Mimo wielu przestróg i apeli kwidzyńscy policjanci wciąż zatrzymują nietrzeźwych kierujących na drogach powiatu. Tym wszystkim, do których jeszcze nie dotarły apele i ostrzeżenia, przypominamy o konsekwencjach karnych tej nieodpowiedzialnej i bardzo niebezpiecznej decyzji.
Nebrowo
W piątek (21 stycznia br.) w Nebrowie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego Renault. Okazało się, że 29-latek siedzący za kierownicą auta posiadał zakaz kierowania wydany przez sąd, który obowiązuje go do lipca 2023 roku.
Gmina Kwidzyn
Następnego dnia na terenie gminy Kwidzyn funkcjonariusze postanowili zatrzymać do kontroli drogowej kierującego VW Passatem. Od mężczyzny wyczuwalna była woń alkoholu. Został on zbadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, wynik badania pokazał, że mężczyzna był po użyciu alkoholu miał 0,25 mg,l. Po sprawdzeniu danych mężczyzny w policyjnych systemach okazało się, że poruszał się on swoim autem pomimo cofniętych uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych, czym popełnił przestępstwo z artykułu 180a KK.
Kwidzyn
W niedzielę po północy na ulicy Kościuszki policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę samochodu marki volvo, ponieważ styl jego jazdy wskazywał, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu. Kierującym okazał się 45-latek, wynik badania pokazał prawie promil.
Olszanica gm. Sadlinki. Obywatelskie zatrzymanie
Tuż przed godziną 11:00 do dyżurnego zadzwonił mężczyzna i poinformował go, że dokonał obywatelskiego zatrzymania nietrzeźwego kierującego w Olszanicy gm.Sadlinki. Na miejsce natychmiast został wysłany patrol ruchu drogowego. Od mężczyzny wyczuwalna była bardzo silna woń alkoholu, mężczyzna nie potrafił logicznie się wypowiadać ani utrzymać równowagi. Zdziwienie policjantów było duże, gdy alkomat pokazał wynik prawie 5 promili w organizmie 46 – letniego kierowcy.
Policjant po służbie zatrzymał pijanego kierowcę
Policjantem jest się nie tylko w godzinach służby, ale również poza nimi. Dowiódł tego policjant z Kwidzyna, który w czasie wolnym od służby zatrzymał nietrzeźwego kierowcę. Od 32-letniego sprawcy wyczuwalna była silna woń alkoholu, jednak odmówił on poddania się badaniu na zawartość alkoholu. Została od niego pobrana krew do badań, dodatkowo posiadał on zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Stwierdzenie stanu nietrzeźwości:
Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3. Stan, w którym zawartość alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 ‰ albo 0,25 mg na dm3 wydychanego powietrza -jest określany zgodni z art. 115 §16 k.k. stanem nietrzeźwości.
Według Art. 126 Kodeksu Drogowego, badanie w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu przeprowadza się przy użyciu urządzeń elektronicznych dokonujących pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.
Art. 129 głosi, że policjant uprawniony jest do uniemożliwienia kierowania pojazdem osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu.
Kara pozbawienia wolności:
Stan powyżej 0,5 promila stanowi przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2 oraz środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na czas od 1 roku do 10 lat. Za spowodowanie wypadku po pijanemu grozi nawet do 12 lat. Jeśli zaś w wypadku są ofiary śmiertelne lub ktoś doznał trwałego kalectwa, kodeks karny przewiduje możliwość dożywotniej utraty prawa jazdy oraz karę więzienia do 15 lat.
Napisz komentarz
Komentarze