Na wielu drogach naszego województwa można zauważyć znak ostrzegawczy A-18b „Uwaga dzikie zwierzęta”, który informuje o zwiększonym ryzyku pojawienia się zwierząt na drodze. Kierowcy zobowiązani są do zachowania szczególnej ostrożności, zmniejszenia prędkości i uważnej obserwacji otoczenia. Niestety, nawet przy odpowiedzialnej jeździe, nie zawsze udaje się uniknąć kolizji z dziką zwierzyną.
Do takiego incydentu doszło w dniu dzisiejszym około godziny 6:00 rano w miejscowości Cygany (gm. Gardeja). Na jezdnię nagle wbiegła sarna, której nie udało się ominąć. Na szczęście kierująca pojazdem nie odniosła obrażeń, jednak zwierzę padło na miejscu.
Policjanci apelują o szczególną ostrożność, zwłaszcza podczas jazdy przez tereny zalesione, w godzinach porannych i po zmroku, kiedy migracja dzikich zwierząt jest najbardziej intensywna. Zderzenie z sarną ważącą około 20 kg może generować siłę uderzenia sięgającą nawet pół tony, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń pojazdu i groźnych konsekwencji.
Jak się zachować po zderzeniu ze zwierzęciem?
Przede wszystkim należy zachować spokój. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 25 ustawy o ochronie zwierząt) w przypadku potrącenia, kierowca ma obowiązek, w miarę możliwości, do zapewnienia stosownej pomocy zwierzęciu lub zawiadomieniu odpowiednich służb. W pierwszej kolejności należy zjechać na pobocze (jeśli pojazd pozostaje sprawny), zadbać o bezpieczeństwo własne oraz pasażerów, zabezpieczyć otoczenie, założyć kamizelkę odblaskową, postawić trójkąt ostrzegawczy, włączyć światła awaryjne oraz poinformować Policję. Nie próbujmy na własną rękę pomóc rannemu zwierzęciu. Nie dotykajmy go i nie próbujmy przewozić. Może ono zachować się agresywnie i zrobić nam krzywdę lub być chore, np. na wściekliznę. Policjant sporządzi notatkę ze zdarzenia i poinformuje odpowiednie służby, które zajmą się rannym lub martwym zwierzęciem.
Napisz komentarz
Komentarze