Czym są simmeringi?
Uszczelnienia typu simmering to pierścienie, których zadaniem jest dobre zabezpieczenie maszyny przed różnego rodzaju zagrożeniami. Ten typu uszczelnienia technicznego stosuje się przy elementach układu, gdzie moc przekazywana jest w ramach ruchu obrotowego lub przesuwnego. Zadaniem simmeringów jest zabezpieczenie wybranych części układu przed wyciekami różnego rodzaju substancji (np. woda, smar, olej, paliwo), wilgocią oraz zanieczyszczeniami z zewnątrz (np. błoto, kurz, pył). Dzięki temu dba się nie tylko o prawidłową pracę maszyny, ale również wydłuża się jej żywotność oraz redukuje się koszty związane z jej eksploatacją.
Podstawowa budowa simmeringów
Podstawowe simmeringi składają się z trzech elementów. Należą do nich:
- metalowa wkładka, która usztywnia pierścień;
- elastyczna warga uszczelniająca;
- sprężyna dociskowa.
Wybrane rodzaje simmeringów mogą posiadać dodatkowe elementy, w tym m.in. wargę przeciwpyłową przeznaczoną do pracy w trudnym środowisku. Ponadto przy produkcji pierścieni wykorzystywane są komponenty o różnych parametrach technicznych i właściwościach. Warto się z nimi zapoznać przed podjęciem decyzji zakupowej.
Rodzaje simmeringów stosowanych przy budowie maszyn
Na rynku dostępne są różne rodzaje simmeringów. Podstawowe typy wykorzystywane na szerszą skalę przy budowie pojazdów, maszyn i urządzeń przemysłowych to m.in.:
- A - model jednowargowy ze sprężyną dociskową;
- AH/AS - model ciśnieniowy;
- AO - model dwuwargowy z wargą przeciwpyłową;
- BO - model dwuwargowy z wargą przeciwpyłową bez elastomeru;
- BABSL - model ciśnieniowy z wargą przeciwpyłową;
- B - model jednowargowy bez elastomeru;
- COMBI - model z dodatkowym uszczelnieniem poliuretanowym;
- DUO - model podwójny z dwiema wargami uszczelniającymi;
- RWDR-KASETTE - model modułowy;
- ZBA - model jednowargowy bez sprężyny dociskowej;
- ZBL - model jednowargowy bez sprężyny dociskowej i elastomeru.
Każdy z tych typów charakteryzuje się inną konstrukcją i potencjałem zastosowania, jednak docelowo wszystkie simmeringi spełniają podobne zadanie w układach mechanicznych. Przede wszystkim uszczelniają i zabezpieczają je, gwarantując bezpieczną i wydajną pracę.
Jak wybrać odpowiedni simmering do układu mechanicznego?
Stajesz przed wyzwaniem wybrania odpowiedniego simmeringu do swoich potrzeb? Przede wszystkim weź pod uwagę jego dopasowanie do maszyny lub pojazdu. Następnie zapoznaj się z jakością komponentów wykorzystanych w produkcji uszczelnienia oraz z ich właściwościami. Dla przykładu płaszcz zewnętrzny może być wykonany z różnej gumy, co bezpośrednio wpływa na jakość i żywotność części. Pod uwagę weź najdrobniejsze detale, a dokonasz właściwej decyzji zakupowej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować swój wybór z branżowym ekspertem.
Napisz komentarz
Komentarze