Reklama
niedziela, 9 lutego 2025 05:22
Reklama
Reklama
Radni gminy mieli zagłosować za lub przeciw likwidacji szkół, a zagłosowali nad odrzucaniem petycji mieszkańców skarżących się na krzywdzące ich decyzje

Wysoka temperatura sporu wobec planów likwidacji szkół

Mimo upływu czasu nie milknie sprawa działań Urzędu Gminy Gardeja w kierunku wygaszania szkół. 5 lutego odbyły się obrady sesji Rady Gminy Gardeja, gdzie była poruszona kwestia likwidacji szkół w gminie w obecności na sali rodziców uczniów. Mieszkańcy gminy Gardeją piszą na Facebooku: „Stop zamykaniu szkół w gminie Gardeja (...)” o tym, że w ostatnich dniach do NSZZ „Solidarność” w Kwidzynie wpłynęły wnioski o zaopiniowanie zamknięcia dwóch szkół w gm. Gardeja - zamknięcia Szkoły Podstawowej w Trumiejach i SP w Otłowcu. Czyli chodziło już o zamknięcie nie czterech a dwóch placówek. W tej jednak części obrady poszły w innym kierunku.
Wysoka temperatura sporu wobec planów likwidacji szkół

Autor: Fot. UG Gardeja

Ostatecznie na skutek protestu rodziców i zwrócenia uwagi na problem w gminie Gardeja przez media lokalne i ogólnopolskie, nagle okazało się, że nawet te dwie uchwały likwidacyjne nie będą głosowane, bo w międzyczasie pojawiły się informacje o rozmowie wójt z Ministerstwem Edukacji Narodowej o nowych awaryjnych środkach na wsparcie gminnej oświaty, jak również na wsparcie innych polskich gmin w podobnej sytuacji niżu demograficznego.

Rodzice cały czas mają uwagi, że o tak istotnych sprawach dowiadują się „pocztą pantoflową”, a nie od władz gminy. Spór jest w dalszym ciągu gorący, bo jeśli ministerstwo nie przeznaczy gminie pieniędzy, wówczas sprawa „reformy” czyli likwidacji szkół wróci jak bumerang.


 

NIE ZAMYKAJCIE MAŁYCH SZKÓŁ !!

Od czasu, gdy pod koniec ub. r. pojawiła się informacja o zamiarach likwidacji czterech z sześciu gminnych szkół, rodzice uczniów stanowczo zaprotestowali. Interweniowali w gminie oraz u dyrekcji placówek. Powiadomili media ogólnopolskie i lokalne. Także Kurier Kwidzyński pisał o tej bulwersującej sprawie. Zawiązała się strona protestujących: „Stop Zamykaniu Szkół w gminie Gardeja - Referendum 2024”, na której publikowane są najnowsze informacje i dokumenty dotyczące planów oświatowych gminy.


 

Przypomnijmy, w szkołach w gminie Gardeja (woj. pomorskie) uczy się około 600 dzieci. W niektórych placówkach, np. w samej miejscowości jest ich więcej, ale np. w Trumiejach czy Otłowcu mniej. Stanęło na tym, że w pierwszej kolejności mają zniknąć placówki w Czarne Dolne i Cyganach.

Rodzice argumentują, że szkoła to centrum wydarzeń społecznych i kulturalnych. Szkoły organizowały spotkania w ważnych dla społeczności sprawach oraz wydarzenia integracyjne jak Dni Babci, Dziadka, Dni Dziecka, a nawet spotkania z autorami książek. Likwidacja tych placówek spowoduje, że w sołectwach nie będą chcieli osiedlać się nowi mieszkańcy. Powstanie pustynia kulturalna, a więzy społeczne i integracja mieszkańców będą stopniowo zanikać. Zwykle tego typu kroki są nieodwracalne i degenerujące dla społeczności lokalnych. Szkołę zawsze najłatwiej zamknąć, dużo trudniej utrzymać, zwłaszcza w obliczu doraźnych problemów finansowych, które nie powinny nigdy decydować w przypadku działalności niedochodowych.

Pikanterii sprawie dodaje fakt,że część szkół była wyposażona w nowy sprzęt komputerowy, wyremontowane klasy, łazienki... Głównym argumentem są koszty utrzymania i niż demograficzny.

Czyli nie żałujemy pieniędzy na inwestycje w oświatę, ale żałujemy by ją utrzymać?


 

„Po raz kolejny jesteśmy atakowani za to, że broniąc szkół, działamy niepoprawnie. Słyszymy, że jest nas mało i że większość popiera ich zamknięcie. Chcemy jednak udowodnić, że to nieprawda! Dlatego prosimy wszystkich o wzięcie udziału w ankiecie, w której można zaznaczyć, czy jesteście za, czy przeciw likwidacji szkół w naszej gminie. Pokażmy naszym Włodarzom, kto naprawdę stanowi większość! - czytamy na wspomnianej stronie protestacyjnej.

Pod postem zamieszczono ankietę z trzema pytaniami, gdzie można internetowo opowiedzieć się czy:

- Jestem ZA likwidacją szkół w gminie Gardeja – 16. proc.

- Jestem PRZECIW likwidacji szkół w gminie Gardeja - 84. proc.

- Jestem ZA prywatyzacją szkół w gminie Gardeja – 0 proc.

Post z 28.01.2025, a wyniki sprawdzaliśmy 4 lutego br.


 

Protestujący apelowali do rodziców i mieszkańców o wzięcie udziału w sesji 5 lutego br. i wyrażenie swojego sprzeciwu Radzie Gminy i pani wójt. Sesja odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury.

Wszystkie formalności związane z planami likwidacji szkół (przed zamknięciem szkoły), według przepisów muszą być dopełnione w ciągu 6 miesięcy od dnia podjęcia decyzji przez daną gminę. W przypadku gminy Gardeja ten termin upływa w lutym. Tymczasem wszyscy spodziewali się, że na sesji lutowej pod głosowanie zostaną poddane dwie uchwały likwidacyjne dot. szkół w Trumiejach i Otłowcu. Tak się jednak nie stało. Dlaczego?


 

W oczekiwaniu na decyzję ministerstwa. Debata i głosowanie w sprawie szkół 

Wójt K. Nowak w sprawozdaniu do działalności międzysesyjnej, odnosząc się do kwestii związanych z planami przeorganizowania gminnej oświaty przyznała, że podczas pierwszego spotkania w Otłowcu jej zamiarem było poinformowanie rodziców o reformie oświaty w gminie.


 

- Analiza dotycząca gminnej oświaty została przedstawiono w SP w Otłowcu. Już tam sytuacja przybrała obraz sytuacji konfliktowej pomiędzy rodzicami a urzędnikami gminy – stwierdziła pani wójt. - Konflikt narastał. Zaplanowane konsultacje przybrały inny wymiar niż tego oczekiwaliśmy. Chcieliśmy rozmawiać, słuchać, konsultować i otrzymywać zwrotne informacje o tym co robić. Demografia gminy zmusza nas do podejmowania bardzo trudnych decyzji. Dialog jednak przybrał formę nie mówienia o dobru dzieci, ale o tym co jest źle wykonywane przez władze gminy. W związku z powyższym rozmowy z mieszkańcami zostały przerwane z uwagi na narastające emocje.


 

Wójt dodała, że dalsze spotkania będą odbywały się w formie wywiadówek, gdzie organizatorami będą dyrektorzy szkół, które obejmie reforma - jak podkreśliła, dotyczy ona nie 4 szkół, a wszystkich 6, do których uczęszcza ponad 600 uczniów. W wystąpieniu zapowiedziała, że nie pojawią się na sesji uchwały intencyjne (mówiące o zamiarze likwidacji szkół).


 

-Rozpoczęłam serię rozmów ze związkami zawodowymi, nauczycielami, dyrektorami, ale także z kuratorem oświaty, u którego byłam kilkukrotnie, a on także odwiedzał nasze placówki – oznajmiła pani wójt. - Rozmawiałam z panią wojewodą oraz odbyłam konsultacje z Ministerstwem Edukacji Narodowej. W ministerstwie dowiedziałam się, że będą podejmowane kroki, by takie małe szkoły jak nasze utrzymać. Będę podejmować takie działania przez MEN. Daje naszym władzom (rządowym) kredyt zaufania.


 

Pani wójt przyznała, że intencją planowanych zmian jest dążenie do tego, by edukacja była prowadzona w sposób wyrównany na terenie gminy oraz, by z infrastruktury szkolnej korzystali nie tylko uczniowie, ale także np. seniorzy, przedsiębiorcy czy grupy nieformalne, a nie tylko uczniowie.

Wszystko to oznacza, że problem istnieje, ale wójt czeka na program wsparcia ministerstwa dla małych szkół którym grozi zamknięcie. Na stronie gminy pojawiła się zakładka „oświata” i tam będą umieszczane wszystkie informacje związane z bieżącymi działaniami w oświacie w gminie Gardeja.


 

Przewodnicząca Rady Gminy podsumowując zwróciła się do mieszkańców:

- Dbajmy naprawdę o dobro naszych dzieci, a nie ustawiajmy się na stanowisko „nie bo nie”, a nie w rodzaju: „za dwa lata moje dziecko nie będzie chodzić do tej szkoły i niech się dzieje wola nieba”.

Przewodnicząca zapytała wójt co dalej, jeśli rządzący zapalą jednak czerwone światło?.

- Będziemy wracać do tematu – stwierdziła wójt Nowak, zapewniając że dla niej dzieci to nie koszt, a inwestycja i „równy”, a nie „różny” dostęp do edukacji.

Wójt stwierdziła, że rozmawia o wpłynięciu do gminy 5,5 mln zł na modernizację szkół. Wnioski te muszą być rozliczone do końca listopada br, Wspomniała o budowie nowego przedszkola i dotacji na 1,45 mln zł z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na organizację grupy żłobkowej na lata 2022 – 2029.


 

Uchwały oświatowe głosowane 5 lutego br.

Uchwały dotycząca skargi Rady rodziców z Czarnego Dolnego i Cyganach na działalność wójt K. Nowak zostały uznane za bezzasadne. Cygany: 10 - za, 1 – przeciw, 4 – wstrzymujące.

Skargi i petycje komisja skarg, wniosków i petycji uznały za bezzasadne, bo Rada Gminy Gardeja nie przyjęła pod głosowanie uchwał likwidujących dwie podstawówki; Czarne Dolne: 9 – za, 2 przeciw, 4 wstrzymujące.

Petycja przeciwko likwidacji szkoły im. S. Żeromskiego w Trumiejach (z 25.11.2024) oraz placówki im. Jana Brzechwy w Cyganach (z 5.11.2024), szkoły im. Jana Pawła II w Czarnem Dolnym (z 29.10.2024) - uznano za bezprzedmiotowe. Uzasadnienia uchwał są dostępne w BiP na stronach gminy. Ostatnia z petycji pozostała bez rozpatrzenia z przyczyn formalnych.


 

Część sesji dot. oświaty spuentował Zbigniew Kempiński przyznając, że problem z finansowaniem i niżem demograficznych jest złożony i nienowy. Stwierdził, że organ prowadzący wycofał się ze swoich wcześniejszych decyzji. Przyznał, że jego zdaniem subwencjonowanie oświaty w małych szkołach powinno odbywać się nie na ucznia tylko na oddział. Były radny stwierdził, że jego zdaniem sytuacja, że niektóre dzieci dojeżdżałyby do szkoły wstając o godz. 4.00 nie byłaby normalna.

Tak czy inaczej, zdaniem pani wójt reforma taka czy inna będzie i tak nieunikniona, bo budżet przedmiotowych szkół nie spina się, a większość subwencji zostaje przeznaczonych na pensje dla nauczycieli. Pytanie czy reforma zaproponowana przez gminę nie poszła a daleko? Szkoła jest dobrem, którego nie da się przeliczyć na pieniądze, a włodarzom powinno zależeć, by ich małe społeczności miały szanse dbać o swój rozwój kulturalny i społeczny.


 

Krytyka i brak zgody to mowa nienawiści?

Dodajmy, że wójt Karolina Nowak także nie pozostaje bezczynna wobec działań, przeciwko jej planom przeorganizowania gminnej oświaty. Skierowała oficjalne pismo do Rady Powiatu Kwidzyńskiego w sprawie stosowania mowy nienawiści w mediach społecznościowych przez radnego powiatu – Zbigniewa Daszyńskiego. Zarzuca się mu eskalowanie konfliktów między mieszkańcami różnych gmin i społeczności, że narusza „zasady przyzwoitości i szacunku wobec innych ludzi”.

Wójt Nowak zażądała działań powiatu w celu uniemożliwienia jej zdaniem nienawistnych wpisów, podjęcie działań edukacyjnych i wychowawczych, by wyeliminować mowę nienawiści w mediach społecznościowych i przestrzeni publicznej oraz złożenie przez RP Kwidzyńskiego oświadczenia potępiającego nawoływanie do nienawiści z jednej strony a z drugiej podkreślając konieczność działań zmierzających do „dialogu i pokoju społecznego”.


 

Do sprawy oświaty w gminie Gardeja i problemów utrzymania małych szkół będziemy wracać na łamach Kuriera Kwidzyńskiego i naszego portalu Kwidzyn1.pl

!! ZACHĘCAMY DO ŚLEDZENIA NASZYCH PUBLIKACJI !!


 

W. Mocny/Fot. UG Gardeja



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama