbędne do przygotowania maksymalnie skutecznych jesiennych technologii zwalczania chwastów dostępne są u Doradców firmy Osadkowski oraz w sklepie internetowym dla rolnika.

Materiał partnera