Patrole policji dbając o bezpieczeństwo mieszkańców odwiedzają punkty handlowe, w których odbywa się przedsylwestrowa sprzedaż petard i sztucznych ogni. Podczas prewencyjnych działań, funkcjonariusze apelują do handlowców o rozwagę i rozsądek przypominając, iż zgodnie z przepisami obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. Mundurowi przypominają również, że prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. Przedwczesne próby pirotechniczne i odpalanie resztek są niedozwolone prawem. W większości gmin wprowadzono okresowe ograniczenia w stosowaniu materiałów pirotechnicznych. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, w okresie objętym zakazem ich stosowania, zgodę na używanie materiałów pirotechnicznych wydaje właściwy wójt, burmistrz, prezydent miasta.
Kupując fajerwerki na zabawę sylwestrową, wybierajmy sprawdzone sklepy, a nie przypadkowych sprzedawców. Zwracajmy też uwagę na to, czy sztuczne ognie, które nabyliśmy, są dopuszczone do obrotu w naszym kraju, posiadają stosowny atest i instrukcję obsługi w języku polskim. Warto również sprawdzić, czy nie mają wad mechanicznych oraz czy nie wysypuje się z nich mieszanka pirotechniczna.
Używając wyrobów pirotechnicznych, bezwzględnie stosujmy się do zaleceń producenta. Nie lekceważmy ostrzeżeń i wybierzmy do odpalenia petard odpowiednie miejsce. Przede wszystkim zachowujmy odpowiednią odległość podczas odpalania fajerwerków, jak również nie podejmujmy prób odpalania petard w pomieszczeniach zamkniętych, na balkonach czy w oknach mieszkań.
Stróże prawa przypominają również, że sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków jest przestępstwem. Jeśli jesteśmy świadkami takiej sytuacji, trzeba i warto reagować. To dzieci i młodzież są najczęściej ofiarami nieostrożnego obchodzenia się ze sztucznymi ogniami. Za sprzedawanie materiałów pirotechnicznych osobom do 18 roku życia grozi nawet do 2 lat więzienia.
Policjanci apelują także, aby podczas odpalania fajerwerków i petard nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
• korzystając z fajerwerków, należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych;
• zachowajmy bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem – stańmy z boku i trzymajmy źródło ognia w wyciągniętej ręce;
• nie odpalajmy petard w stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo;
• jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało;
• huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy wiec, by nasze czworonogi nie były narażone na odgłosy wybuchów.
Nie zapominajmy o powyższych zasadach bezpieczeństwa, które z pewnością pozwolą nam uniknąć nieszczęśliwych wypadków. Zadbajmy o to, aby beztroska i czasem bezmyślna zabawa, nie zepsuła nam nocy sylwestrowej.
KWP Gdańsk
Napisz komentarz
Komentarze