Podczas świąt państwowych i religijnych mieszkańcy gminy Gardeja spotykają się przy tablicy upamiętniającej bohaterskich obrońców Polski. Nie inaczej było 1 marca, podczas obchodów upamiętniających Żołnierzy Wyklętych. Część historyczną przygotowali harcerze z 23 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Bezimienni”, działającej w Zespole Szkół w Gardei. Harcerze przypomnieli postać księdza Władysława Gurgacza ps. „Ojciec”, „Sem”. Był to niezwykły człowiek, który poświecił swoje kapłańskie życie dla osób potrzebujących. Zaraz po zakończeniu drugiej wojny światowej został kapelanem szpitalnym w Gorlicach, a później u sióstr służebniczek w Krynicy. W 1947 roku związał się z oddziałem zbrojnym antykomunistycznej Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. 2 lipca 1949 został aresztowany przez UB, a następnie w procesie pokazowym przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Krakowie, na wniosek prokuratora wojskiego Henryka Ligęzy, 13 sierpnia 1949 został skazany w trybie doraźnym na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 września 1949 przez rozstrzelanie w więzieniu Montelupich w Krakowie. Bohaterski ksiądz został zrehabilitowany 20 lutego 1992 roku.
Harcerze, w apelu poległych przywołali również żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej i ich bohaterskiego dowódcy majora Zygmunta Szyndzielarza. Podczas gardejskich uroczystości, upamiętniających Żołnierzy Wyklętych wspominano także członków organizacji niepodległościowych, które działały na terenie powiatu kwidzyńskiego w latach 50-tych ubiegłego wieku.
Wójt gminy Gardeja, Kazimierz Kwiatkowski, podziękował osobom uczestniczącym w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
-Już piąty rok spotykamy się pod tablicą upamiętniającą obrońców Ojczyzny. Nieprzypadkowo tablica została umieszczona na ścianie kościoła parafialnego. Jest to nasz symbol wiary i miłości do Ojczyzny. Żołnierze podziemia niepodległościowego są w naszej pamięci i w niej pozostaną. Szczególne podziękowania kieruję do harcerzy, bo to oni będą wykuwali dalej tę naszą „Małą Ojczyznę” - mówił wójt Kazimierz Kwiatkowski.
Na zakończenie uroczystości delegacje z urzędu gminy, rady gminy, szkół, przedszkola, ośrodka kultury oraz mieszkańcy złożyli wiązanki kwiatów. Zapalono również symboliczne znicze. Wartę honorową przy tablicy zaciągnęli natomiast gardejscy harcerze.
Napisz komentarz
Komentarze