Według farmaceutów, w przypadkach zagrożenia życia, mieszkańcy wzywają pogotowie ratunkowe, na wyposażeniu którego są niezbędne produkty lecznicze, bądź korzystają z dyżurów w izbie przyjęć szpitala. Ich zdaniem zapewnia to dostępność do świadczeń farmaceutycznych również w porze nocnej oraz w niedziele, święta oraz inne dni wolne od pracy. Samorząd powiatu argumentuje, że ustawodawca nałożył na powiat obowiązek określenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych, a na aptekarzy obowiązek związany z dostępnością tego typu usług w godzinach nocnych.
Rada aptekarska przeciwna dyżurom nocnym
-Mamy obowiązek ustalić harmonogram nocnych dyżurów aptek, ale nie mamy możliwości kontrolowania czy takie dyżury są prowadzone. Nie leży to w naszych kompetencjach. Jeżeli wpływa do nas skarga na brak dyżuru możemy jedynie powiadomić o tym instytucję, która sprawuje nadzór nad aptekami. Tak też robimy. Nie możemy wyciągnąć żadnych konsekwencji wobec apteki, która nie pełni dyżuru. Stały konflikt pomiędzy samorządem, a właścicielami aptek utrzymuje się od lat. Każdy projekt uchwały w sprawie określenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie naszego powiatu jest negatywnie opiniowany przez Gdańską Okręgową Radę Aptekarska, która sprzeciwia się pełnieniu nocnych dyżurów - podkreśla Jerzy Godzik
Zdaniem aptekarzy nie istnieje potrzeba pełnienia dyżurów przez apteki w porze nocnej, bo pacjentów jest niewielu, a kupowane przez nich leki można nabyć w sprzedaży pozaaptecznej. (...)
Więcej w bieżącym wydaniu Kuriera Kwidzyńskiego z 13 lutego 2019
Napisz komentarz
Komentarze