Tylko radny Krzysztof Wojtis wstrzymał się od głosu. Podczas dyskusji zarzucił wójtowi, że nie zostały w ubiegłym roku od razu wykorzystane pieniądze, które pochodziły między innymi ze sprzedaży udziałów w spółce Expom w Nowym Dworze. Jego zdaniem gmina powinna też zacząć korzystać z kredytów, które pozwolą na realizację niektórych inwestycji. Ewa Nowogrodzka wyjaśnia, że przyczyną zwłoki w wydawaniu pieniędzy był brak czasu. Wpłynęły one na konto gminy na początku lipca ubiegłego roku.
- Rada zatwierdziła zmiany w budżecie po przerwie wakacyjnej. Dopiero wówczas można było rozpocząć przygotowania do przetargów na wykonanie określonych zadań. To zbyt krótki okres czasu. Przyznaję, że mogłam przewidzieć taką sytuację i wcześniej podjąć działania w celu podjęcia decyzji w tej sprawie - twierdzi Ewa Nowogrodzka.
Bogdan Muchowski, przewodniczący komisji oświaty, kultury i sportu, zwraca uwagę, że ubiegłoroczny budżet był bardzo ambitny.
- Pani wójt udało się go zrealizować. Jest ona osobą kompetentną i bardzo dobrze wywiązała się ze swoich zadań. Nie sztuką jest wydawać pieniądze, ale wydawać je mądrze - podkreśla Bogdan Muchowski, dodając, że nie należy spieszyć się z wydawaniem pieniędzy.
Jerzy Tumiłowicz, wiceprzewodniczący rady gminy, twierdzi, że zasługą wójta są dobre rozwiązania organizacyjne w Urzędzie Gminy.
- Ważnym zadaniem, które zrealizowała pani wójt, była reorganizacja pracy urzędu. Niektóre osoby odeszły na emeryturę. Zatrudniono młodych, energicznych pracowników co między innymi zaowocuje w przyszłości pozyskiwaniem pozabudżetowych środków - uważa Jerzy Tumiłowicz.
Komisja Rewizyjna, która pozytywnie zaopiniowała wniosek o przyznanie Ewie Nowogrodzkiej absolutorium, wskazała na większe, niż na koniec 2006 roku, zadłużenie wobec gminy, między innymi osób prawnych i fizycznych.
- Na koniec roku wyniosło ono ponad 1,8 mln zł i było wyższe o 20,19 proc. niż na koniec 2006 r. Komisja zwróciła uwagę na potrzebę zintensyfikowania działań, zmierzających do zmniejszenia zadłużenia. Komisja dobrze ocenia działalność wójta - podsumowuje Franciszek Sokołowski, przewodniczący komisji rewizyjnej.
Ewa Nowogrodzka, wyjaśnia, że zaległości dotyczą między innymi podatków od nieruchomości od osób prawnych i fizycznych oraz podatku rolnego. Niektóre sprawy trwają bardzo długo. Jedno z zadłużeń w podatku od nieruchomości wynosi ok. 179 tys. zł.
- Sprawa sięga 1996 roku. Jeszcze jako pracownik gminy pisałam ma na ten temat pracę dyplomową. Dłużnik odwołuje się już ponad 10 lat od decyzji, która nakazuje mu zwrot podatku. Sprawa jest obecnie w Samorządowym Kolegium Odwoławczym - tłumaczy niektóre zadłużenia wobec gminy Ewa Nowogrodzka.
Franciszek Sokołowski, przewodniczący komisji rewizyjnej, podczas dyskusji nad udzieleniem absolutorium, zwrócił uwagę, że każdy radny ma swoje priorytety i zawsze będą różne zdania na temat budżetowych wydatków. Podziela jednak zdanie między innymi radnego Krzysztofa Wojtisa, że gmina powinna w większym stopniu, niż dotychczas korzystać z kredytów.
- Samorządy mają bardzo korzystne warunki kredytowe. Nikt takich nie ma. Nie bójmy się kredytów. Będę wnioskował, aby inwestycje, których nie możemy zrealizować z braku środków własnych, były finansowane z kredytów - zapowiada Franciszek Sokołowski.
Henryk Ordon, przewodniczący rady gminy, twierdzi, że należy zastanowić się nad kredytowaniem niektórych priorytetowych przedsięwzięć, takich jak budowa sieci sanitarnych. Podkreśla, że Ewie Nowogrodzkiej udało się pozyskać w ubiegłym roku środki pozabudżetowe.
- Środki pozabudżetowe zostały pozyskane między innymi od International Paper i miasta Kwidzyna na budowę kładki i ścieżki pieszo-rowerowej w Górkach. Pani wójt udało się także nawiązać bardzo dobrą współpracę z sąsiadami - podkreśla Henryk Ordon.
Ewa Nowogrodzka, dziękując za udzielenie absolutorium zwraca uwagę na bardzo dobrą współpracę z całą radą.
- Wprawdzie to wójt przedstawia swoje propozycje, ale w komisjach wypracowujemy konsensus. Podziękowania należą się wszystkim współpracownikom. Absolutorium otrzymuje wójt, ale to zasługa wszystkich, w tym pracowników urzędu - podkreśla Ewa Nowogrodzka.
Absolutorium dla wójta
POWIŚLE. Gmina Kwidzyn. Radni prawie jednomyślni. Radni przy jednym głosie wstrzymującym udzielili Ewie Nowogrodzkiej, wójtowi gminy Kwidzyn, absolutorium za 2007 r.
- (jk)
- 27.04.2008 21:55
Data dodania:
27.04.2008 21:55
KOMENTARZE
Autor komentarza: LewicyStanowczeNieTreść komentarza: W komentarzach „koledzy specjalisci” się wypowiadają? Takie to kierowanie się dobrem dzieci, że może najlepiej zamknąć wszystkie te szkoły albo zostawić jedną i zatrudnić tyle ludzi żeby z tych subwencji wystarczyło albo zostało jeszcze żeby się może tym wyżej przypodobać. W takim chaosie łatwiej będzie dzieciom ideologię lewicowe wbijać do głów i inne bzdury.Źródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Czasami to trzeba się w pierś uderzyć i powiedzieć czy chcemy by nasze dzieci się rozwijały i uczyły się w dobrej szkole czy chcemy by żyly w ciemno grodzieŹródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?Autor komentarza: RealistaTreść komentarza: Nie sześć a cztery szkoły te cztery są obciążenie dla budżetu a nauczyciele muszą tylko doją kasę dla siebieŹródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?Autor komentarza: RodzicTreść komentarza: I tak to jest politycy obiecują i obiecuja przed wyborami, a po wyborach hulajbdusza piekła nie ma i robimy co chcemy. Najlepiej od razu 6 szkół pozamykać, bo i po co edukacja dla ciemniaków.Źródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?Autor komentarza: RomekTreść komentarza: Nie planuje się likwidacji 2/3 szkół w gminie, bo zrodziłoby to zbyt duże problemy. Takie zmiany jeśli są potrzebne należy wprowadzać stoponiowo. A już na pewno nie planować sprzedaży bądź dzierżawy majątku mieszkańców na potrzeby firm prywatnych, takich jak ośrodek zdrowia. Gimnazja pokazały, że nauczanie w tak dużych molochach jest przeciwskuteczne. W gimnazjach, a teraz powstałyby w gminie takie molochy zwane zespołami szkół. A to, że zdarzają sie słabi nauczyciele jest normalne w takim systemie edukacji jaki mamy i może tak być i w dużej, jak i małej szkole.Źródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?
Reklama
ZOBACZ WIĘCEJ
Przejdź do kategorii
Aktualności#PomagaMYNa sygnaleGospodarkaEdukacjaEkologiaReligiaPolitykaRolnictwoTurystykaZdrowieKulturaSportHistoriaKryminalneVideoRegionOgłoszeniaObserwatorKwidzyn MiastoKwidzyn GminaGardejaPrabutyRyjewoSadlinkiPLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIEZOBACZ!Ważne w kalendarzuDobre radyWybory Parlamentarne '2023
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze