Kiedy wchodzimy do muzealnej izby wita nas godło pamiętające czasy PRL. Możemy też wstąpić do gabinetu lekarskiego jako żywo przypominającego lata 70-te ubiegłego wieku. Po niecodziennej izbie oprowadził nas Michał Jelski przewodnik i opiekun prabuckiego muzeum techniki medycznej.
Stary sprzęt trafił na muzealną półkę
-Pomysł na zorganizowanie właśnie takiego miejsca, gdzie moglibyśmy zgromadzić i udostępnić naszym obecnym pacjentom i osobom ich odwiedzającym używany jeszcze kilka lat temu sprzęt medyczny, narodził się przed kilkoma laty z inicjatywy prof. dr hab. Jana Skokowskiego. W gronie pomysłodawców był także ówczesny dyrektor, a obecnie prezes spółki Paweł Chodyniak, a także inne osoby. Technika medyczna zmienia się w tak szybkim tempie, że urządzenia które jeszcze niedawno były używane, służyły lekarzom i pacjentom, teraz wędrują na magazynowe półki, gdzie nie czekają na lepsze czasy, ale raczej na skasowanie. Takich urządzeń w naszym szpitalu było bardzo dużo. Stąd pomysł na zgromadzenie ich w jednym pomieszczeniu, skatalogowanie, opisanie i udostępnienie zwiedzającym – opowiada Michał Jelski.
Jak podkreśla opiekun muzeum techniki medycznej praktycznie wszystkie udostępnione eksponaty pochodzą z dawnego prabuckiego sanatorium. Tylko trzy urządzenia, w tym inkubator, zostały pozyskane ze szpitala w Kwidzynie.
Przypomną dawne dzieje sanatorium
Dziś prabucki szpital specjalistyczny nie przypomina już dawnego sanatorium przeciwgruźliczego. Jednak miniona, sławna na cały kraj, przeszłość prabuckiej placówki może być przypomniana za pomocą tej niecodziennej izby muzealnej.
-Od sławnej przeszłości nie możemy i nie chcemy uciec. Ta izba muzealna ma właśnie przypominać o kilkudziesięcioletnich dziejach dawnego sanatorium. Zachowały się niezliczone zdjęcia, rysunki, a nawet karykatury lekarzy, pielęgniarek i pracowników sanatorium, które rysowane rękoma dawnych pacjentów na szczęście przetrwały do dziś. W naszych zbiorach zgromadziliśmy też mnóstwo sprzętu medycznego, w tym: defibrylator, ekg, aparat rentgenowski, liczne mikroskopy i sprzęt laboratoryjny. Mamy także urządzenie do destylowania wody, które zawsze wzbudzało większe zainteresowanie niektórych pacjentów. Pominę jednak milczeniem, co było tego powodem. Co ciekawe praktyczne wszystkie urządzenia dawniej ratujące życie nadal są sprawne – podkreśla M. Jelski.
Muzeum otwarte dla wszystkich
Muzeum techniki medycznej otwarta jest dla wszystkich, nie tylko dla pacjentów czy osób odwiedzających chorych w prabuckim szpitalu, a jego zwiedzanie jest bezpłatne. Marzeniem organizatorów tego muzeum jest natomiast, aby turyści przyjeżdżali do Prabut specjalnie z myślą o zwiedzeniu tego niecodziennego muzeum.
Napisz komentarz
Komentarze