Starszy kapitan Jan Chodukiewicz, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kwidzynie, apeluje o zachowanie ostrożności podczas żniw.
Wymagane są podstawowe zasady bezpieczeństwa
-W tym okresie co roku dochodzi do wielu wypadków, a także pożarów. Aby zapobiec możliwości powstania pożaru, bądź ograniczyć straty, nie tylko materialne, takie jak utrata zbóż, słomy, maszyn rolniczych, ale i zdrowotne, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Podczas zbioru, transportu i składowania płodów rolnych należy stosować wskazania podane w instrukcjach obsługi przy eksploatacji maszyn rolniczych. Należy stosować silniki elektryczne o odpowiednim, do warunków pracy, stopniu ochrony. Minimalna odległość układu napędowego od stert, stogów i budynków, o konstrukcji palnej, powinna wynosić 5 m. Należy też zabezpieczać urządzenia wydechowe silników spalinowych przed wylotem iskier oraz zapewnić możliwość ewakuacji ludzi i sprzętu – przypomina st. kpt. Jan Chodukiewicz.
Kombajny muszą mieć dwie gaśnice
Zastępca komendanta powiatowego PSP w Kwidzynie dodaje, że materiały pędne należy przechowywać w nietłukących się zamkniętych naczyniach, w ilości, która nie przekracza dobowego zapotrzebowania, w odległości co najmniej 10 m od występowania palnych płodów rolnych. Kombajny muszą być natomiast wyposażone w dwie sprawne gaśnice: proszkową przeznaczoną do gaszenia źródła ognia w instalacji elektrycznej i silniku oraz pianową, do pozostałych mechanizmów kombajnu. Gaśnice powinny być sprawne technicznie i poddawane przeglądom technicznym.
Prawidłowe zasady ustawiania stogów
Ważne jest też odpowiednie ustawianie stert lub stogów. Powierzchnia sterty lub stogu nie może przekroczyć 1 tys. m kw. i kubatury 5 tys. m sześć. Minimalna odległość stogu od budynków konstrukcji palnej powinna wynosić 30 m. Natomiast w przypadku gdy konstrukcja nie jest palna odległość minimalna musi wynosić 20 m. Stogi powinny być także ustawione w odległości nie mniejszej niż 30 m od dróg publicznych i torów kolejowych, urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia, innego stogu oraz minimum 100 m od lasów i terenów zadrzewionych. Wokół stert i stogów w odległości 3 m od ich obrysu należy wykonać pozbawiony materiałów palnych pas o szerokości co najmniej 2 m. Strefa pożarowa sterty, stogu lub brogu z palnymi produktami roślinnymi nie powinna przekraczać powierzchni 1 000 m2 lub kubatury 5 000 m3.
Palenie jest całkowicie wzbronione
Produkty roślinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie.
W przypadku konieczności składowania produktów nie dosuszonych, należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.
-Przypominam też, że palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transporcie jest zabronione. Podobnie jak używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od miejsc występowania palnych płodów rolnych. Przypominam także, że zabronione jest wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach – mówi st. kpt. Jan Chodukiewicz.
Napisz komentarz
Komentarze