Samorządy miasta i gminy Gniew, gminy Kwidzyn, miasta Kwidzyna oraz gdański oddział GDDKiA i Budimex SA zapraszają do udziału w imprezach towarzyszących historycznemu połączeniu Powiśla i Kociewia.
Wstęga o długości 200 metrów
- Oficjalne uroczystości odbędą się o godzinie 17, na środku mostu, tuż przy środkowym przęśle – mówi Jan Kozłowski, asystent burmistrza Kwidzyna. – Po odegraniu hymnu nastąpią krótkie przemówienia, po czym nastąpi uroczyste przecięcie wstęgi przez wszystkich chętnych.
Jak podkreśla asystent burmistrza wydarzenie to nie będzie wyłącznie spotkaniem „garniturów”, bowiem w uroczystym otwarciu mostu mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani. Chętni musza jednak zmieścić się na chodniku znajdującym się na moście.
-Przygotowaliśmy do przecięcia wstęgę o długości 200 metrów, więc każdy będzie mógł uroczyście otworzyć most – dodaje J. Kozłowski.
Przez most przejdzie wspólna parada
Po uroczystym przecięciu wstęgi i symbolicznym wypuszczeniu gołębi, od strony Gniewu przez most przejdzie parada złożona z dwóch orkiestr dętych oraz grup rekonstrukcyjnych (husarze, ułani, regiment szwedzki, motocykliści, hobbyści zabytkowych pojazdów, rowerzyści i inni). Parada ta przejdzie przez most, po czym uda się w kierunku nabrzeża w Korzeniewie, gdzie odbywać się będzie festyn.
-Mamy nadzieję, że do parady dołączą również mieszkańcy, którzy znajdą się na moście – mówi asystent burmistrza Kwidzyna. – Na festynie czekają na wszystkich występy zespołów regionalnych z obu stron Wisły, atrakcje dla dzieci i młodzieży, stoiska gastronomiczne oraz poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Tychnowach.
Pokaz sztucznych ogni oraz iluminacji mostu
Festyn zakończy się około godziny 21.30 pokazem sztucznych ogni, po czym włączona zostanie iluminacja mostu. Na tym oficjalne uroczystości związane z oddaniem mostu do użytku się zakończą, choć organizatorzy podkreślają, że to nie koniec przygotowanych atrakcji. Pierwszą z nich jest sobotnio-niedzielna Gra Miast polegająca na wykonaniu zadań w ośmiu ciekawych miejscach na terenie Gminy i Miasta Gniew, Gminy Kwidzyn oraz Miasta Kwidzyna. Potwierdzeniem wykonania zadania będzie pieczątka przystawiona na specjalnej Karcie Miast.
Tym którzy zbiorą osiem stempli wręczony zostanie album ilustrujący budowę mostu. Wśród uczestników zabawy rozlosowane zostaną również nagrody główne: nocleg dla dwóch osób na Zamku w Gniewie oraz dwuosobowy karnet na basen przy ul. Wiejskiej w Kwidzynie.
Nagrody będą losowane krzyżowo
-Nagrody będą losowane krzyżowo tzn. mieszkańcy Powiśla będą brać udział w losowaniu noclegu na Zamku w Gniewie, a Kociewiacy będą liczyć na odrobinę szczęścia i szansę otrzymania karnetu na basen – wyjaśnia J. Kozłowski.
Folder informujący o ciekawostkach technicznych dotyczących mostu oraz zawierający informacje o imprezach towarzyszących jego otwarciu wraz z Kartą Gry Miast będzie wręczany podczas festynu w Korzeniewie. Będzie on również dostępny we wszystkich ośmiu miejscach gry. Karta Gry zostanie również udostępniona na witrynach internetowych Miasta i Gminy Gniew, Gminy Kwidzyn i Miasta Kwidzyna.
Imprezy towarzyszące w Kwidzynie i Gniewie
Kolejne atrakcje odbędą się dzień później, w sobotę – 27 lipca. Tego dnia na placu Jana Pawła II w Kwidzynie odbędzie się Festiwal Ulicznej Sztuki, natomiast po drugiej stronie Wisły miłośnicy historii będą mogli wziąć udział w „Podróży w przeszłość na Zamku w Gniewie” podczas której będą mogli obejrzeć widowisko „Wakacje z duchami” oraz spektakl konny.
Ostatnie z przygotowanych imprez towarzyszących odbędą się w niedzielę – 28 lipca. W Kwidzynie na placu przed Teatrem swoich sił będzie można spróbować w zumbie oraz spinningu czyli Sportowym Maratonie Fitness. Natomiast Gniew zaprasza na plac Grunwaldzki, gdzie odbędzie się III Festiwal Dziedzictwa Regionalnego „Krzyżacy kontra Kociewiacy”. W niedzielę nadal będzie można zbierać pieczątki w ramach Gry Miast i wziąć udział w „Podróży w przeszłość na Zamku w Gniewie”.
Napisz komentarz
Komentarze