Naprawa przewodów linii elektroenergetycznych zerwanych w setkach miejsc, wymiana połamanych i powyginanych słupów, to zadania, z którymi od soboty zmagają się energetycy z gdańskiego i koszalińskiego Oddziału Energa-Operator. Wyzwaniem jest nie tylko sama lokalizacja i naprawa uszkodzeń, ale też nierzadko trudny teren, w którym prowadzone są prace.
- Dzięki zaangażowaniu i pracy elektromonterów, w ciągu jednego dnia udało się przywrócić dostawy energii elektrycznej ponad 145 tysiącom odbiorców. W niedziele wieczorem bez prądu pozostawało już poniżej tysiąca klientów. Obecnie (stan na poniedziałek 20.02.23 godz. 6:00) bez dostaw energii pozostaje jeszcze kilkuset z nich. Robimy wszystko, aby jak najszybciej przywrócić im zasilanie – mówi Michał Roman Dyrektor Pionu Zarządzania Majątkiem Sieciowym ENERGA-OPERATOR – Wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe prace naprawcze wykonywane są przez całą dobę. Bardzo dziękuję wszystkim pracownikom ENERGA-OPERATOR, a także firm zewnętrznych, zaangażowanym w usuwanie skutków tej awarii, zarówno tym pracującym w terenie, jak też i dyspozytorom koordynującym wszystkie niezbędne działania – dodaje Michał Roman.
W prace związane z naprawami uszkodzeń spowodowanych przez orkan Otto zaangażowanych było i wciąż jest dziesiątki brygad Pogotowia Energetycznego (w terenie nawet do 140 brygad), a także współpracujących z ENERGA-OPERATOR firm zewnętrznych. W wielu przypadkach (np. wymianie połamanych słupów), konieczne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu (m.in. dźwigów, podnośników).
Energetykom z ENERGA-OPERATOR udało się już, usunąć niemal wszystkie awarie dot. sieci średniego i wysokiego napięcia. Teraz, w poniedziałek 20.02.23, dokonują napraw sieci niskiego napięcia, a także uszkodzonych przyłączy zasilających poszczególne gospodarstwa domowe.
Dalszy rozwój sytuacji zależy jednak od pogody.
Energetycy w pierwszej kolejności naprawiają sieć wysokiego i średniego napięcia, tak aby możliwe było dalsze zasilenie odbiorców poprzez sieć niskiego napięcia. Postępowanie takie wynika ze specyfiki pracy sieci elektroenergetycznej i drogi jaką musi przebyć prąd, aby trafić do gniazdek w naszych domach.
Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.
PKN ORLEN jest również liczącym się graczem na rynku energii w Polsce, dysponującym mocami na poziomie 3,3 GWe, z czego 1,38 GWe zainstalowane jest w aktywach wytwórczych Energi. W obszarze wydobycia Koncern dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu (2P), które na koniec 2021 roku wyniosły 171,46 mln boe. PKN ORLEN jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, w lipcu tego samego roku otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS oraz zainicjował proces przejęcia kapitałowego PGNiG.
39 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 193 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 1/4 powierzchni kraju. W 2021 roku Energa dostarczyła do odbiorców 23,1 TWh energii elektrycznej.
Tekst i fot. ENERGA
Napisz komentarz
Komentarze