Radni wybrali sposób naliczania od gospodarstwa domowego. Ustalili, że stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny będzie wynosiła 37 zł miesięcznie, natomiast zbieranymi i odbieranymi w sposób nieselektywny (zmieszany) - 47 zł miesięcznie.
Wybrali naliczanie od gospodarstwa domowego
-Spośród metod umożliwiających ustalenie opłaty, w zależności od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, ilości zużytej wody z danej nieruchomości albo powierzchni lokalu mieszkalnego czy też od gospodarstwa domowego, dokonano wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego. Ustalając stawkę opłaty wzięto pod uwagę wszystkie elementy, wskazane w ustawie, mające wpływ na wysokość opłaty. Ustalono niższą stawkę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w przypadku gdy odpady będą zbierane i odbierane w sposób selektywny - uzasadnia projekt uchwały Henryk Ordon, przewodniczący rady gminy Kwidzyn.
Ta ustawa to bubel
Jerzy Tumiłowicz, wiceprzewodniczący rady gminy, podkreśla, że dyskusja podczas posiedzeń komisji była burzliwa.
-Niektórzy uważali, że powinno naliczać się opłaty od osoby. Wybrano jednak metodę naliczania od gospodarstwa domowego. Chciałem, aby osoby, które samotnie gospodarują miały ulgi, ale okazuje się, że ustawa tego nie przewiduje. Po raz kolejny powstaje coś na górze, co jest nam narzucane. Poza tym mówi się, że ta ustawa to bubel. Nawet premier o tym mówi i zapowiada, że będzie nowelizowana, a my do końca grudnia musieliśmy podjąć uchwałę w tej sprawie – mówi Jerzy Tumiłowicz.
Dodaje, że to kolejna ustawa, powstająca na górze, bez konsultacji z samorządami.
Henryk Ordon, przewodniczący rady gminy, twierdzi, że rada będzie miała możliwość dokonania zmian w uchwale.
-Jeśli pojawi się nowelizacja ustawy, to rada będzie mogła dokonać zmian w dokumencie i to zrobimy – zapowiada Henryk Ordon.
Więcej, ale za szerszy zakres usług
Radny Tomasz Świerczek zwraca uwagę, że wybierając metodę ryczałtową opłaty wzrosną dwukrotnie. Krzysztof Michalski, zastępca wójta, zgadza się, że za odpady trzeba będzie więcej zapłacić, ale dodaje, że zakres usługi, który będzie wykonywany w ramach nowej stawki, będzie szerszy.
-Obecnie mamy możliwość oddawania do pojemników na odpady komunalne typowych rzeczy dla gospodarstwa domowego. Nie mamy możliwości oddawania, w ramach dotychczasowej usługi, tzw. odpadów wielkogabarytowych jak np. meble. Nie ma też możliwości oddawania zużytych opon oraz odpadów biodegradalnych, jak ścinki z żywopłotów czy skoszona trwa. Nie ma również możliwości oddawania sprzętu AGD oraz odpadów budowlanych. W ramach nowej opłaty nikt nie będzie się już musiał o to martwić, w tym także o to, co zrobić z odpadami, które powstają w wyniku remontu. Odbiór będzie następował w tzw. PSZOK, czyli punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych, które zostaną utworzone w gminie. Wszystkie dodatkowe odpady będzie można oddawać do takiego punktu nieodpłatnie. Jeśli taki punkt powstanie będzie jednak generował koszty i dlatego między innymi stawka jest wyższa – wyjaśnia Krzysztof Michalski.
Opłata do 15 dnia każdego miesiąca
Uchwała dotycząca wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty została przyjęta większością głosów. Czterech radnych było przeciwnych, a jeden wstrzymał się od głosu. Dokument ma obowiązywać od 1 lipca 2013 roku, chyba, że do tego czasu pojawią się prawne możliwości dokonania zmian w przyjętej uchwale. Rada przyjęła także uchwałę w sprawie terminu i częstotliwości opłat. Zdecydowano, że opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie płacona do 15 dnia każdego miesiąca, za dany miesiąc. Nie wyklucza to jednak możliwości zapłacenia za kilka miesięcy lub za cały rok z góry.
Napisz komentarz
Komentarze