niedziela, 24 listopada 2024 07:10
Reklama dotacje rpo
Reklama

Regulowanie okien: Jak wyregulować okno PCV?

Okna PCV nieznacznie przemieszczają się i odkształcają na skutek warunków atmosferycznych jak i codziennego użytkowania. Wilgotność, ekspozycja na promieniowanie UV, zmiany temperatur zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz, oraz różnica między nimi, a w przypadku nowych budynków także „praca” i osiadanie murów oddziałują na okno wpływając na jego zużycie. Regulacja okien i ich konserwacja zapobiegają powstawaniu odkształceń, nieszczelności i problemom z otwieraniem i zamykaniem.
Regulowanie okien: Jak wyregulować okno PCV?

Kiedy wskazana jest regulacja okien?

Najlepiej regulację przeprowadzać systematycznie, sezonowo i robić to w sprzyjających warunkach atmosferycznych – idealną porą jest wczesne lato. Ale warto rozważyć też zmianę ustawienia okna wiosną i zimą – zwiększenie lub zmniejszenie szczelności przez docisk ramy do ościeżnicy pozwala regulować wentylację mieszkania i temperaturę.

Absolutną koniecznością jest regulacja w przypadku zaobserwowania nieszczelności lub problemów technicznych z zamykaniem/otwieraniem skrzydeł, których przyczyną mogła być zmiana pozycji. Sprawdzając to przed wezwaniem fachowca można zaoszczędzić pieniądze, zaś całkowicie zaniedbując – narazić się na koszt wymiany całego okna.

Regulacja siły docisku

Wbrew pozorom jest to sprawa prosta. Za siłę docisku okna do ościeżnicy odpowiadają okucia. By tą siłę zmienić konieczna jest regulacja okuć na skrzydłach:

  • zwiększamy ją przesuwając rolki ryglujące ku uszczelkom (efekt uszczelnienia)
  • zmniejszamy ją odsuwając rolki ryglujące od uszczelek (efekt zmniejszenia szczelności)

Po zakończeniu regulacji należy sprawdzić, czy okno można bezproblemowo zamknąć i otworzyć – jeśli nie, należy minimalnie zmienić położenie rolek w kierunku przeciwnym niż było to robione. Fakt cięższej pracy klamki w przypadku zwiększenia siły docisku nie powinien niepokoić.

Modyfikacja wysokości skrzydeł

Za pozycję skrzydła odpowiedzialne są okucia w zawiasie dolnym. W celu wyregulowania wysokości skrzydeł okno musi być otwarte. Zawias należy odsłonić i uwidocznioną na górze śrubę dokręcić (w prawo) kluczem ampulowym (imbusowym). W efekcie skrzydło powinno się podnieść. Należy upewnić się na tym etapie, czy nie występuje problem z pracą okna – jeżeli przy zamykaniu, otwieraniu czy uchylaniu skrzydło lub klamka stawiają nienaturalny opór trzeba minimalnie poluzować dokręcaną śrubę.

Drugie skrzydło ustawiane jest analogicznie, z tym, że wyregulować należy także okucia w górnej części zawiasu. Oczywiście po zakończeniu regulacji trzeba sprawdzić poprawność działania obu skrzydeł i klamek.

Pielęgnacja elementów ruchomych

Przy okazji regulacji warto przyjrzeć się, w jakim stanie są okucia i uszczelki. Dwa razy do roku powinny zostać umyte i nasmarowane przeznaczonym do tego preparatem. Konserwacja elementów ruchomych przedłuża ich żywotność. Jeśli jednak stopień zużycia wskazuje, że sama pielęgnacja to za mało można je wymienić, co jest dużo mniej kosztowną inwestycją niż wymiana całego okna. Instrukcja lub karta gwarancyjna dołączona do zakupu powinna zawierać informację o typie i rozmiarze uszczelek – jest to o tyle istotne, że uszczelki mniejsze mogą nie spełniać swojego zadania, zaś za duże – uniemożliwiać prawidłową pracę okna.

Jeżeli pomimo regulacji i ewentualnej wymiany elementów ruchomych okna nadal są nieszczelne, lub ich otwieranie i zamykanie jest utrudnione należy zwrócić się o pomoc do specjalistycznych firm. Problem może bowiem tkwić w stanie samego okna, lub wynikać ze źle przeprowadzonej regulacji lub wręcz wad montażu. Jest szansa, że specjaliści zaradzą usterkom, lub w najgorszym scenariuszu – zarekomendują i przeprowadzą wymianę.

Poradę o uszczelnianiu okien PCV dostarczył dystrybutor okien pasywnych marki Internorm. Zapraszamy do salonu Internorm mieszczącego się w Gdańsku w Centrum Handlowym Kartuska.

ul. Kartuska 214
80-122 Gdańsk

Telefon: +58 533 62 87

Strona WWW: https://okna-internorm.com.pl/

Godziny otwarcia
Poniedziałek – piątek: 9:00 - 18:00
Sobota: 10:00 - 14:00


Podziel się
Oceń

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: LewicyStanowczeNieTreść komentarza: W komentarzach „koledzy specjalisci” się wypowiadają? Takie to kierowanie się dobrem dzieci, że może najlepiej zamknąć wszystkie te szkoły albo zostawić jedną i zatrudnić tyle ludzi żeby z tych subwencji wystarczyło albo zostało jeszcze żeby się może tym wyżej przypodobać. W takim chaosie łatwiej będzie dzieciom ideologię lewicowe wbijać do głów i inne bzdury.Źródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Czasami to trzeba się w pierś uderzyć i powiedzieć czy chcemy by nasze dzieci się rozwijały i uczyły się w dobrej szkole czy chcemy by żyly w ciemno grodzieŹródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?Autor komentarza: RealistaTreść komentarza: Nie sześć a cztery szkoły te cztery są obciążenie dla budżetu a nauczyciele muszą tylko doją kasę dla siebieŹródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?Autor komentarza: RodzicTreść komentarza: I tak to jest politycy obiecują i obiecuja przed wyborami, a po wyborach hulajbdusza piekła nie ma i robimy co chcemy. Najlepiej od razu 6 szkół pozamykać, bo i po co edukacja dla ciemniaków.Źródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?Autor komentarza: RomekTreść komentarza: Nie planuje się likwidacji 2/3 szkół w gminie, bo zrodziłoby to zbyt duże problemy. Takie zmiany jeśli są potrzebne należy wprowadzać stoponiowo. A już na pewno nie planować sprzedaży bądź dzierżawy majątku mieszkańców na potrzeby firm prywatnych, takich jak ośrodek zdrowia. Gimnazja pokazały, że nauczanie w tak dużych molochach jest przeciwskuteczne. W gimnazjach, a teraz powstałyby w gminie takie molochy zwane zespołami szkół. A to, że zdarzają sie słabi nauczyciele jest normalne w takim systemie edukacji jaki mamy i może tak być i w dużej, jak i małej szkole.Źródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama