Jak wynika z policyjnych statystyk to właśnie prędkość jest przyczyną poważnych wypadków drogowych, w których ginie najwięcej osób. Policjanci kontrolować będą prędkość zarówno statycznie na posterunkach, jak i dynamicznie z wykorzystaniem radiowozów oznakowanych i nieoznakowanych wyposażonych w wideo rejestratory. Załogi zaopatrzone będą w przyrządy kontrolno – pomiarowe, a w szczególności w laserowe mierniki prędkości z wizualizacją.
Kierujący, którzy nie stosują się do określonych przepisami ograniczeń prędkości, a także poruszają się z prędkością niezapewniającą panowanie nad pojazdem lub z prędkością niedostosowaną do warunków, w jakich ruch się odbywa, zagrażają nie tylko sobie, ale także innym uczestnikom ruchu drogowego. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zdarzenia z udziałem pieszego, dla którego nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości, zmniejsza szanse na przeżycie.
Pośpiech to zły doradca, dlatego też funkcjonariusze APELUJĄ O ROZWAGĘ. Przypominamy, że w Polsce obowiązują następujące limity prędkości:
Obszar zabudowany – 50 km/h
Poza obszarem zabudowanym :
Droga jednojezdniowa – 90 km/h
Droga dwujezdniowa – 100 km/h
Drogi ekspresowe:
Droga jednojezdniowa – 100 km/h
Droga dwujezdniowa – 120 km/h
Autostrady – 140 km/h
Strefy zamieszkania – 20 km/h
Szczegółowe uregulowania znajdują się w art. 20 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.
W akcję włączą się również policyjne grupy SPEED, których zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drogach i eliminowanie z ruchu kierowców rażąco naruszających przepisy. Działania będą wspierane emisją spotu przez firmę Screen Network, na ekranach LED rozlokowanych na terenie całego kraju.
Bezpieczna prędkość to taka, która jest dostosowana do obowiązujących limitów prędkości, natężenia ruchu, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni i własnych umiejętności.
BRD KGP
Napisz komentarz
Komentarze