„Femina” to największa tego typu placówka w powiecie, która miesięcznie przyjmowała około 2,5 tysiąca osób. Po rozstrzygnięciu konkursu na realizację świadczeń z zakresu położnictwa i ginekologii pomorski NFZ poinformował, że w wyniku przeprowadzonego postępowania wybrano czerech oferentów.
Cztery ośrodki – bez „Feminy”
Świadczenia te realizować będzie: Poradnia Ginekologiczno-Położnicza w Prabutach, Poradnia Ginekologiczno-Położnicza w Gardei, Poradnia Ginekologiczno-Położnicza przy ul. Lotniczej (Centrum Medycyny Pracy) oraz Poradnia Ginekologiczno-Położnicza przy ul. Braterstwa Narodów. Poradnie te realizować będą świadczenia w tym zakresie od 1 lipca 2013 roku do 30 czerwca 2016 roku. W gronie wyłonionych oferentów zabrakło jednak poradni „Femina”, która obejmuje swoją opieką największą grupę mieszkanek powiatu.
Oburzone pacjentki
Pacjentki oburzone takim stanem rzeczy zaczęły zbierać podpisy pod protestem w tej sprawie.
- Dla mnie to skandal i głupota - mówi Monika z Kwidzyna. - Przychodnia, która od lat funkcjonowała poprawnie teraz ma przestać istnieć? Personel, który zna swoje pacjentki i zawsze życzliwie się do nich odnosi, a i ja mam do nich pełne zaufanie? Dla mnie to nie do przyjęcia.
Pojawiły się listy protestujące przeciwko takiemu rozwiązaniu, a jedną z nich znaleźć można było m.in. w wydziale komunikacji kwidzyńskiego starostwa. Oburzeni byli również włodarze miasta, którzy wystosowali do dyrektor pomorskiego oddziału NFZ Barbary Kawińskiej stanowczy protest.
Protest władz miasta
- W imieniu mieszkańców Kwidzyna składamy stanowczy protest w związku z nieprzedłużeniem z dniem 1 lipca 2013 roku kontraktu na świadczenia lecznicze wykonywane przez NZOZ „Femina” z siedzibą w Kwidzynie przy ulicy Kołłątaja 3. Jesteśmy zdumieni i oburzeni faktem, iż dla Pomorskiego Oddziału NFZ 13 – letnie doświadczenie w świadczeniu usług ginekologiczno – położniczych, 2500 pacjentek w wymiarze miesięcznym jak również obejmowanie przez NZOZ „Feminę” około 70 proc. potrzeb miasta Kwidzyna to niewystarczające rekomendacje do podpisania kontraktu na kolejny okres – czytamy w przesłanym proteście.
NFZ doprowadzi do likwidacji „Feminy”?
- W sprawie tej bulwersujące jest również to, iż decyzja Pomorskiego Oddziału NFZ prowadzi w konsekwencji do likwidacji tej bardzo dobrze, w opinii mieszkańców Kwidzyna, funkcjonującej placówki medycznej. Utrata pracy przez 10 osób zatrudnionych w NZOZ „Femina”, problemy z realizacją zobowiązań finansowych zaciągniętych w związku z przeprowadzoną modernizacją przychodni to kolejne konsekwencje tej decyzji. Zakontraktowanie usług ginekologiczno – położniczych w czterech innych placówkach mieszczących się w obrębie powiatu kwidzyńskiego, z których trzy znajdują się poza terenem miasta Kwidzyna, z oczywistych względów utrudni dostęp do świadczeń dla ogromnej ilości świadczeniobiorców – podkreślają włodarze Kwidzyna.
Zastrzeżenia do formy wyłaniania świadczeniobiorców
- Jesteśmy również oburzeni formą realizacji procedury wyłaniania świadczeniodawców przez Pomorski Oddział NFZ – dodają burmistrz Andrzej Krzysztofiak i przewodniczący Rady Miasta Kazimierz Gorlewicz. - Jeśli świadczeniodawca w trakcie negocjacji, działając pod presją wynikającą z konieczności likwidacji zakładu pracy, wyraża zgodę na warunki proponowane przez NFZ znacznie obniżające poziom finansowania w stosunku do dotychczasowego kontraktu i uzgadnia te warunki z NFZ, to ma prawo oczekiwać , że kontrakt zostanie podpisany, mimo stosownej klauzuli zawartej w protokole uzgodnień – dodają samorządowcy w swym proteście.
Każdy ma prawo do odwołania
Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ w Gdańsku poinformował, że w efekcie przeprowadzonego konkursu wybrano 1113 poradni specjalistycznych (najwięcej położniczo-ginekologicznych, okulistycznych, otolaryngologicznych, neurologicznych, chirurgii ogólnej oraz kardiologicznych i dermatologicznych) realizujących świadczenia medyczne w 60 zakresach, które podpiszą z Pomorskim NFZ trzyletnie umowy obowiązujące od 1 lipca 2013 roku. Podmioty te uzyskały najwyższą punktację i zwycięsko zakończyły rywalizację konkursową.
- Warto jednak przypomnieć, że każdemu z uczestników konkursu przysługuje prawo do wniesienia odwołania od decyzji komisji konkursowych, a więc opublikowane rozstrzygnięcia nie są jeszcze ostateczne – wyjaśnia rzecznik pomorskiego NFZ.
Chcą poznać powody decyzji NFZ
Na taki krok zdecydowała się m.in. „Femina”, choć ośrodków odwołujących się od decyzji NFZ jest znacznie więcej. Samorząd Kwidzyna w przesłanym liście oczekuje natomiast od Oddziału Pomorskiego NFZ: weryfikacji podjętej decyzji i przedłużenia kontraktu na świadczenie usług medycznych realizowanych przez NZOZ „Femina” w Kwidzynie oraz odpowiedzi na dwa pytania. Po pierwsze włodarzy interesują powody nieprzedłużania kontraktu na kolejny okres z największym zoz-em prowadzącym poradnię ginekologiczno-położniczą w Kwidzynie. Po drugie samorządowcy chcą dowiedzieć się czy w wyniku decyzji pomorskiego oddziału NFZ ilość świadczeń zakontraktowanych na okres od 1 lipca 2013 roku w Kwidzynie realizowanych przez przychodnie ginekologiczno-położnicze uległy zmianie zarówno w wymiarze finansowym jak i jakościowym.
Napisz komentarz
Komentarze