Ostatni wyjazd 15 nauczycieli był rewizytą po majowym przyjeździe do Kwidzyna rosyjskich pedagogów. Rozmawiano o edukacji ekologicznej w Kwidzynie i w Zielonogradzku, a także małej wsi na Mierzei Kurońskiej – Ribaczij. Polsko – rosyjskie spotkania organizowane są w ramach wspólnego programu Interreg III A, który realizują zaprzyjaźnione ze sobą stowarzyszenia – kwidzyńska Eko – Inicjatywa kierowana przez Ewę Romanow i kaliningradzka Ekozaszczita pod kierunkiem Aleksandry Korolowej. Polscy goście przyjęci zostali bardzo serdecznie przez władze oświatowe i szkoły.
- Zajęcia, w których uczestniczyliśmy, prowadzono na wysokim poziomie, zarówno pod względem merytorycznym, jak i z zastosowaniem nowoczesnych, audiowizualnych metod. Tak było np. w średniej szkole w Zielonogradzku, która za swoje osiągnięcia otrzymała od władz cztery multimedialne zestawy do szkolnych pracowni – opowiada Grażyna Kamowska, nauczycielka I LO. – Lekcja z interaktywną tablicą sprzężoną z komputerem wzbudziła zachwyt, a nawet zazdrość nauczycieli.
Jednak, jak się okazało, duże zaangażowanie nauczycieli i uczniów rosyjskich szkół nie idzie w parze z warunkami socjalno – bytowymi szkół, które przypominają te, jakie były w Polsce w latach sześćdziesiątych.
- W szkołach było skromnie, ale organizacja bardzo dobra – mówi Małgorzata Magrowska z Zespołu Szkół w Gardei. – W szkole podstawowej, w której byłam, przywitano nas z radością. Obejrzałam prezentację dotyczącą tej placówki. Wystąpiły dzieci z kółka ekologicznego, które wręczyły nam też upominek – własnoręcznie wykonany obrazek ze słomy. Naszej wizycie towarzyszyła niepowtarzalna atmosfera. Szczególne wrażenie zrobił na mnie Tańczący La, jeden z rezerwatów Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej, który zwiedzaliśmy.
W czasie pobytu w Rosji polscy nauczyciele brali też udział w dwudniowych warsztatach, których celem było wypracowanie wspólnych dalszych projektów edukacyjnych w zakresie ochrony środowiska.
Reklama
Nauczyciele w Kaliningradzie
EDUKACJA. „Edukacja ekologiczna mieszkańców – wymiana doświadczeń polsko – rosyjskich” – tak nazywa się europejski program, w którym uczestniczą kwidzynianie. Ostatnio w Obwodzie Kaliningradzkim byli nauczyciele z powiatu kwidzyńskiego (na wakacyjnym obozie wypoczywali tam uczniowie I i II LO, a wcześniej gościli tam pracownicy samorządowi i leśnicy).
- 25.10.2007 09:35 (aktualizacja 31.03.2023 02:03)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze