Honorowe Nagrody Przewodniczącego Rady Powiatu Kwidzyńskiego
Ewa Niewiadomska i Natalia Hryniewicz-Sosnowska
Organizatorki wielu wydarzeń sportowych i inicjatyw na szczeblu szkolnym, gminnym i powiatowym, kierowanych do najmłodszych uczniów. Ich celem jest wdrażanie do świadomego i aktywnego spędzania wolnego czasu oraz zdrowego, racjonalnego odżywiania dzieci i ich rodzin. Są organizatorkami Rodzinnego Festynu po Zdrowie.
Ochotnicza Straż Pożarna w Bronisławowie
Powstała w 1956 roku. Obecnie jednostka zrzesza 30 czynnych członków, w tym 20 z uprawnieniami do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Członkowie straży, oprócz angażowania w aktywności zwiększające kompetencje ratownicze, aktywnie włączają się w życie lokalnej społeczności, organizując lub włączając się w przygotowanie licznych wydarzeń kulturalnych, sportowych i okolicznościowych.
Karol Szczęsny
Sołtysem wsi Wandowo jest od 2011 roku. Dzięki jego współpracy z samorządem gminy Gardeja i lokalną ochotniczą strażą pożarną udało się w minionych latach wyremontować świetlicę wiejską i remizę OSP. Karol Szczęsny jest inicjatorem i współorganizatorem lokalnych festynów wiejskich.
Koło Gospodyń Wiejskich w Czarnem Dolnem
Powstało w latach 60. Od początku istnienia zajmuje się organizacją wydarzeń kulturalnych, festynów, spotkań z dziećmi, młodzieżą i seniorami, wykonywaniem dekoracji i stroików świątecznych. Propaguje zdrowe odżywianie oraz tradycyjne potrawy z regionu. Regularnie uczestniczy w dożynkach szczebla gminnego i powiatowego oraz powiatowym stole wielkanocnym i bożonarodzeniowym.
Stanisław Chejnowski
Jeden z inicjatorów utworzenia Sołectwa Otłówko. Od 2003 roku pełni funkcję sołtysa. Z inicjatywy Stanisława Chejnowskiego powstała Zielona Świetlica w Czachówku, wybudowano i zmodernizowano place zabaw w Otłówku i Czachówku oraz przeprowadzono modernizację oświetlenia i dróg gminnych w obu wsiach. Stanisław Chejnowski jest także organizatorem plenerów malarskich, garncarskich i festynów rodzinnych dla mieszkańców sołectwa.
Stowarzyszenie Klub Seniora w Trzcianie
Klub działa od 2010 roku. Liczy 35 członków. Organizuje liczne imprezy integrujące społeczność lokalną, w tym ogniska, zabawy plenerowe, zabawy charytatywne, jarmarki świąteczne i paczki dla niepełnosprawnych. Stowarzyszenie współpracuje także ze świetlicą wiejską w Trzcianie pomagając w organizacji Dnia Dziecka, wycieczek rowerowych czy spotkań noworocznych.
Ochotnicza Straż Pożarna w Ryjewie
W ubiegłym roku jednostka obchodziła 100-lecie utworzenia. Po wojnie ryjewska OSP aktywnie włączała się w życie wsi i całej gminy. Kamieniami milowymi w historii straży są wybudowanie i późniejsza rozbudowa remizy, ufundowanie sztandaru oraz tradycja corocznych turniejów wiedzy pożarniczej.
Piotr Janiewicz
Samorządowiec z wieloletnim doświadczeniem. Przez 20 lat radny Rady Miejskiej w Prabutach (dwie kadencje wiceprzewodniczący, a w latach 2014-2018 przewodniczący rady). Zawodowo związany jest ze służbą zdrowia i kształceniem pielęgniarek i ratowników medycznych. Obecnie jest wykładowcą na kierunku pielęgniarstwo w Powiślańskiej Szkole Wyższej w Kwidzynie. Jest też opiekunem studenckiego koła naukowego. Organizuje bezpłatne badania i konsultacje medyczne dla uczestników lokalnych wydarzeń.
Piotr Jakubowski
Rzeźbiarz, plastyk, animator kultury i artysta. Przez wiele lat prowadził nieodpłatnie zajęcia dla dzieci i młodzieży w wielu placówkach powiatu, organizował artystyczne spotkania harcerzy. Często swoje prace przekazuje na cele charytatywne. Obecnie prowadzi pracownię rzeźby w Rakowcu działającą w ramach Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie.
Henryk Ordon
W latach 1994-2018 aktywnie działał w samorządzie gminy Kwidzyn. W latach 1998 – 2002 był zastępcą wójta gminy Kwidzyn, a od 2006 r. do listopada 2018 r. pełnił funkcję przewodniczącego rady gminy. Henryk Ordon jest między innymi inicjatorem oraz współautorem publikacji „Historia sołectwa Korzeniewo”, która powstała we współpracy z mieszkańcami wsi.
Halina Dubiela
Przez 28 lat była dyrektorem przedszkola w Korzeniewie. Jest członkiem rady sołeckiej wsi Korzeniewo oraz zastępcą przewodniczącej Koła Kobiet Korzeniewskich. Organizowała wiele imprez z udziałem społeczności lokalnej. Współpracując z Henrykiem Ordonem zredagowała „Historię sołectwa Korzeniewo”.
Halina Rybarczyk
Nauczycielka w Szkole Podstawowej w Korzeniewie. Współorganizatorka licznych imprez dla lokalnej społeczności. Współuczestniczyła w przygotowaniu publikacji „Historia sołectwa Korzeniewo”.
Honorowe Nagrody Starosty Kwidzyńskiego
Agnieszka Korol
Pisarka, nauczycielka, autorka bajek dla dzieci, powieści, sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych. Dzięki pracy z dziećmi, które przygotowuje do mądrego, aktywnego uczestnictwa o życiu kulturalnym, poznała ich sposób odbierania rzeczywistości. Znajduje to odzwierciedlenie w jej twórczości.
Leszek Torłop
Nagroda została przyznana za opiekę nad miejscami pamięci narodowej w Janowie i Marezie (gmina Kwidzyn), kultywowanie, w wielu formach, pamięci żołnierzy wyklętych z Konfederacji Obrony Wiary i Ojczyzny z oddziału w Marezie oraz popularyzowanie wśród mieszkańców gminy Kwidzyn i powiatu kwidzyńskiego organizacji prowadzących działalność antykomunistyczną i antysowiecką.
Gminny Ośrodek Kultury w Ryjewie
Organizator wielu imprez kulturalnych, sportowych i turystycznych dla mieszkańców gminy. Nagroda przyznana za szerokie spektrum działalności polegającej na organizacji imprez plenerowych i okolicznościowych, wycieczek na spektakle i wydarzenia kulturalne, współpracę ze szkołami i organizacjami społecznymi oraz organizacji zajęć sportowych, a także zachęcanie mieszkańców do aktywności na wielu polach.
Nagrody Starosty za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury
Marzenna Ewa Groszewska
Malarka, artystka i pedagog artystyczny w SP2 Prabuty. Miłośniczka świata fantastycznego, mistycznego i sztuki dla dzieci. Przyznając nagrodę podkreślono, że malarstwo Marzenny Ewy Groszewskiej jest pełne zmysłów, tajemniczych treści i symboli. Twórczość ta pomaga odpocząć, odcinając się od świata realnego, jednocześnie wprowadzając w świat wyobraźni. Prace artystki wielokrotnie były wystawiane w Kościółku Polskim w Prabutach oraz Prabuckim Centrum Kultury i Sportu. W listopadzie 2018 r. odbyła się wystawa jej prac w warszawskiej Galerii Sztuki „Rampa”.
Zespół Art-Voice
Młodzieżowa grupa wokalna działająca od 2014 r. w Kwidzyńskim Centrum Kultury. Zespół wykonuje zróżnicowany repertuar, nawiązujący do popu, funka, rocka i piosenki poetyckiej. Od początku istnienia zespół uczestniczy w licznych wydarzeniach kulturalnych, koncertach i konkursach, czego ukoronowaniem są ubiegłoroczne sukcesy Zuzanny Tandeckiej i Nikoli Krauze.
Emilian Jaworowicz
Organizator i animator wydarzeń kulturalnych oraz pomysłodawca kulturalnych przedsięwzięć na terenie gminy Gardeja. Podczas wieloletniej pracy w Gminnym Ośrodku Kultury w Gardei wprowadził do lokalnego kalendarza szereg nowatorskich propozycji takich, jak coroczne plenery malarsko-rzeźbiarskie i wystawy poplenerowe, adresowane do dorosłych twórców oraz dzieci i młodzieży, Teatralne Czwartki oraz zajęcia feryjne. Współpracę z różnymi podmiotami z tereny gminy przy organizacji dożynek gminnych, nocy świętojańskiej oraz innych wydarzeń okolicznościowych adresowanych do mieszkańców gminy.
Jerzy Woliński
Rzeźbiarz, który próbuje także sił w malarstwie. Główna tematyka jego prac, to konie. Tematyka wiąże się z pracą zawodową w stadninie koni w Nowej Wiosce. Jerzy Woliński jest autorem rzeźby konia w Zespole Pałacowo-Parkowym w rodzinnej Nowej Wiosce. Wystawiał swoje prace na hipodromie w Sopocie, a także podczas aukcji koni w Janowie Podlaskim oraz w niemieckim, partnerskim dla Kwidzyna mieście Celle.
Ludowy Zespół Śpiewaczy „Wesoła Gromadka”
W ubiegłym roku zespół obchodził 30-lecie swojego powstania. Przyznając nagrodę stwierdzono, że zespół od swojego powstania uświetnia występami wydarzenia kulturalne, ubarwia śpiewem uroczystości, obchody rocznic, dożynek, świąt kościelnych i państwowych, organizowanych na terenie powiatu i poza nim. Zespół ma w repertuarze ponad 200 piosenek oraz 2 płyty nagrane dla miesięcznika Strażak. Słynie także z kunsztu kulinarnego, przygotowując domowy chleb i smalec. Panie z Wesołej Gromadki tworzą również drużynę strażacką działającą w Ochotniczej Straży Pożarnej w Tychnowach.
Napisz komentarz
Komentarze