Lato to także czas wyjazdów, a co za tym idzie pozostawianie bez dozoru pustego mieszkania.
- Pamiętajmy, aby nie pozostawiać włączonej kuchenki gazowej czy elektrycznej bez dozoru. Wyjeżdżając na dłuższy czas z domu należy wyłączyć zasilanie prądu elektrycznego oraz zakręcić zawór wodny i gazowy. Powinniśmy u sąsiadów pozostawić informację gdzie będziemy przebywali. Jeśli ktoś posiada butle gazową powinien ją przed wyjazdem dokładnie zakręcić. Należy też usunąć z parapetów i balkonów przedmioty które mogą zagrażać przechodniom w czasie silnych wiatrów – apeluje st. kpt. Jan Chodukiewicz.
Strażacy przypominają również o zagrożeniach związanych z paleniem ognisk.
- Przypominam, że można je rozpalać w odległości nie mniejszej niż 100 m od lasu lub w miejscach do tego wyznaczonych przez administrację leśną. Dotyczy to także popularnego grilowania. Rozpalanie ogniska, w miejscu do tego wyznaczonym, należy każdorazowo zgłosić leśniczemu. Każde ognisko musi być dozorowane przez osoby dorosłe i dogaszone po paleniu - przypomina st. kpt. Jan Chodukiewicz.
W trakcie leśnych wędrówek można natknąć się na niewypały.
- Nie należy ich dotykać ani przy nich manipulować. Po zabezpieczeniu niebezpiecznego znaleziska należy natychmiast powiadomić policję i straż pożarną - ostrzega st. kpt. Jan Chodukiewicz.
Ponieważ w powiecie kwidzyńskim organizowane będą różne, zorganizowane formy wypoczynku dla dzieci i młodzieży, straż pożarna przypomina, że to na organizatorach ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczestników.
- Przypominam, że to organizator musi sprawdzić stan urządzeń przeciwpożarowych, w tym gaśnic i hydrantów, a także łączność telefoniczną ze służbami ratowniczymi. W przypadku zagrożenia muszą być zapewnione właściwe warunki ewakuacji z obiektu, w którym wypoczywają dzieci i młodzież – podkreśla st. kpt. Jan Chodukiewicz.
Napisz komentarz
Komentarze