Całość przygotowuje Pracownia Regionalna Kwidzyńskiego Centrum Kultury, którą kieruje Justyna Liguz. W wirtualnym muzeum będzie można również ściągnąć materiały w formie biblioteki "on-line".
Najważniejszym powodem powstania tej strony stał się nie tylko brak tradycyjnego muzeum, ale także ubiegłoroczny pożar Urzędu Miasta. Uświadomiło to twórcom, że z dnia na dzień można bezpowrotnie stracić wiele cennych pamiątek.
Muzeum podzielone zostało na sześć działów. Są więc m.in. "eksponaty", a w nich wiele zdjęć materialnych pamiątek związanych z Kwidzynem - stare kroniki, medale. Twórcy strony liczą, że pamiątek będzie coraz więcej dzięki mieszkańcom, którzy zechcą je udostępnić do sfotografowania i umieszczenia w Internecie. W dziale "czytelnia" znajdą się dokumenty pisane: książki, gazety. Obecnie można już obejrzeć jedno z najstarszych opracowań na temat dziejów Kwidzyna: "Stadt Marienwerder" Maxa Toeppena z 1875 roku.
W dziale "ludzie" zamieszczane będą biogramy osób, które tworzyły historię miasta. Dział "wycieczki w teren" docelowo ma stać się kompendium wiedzy na temat zabytków i miejsc, które warto odwiedzić. W dziale "dla dzieci" znajdą się materiały edukacyjne np. kolorowanki, dzięki którym nawet maluchy zaczną poznawać swoje miasto.
Z Pracownią Regionalną współpracują osoby prywatne, kolekcjonerzy, pasjonaci, ale zdecydowana większość materiałów pochodzi z dużych zbiorów państwowych. Zarówno polskich, np. Archiwum Państwowego w Elblągu z siedzibą w Malborku, jak i niemieckich, np. Heimatkreis Marienwerder w Celle.
Wirtualne muzeum miasta
KWIDZYN. Co prawda tylko wirtualne, ale w końcu jest – muzeum Kwidzyna. Strona www.muzeum.kwidzyn.pl ma wkrótce stać skarbnicą wiedzy na temat przeszłości i teraźniejszości miasta oraz jego okolic – zanim powstanie realne muzeum, co planowane jest od dawna.
- 05.07.2008 00:01 (aktualizacja 27.07.2023 17:35)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze