Działania kwidzyńskich policjantów z drogówki na drogach naszego powiatu wydają się już oczywiste i spodziewane. Każdego dnia funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na najbardziej niebezpiecznych użytkowników dróg. Kontrolowany kierowca powinien liczyć się z tym, że mundurowi oprócz stanu technicznego pojazdu, sprawdzą również jego trzeźwość. Jednak mimo tego, iż przebieg kontroli policjantów można przewidzieć, to efekty nadal są zaskakujące. Trudno wykazać zrozumienie dla tych, którzy, mimo medialnego nagłośnienia i świadomości konsekwencji prawnych, poruszają się po drodze w stanie nietrzeźwości. Podczas minionego weekendu kwidzyńscy policjanci w trakcie prowadzenia wzmożonych działań zmierzających do wyeliminowania z ruchu drogowego kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu, jak i środków odurzających, zatrzymali dwóch takich użytkowników dróg i jednego, który poruszał się autem pomimo sądowego zakazu.
W piątek obywatelskiego ujęcia nietrzeźwego kierowcy dokonał mieszkaniec gminy Sadlinki. Na jego posesję wjechał mężczyzna kierujący fordem, a gdy zgłaszający zaczął z nim rozmawiać, od razu wyczuł intensywny zapach alkoholu. Natychmiast zamknął bramę wjazdową, uniemożliwiając kierowcy forda dalsze poruszanie się autem, a następnie zadzwonił po policjantów. Funkcjonariusze wylegitymowali kierowcę, był nim 58-letni mieszkaniec Kwidzyna. Badanie przeprowadzone przez policjantów pokazało ponad 2 promile alkoholu. Mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy. Kolejna osoba została zatrzymana do kontroli drogowej w sobotę ok. godziny 15.00 na terenie Prabut, ponieważ nie zastosowała się do znaku pionowego C2 „nakaz jazdy w prawo za znakiem” oraz nie miała zapiętych pasów bezpieczeństwa. W trakcie sprawdzenia danych 22-letniego kierowcy w policyjnych systemach okazało się, że mieszkaniec Grudziądza posiada zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo jego auto nie posiadało ważnych badań technicznych.
Tego samego dnia po godzinie 17.00 na ulicy Kościuszki w Kwidzynie policjanci ruchu drogowego zauważyli kierującego, który korzystał z telefonu komórkowego podczas kierowania autem. Funkcjonariusze zatrzymali go do kontroli drogowej, gdy mężczyzna opuścił okno w swoim aucie funkcjonariusze, od razu wyczuli intensywny zapach marihuany. Został on zatrzymany, w kieszeni spodni miał woreczek z zawartością suszu roślinnego o wadze prawie 5 gramów. Badanie testerem potwierdziło, że kierował on, będąc pod działaniem narkotyków. Za popełnione przestępstwa drogowe kierujący pojazdami odpowiedzą przed sądem. Cyklicznie podejmowane przez kwidzyńskich policjantów działania mają na celu wyeliminowanie z ruchu drogowego tych kierujących, którzy stwarzają realne zagrożenie dla życia i zdrowia innych użytkowników dróg naszego powiatu. Każdy z zatrzymanych kierowców musi liczyć się z odpowiedzialnością karną. Za jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz utrata prawa jazdy i wysoka grzywna.
Przepisy kodeksu drogowego jasno wskazują, że „kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku” (art. 45 ust. 2 pkt. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym). To oznacza, że kierowca dosłownie nie może trzymać w ręku telefonu.
Dlatego korzystanie ze smartfona w trakcie jazdy naraża innych uczestników ruchu drogowego i może skończyć się groźnym wypadkiem. Jakie kary grożą za korzystanie z telefonu podczas jazdy? Mandat, jaki otrzyma kierowca używający komórki w trakcie jazdy, wynosi 500 złotych. Od 17 września 2022 roku, czyli od dnia wprowadzenia nowego taryfikatora mandatów i punktów karnych, zwiększyła się liczba punktów karnych naliczanych kierowcom- obecnie wynosi ona aż 12 punktów.
KPP Kwidzyn
Napisz komentarz
Komentarze