Noc Kupały pochodzi od pogańskich Słowian i świętowana była podczas letniego przesilenia, w noc z 21 na 22 czerwca, podczas najkrótszej nocy w roku. Obchodzono ją na cześć żywiołów wody, słońca i księżyca, jako święto płodności, urodzaju i miłości. W tym roku nastąpi ona w noc z 20/21 czerwca. Na wspólne świętowanie zapraszamy jednak w piątkowy wieczór - 21 czerwca.
W programie kwidzyńskiej Nocy Kupały m.in.: warsztaty plastyczne dla dzieci oraz warsztaty florystyczne, podczas których będzie można poznać sztukę plecenia wianków. Zapraszamy również na specjalne warsztaty zielarskie pod hasłem „Chwasty, Zielsko, Badyle”. Uczestnicy będą rozmawiać o tym jakie gatunki mogą nas wesprzeć w osłabieniu, jakie natomiast upiększają czy dodają energii i wigoru.
- Będziemy spacerować pomiędzy kwiatami, korzeniami, liśćmi, a nawet dzikimi owocami! Dowiemy się kiedy zbierać dany gatunek, jakie ma właściwości i jak go przetworzyć. Napijemy się naparów, które wprawią uczestników nie tylko w dobry nastrój, ale i przełamią lęki do dzikich roślin. Każdy z uczestników, po poznaniu wspaniałych dobroczynnych właściwości danej rośliny, na podstawie otrzymanej wiedzy, wykona także swoją indywidualną kompozycję – informują prowadzący zajęcia.
Nie zabraknie też waty cukrowej, popcornu i lodów. Panie z koła gospodyń wiejskich przygotują także stoisko ze swojskimi wyrobami, takimi jak np. chleb ze smalcem, domowe ciasta czy lemoniada. Chętni będą mogli także zakupić kiełbaski, które będzie można sobie upiec przy ognisku.
Z myślą o kwidzyńskiej Noc Kupały przygotowano także widowisko plenerowe z udziałem członków Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle” oraz Grupy Artystycznej „Sotie”. Podczas występu usłyszymy m.in. takie utwory jak: „Lipka”, „Nocka szumiała”, „Wysokie płoty”, „Nie będę jo pasała”, „Dwa serduszka” czy „Malina Kalina”. Nie zabraknie także puszczania wianków na wodzie, skoków przez ognisko czy też wspólnych tańców z udziałem publiczności.
Na wieczorny, pełen ognia, spektakl zapraszają natomiast aktorzy Teatru 3.5 z Dzierzgonia, którzy przedstawią zebranym efektowne widowisko „Święto Jana”.
Data: 21 czerwca – godz. 19:00-23:30
Miejsce: Tereny Rekreacyjne nad Liwą
Wstęp wolny – impreza plenerowa.
Napisz komentarz
Komentarze