- W efekcie dochodzi do kuriozalnej sytuacji, w której koalicja będzie kontrolować samą siebie – powiedział Mirosław Górski, radny Prawa i Sprawiedliwości, będącego w opozycji. Radni PiS nie uzyskali szefostwa żadnej stałej komisji, nie mają też nikogo w prezydium Rady.
Parytet nie obowiązuje w radzie powiatu
- Poczuliśmy się potraktowani mało demokratycznie i stąd nasze oświadczenie – mówi Mirosław Górski, radny powiatowy Prawa i Sprawiedliwości. - Liczyliśmy, że jako ugrupowanie opozycyjne zostaniemy potraktowani zgodnie z parytetem, proporcjonalnie do układu sił w radzie. Sądzimy bowiem, że zasada równości i proporcjonalności, to ukłon w stronę wyborców, którzy oddali swój głos na Prawo i Sprawiedliwość. Niestety, tak się nie stało. Ponownie radnego PiS nie będzie w prezydium Rady, po raz pierwszy PiS został również odsunięty od komisji stałych i po raz pierwszy też radny opozycji nie będzie również szefował komisji rewizyjnej. W efekcie dochodzi do kuriozalnej sytuacji, że koalicja kontroluje sama siebie.
Dwa tygodnie to zbyt krótko
Radni PiS zaniepokojeni są jednak przede wszystkim faktem przyspieszenia prac nad budżetem powiatu, który głosowany ma być jeszcze w styczniu.
- Radni koalicji przez dwa miesiące zajmowali się obsadą komisji stałych i prezydium, a teraz przez dwa tygodnie chcą zająć się budżetem – mówi M. Górski. - To stanowczo za mało czasu, aby dokładnie przedyskutować tak poważną sprawę. Dlatego chcemy przesunięcia terminu głosowania nad ustawą budżetową do pierwotnego terminu czyli 28 lutego. Chcemy mieć więcej czasu, aby można było merytorycznie pracować nad tak poważnym dokumentem.
Wszystko wzięło w łeb
Opozycja twierdzi, że zmuszanie radnych do pracy nad tak poważnym dokumentem przez dwa tygodnie jest niczym nieuzasadnione.
- Uchwała budżetowa to esencja samorządności – mówi Zbigniew Koban, radny powiatowy PiS. -Wszystkie przepychanki personalne tak naprawdę nie mają żadnego znaczenia. Natomiast budżet to najważniejszy dokument, który generuje rok pracy całej rady. Czekaliśmy na dyskusję o tym, ale do niczego nie doszło. Natomiast przesunięcie terminu głosowania nad budżetem na styczeń budzi nasz poważny niepokój. Nie wiemy czym spowodowane jest takie przyspieszenie. Początkowo termin wyznaczono na 28 lutego. Jako szef organizacji związkowych, zaplanowałem do tego terminu kilka konsultacji z organizacjami które były tym zainteresowanie. Teraz wszystko wzięło w łeb.
Oświadczenie
Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości
Rady Powiatu Kwidzyńskiego w sprawie zagrożenia dla demokracji lokalnej i rozwoju samorządnego społeczeństwa w powiecie kwidzyńskim
Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu Kwidzyńskiego wyraża swoje głębokie zaniepokojenie i sprzeciw wobec zaprezentowanej przez rządzącą koalicję Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej praktyki izolowania opozycji oraz wykluczania z życia publicznego co piątego obywatela naszego Powiatu. Pozbawienie jedynego w Radzie Powiatu klubu opozycyjnego prawa do udziału w pracach prezydium rady, odrzucenie dobrej praktyki powierzenia opozycji przewodnictwa w pracach komisji rewizyjnej, odrzucenie zasady proporcjonalności w składach prezydium komisji, narzucanie arbitralnych propozycji bez jakiegokolwiek dialogu i poszukiwania porozumienia jest jaskrawym dowodem budowania w powiecie kwidzyńskim fasadowej demokracji.
Sprawowanie władzy bez poszanowania poglądów i praw mniejszości oraz powszechnie przyjętych zwyczajów świadczy o wyjątkowo niskich standardach kultury politycznej. Stoi też w jaskrawej sprzeczności z głoszonymi przez zwycięskie ugrupowania programami wyborczymi. Praktyka taka jest daleka od deklarowanej przez Platformę Obywatelską apolityczności w działaniach samorządu oraz głoszonego przez Sojusz Lewicy Demokratycznej hasła „zawsze z ludźmi”. Tworzy ona i pogłębia podziały społeczne i z całą pewnością nie służy budowie lokalnej samorządności opartej na zasadach demokracji, wzajemnego poszanowania i zgodnej współpracy dla dobra naszego powiatu. Nie służy też idei budowy nowoczesnej lokalnej społeczności aktywnie uczestniczącej w życiu społecznym i politycznym.
Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości
Rady Powiatu Kwidzyńskiego
Reklama
Kuriozum samorządowe – koalicja kontroluje samą siebie
KWIDZYN. Antoni Baranowski z SLD, która wraz z PO tworzy rządzącą koalicję w radzie powiatu, został przewodniczącym komisji rewizyjnej
- (fox)
- 18.01.2011 00:00 (aktualizacja 31.03.2023 00:53)
Data dodania:
18.01.2011 00:00
KOMENTARZE
Autor komentarza: LewicyStanowczeNieTreść komentarza: W komentarzach „koledzy specjalisci” się wypowiadają? Takie to kierowanie się dobrem dzieci, że może najlepiej zamknąć wszystkie te szkoły albo zostawić jedną i zatrudnić tyle ludzi żeby z tych subwencji wystarczyło albo zostało jeszcze żeby się może tym wyżej przypodobać. W takim chaosie łatwiej będzie dzieciom ideologię lewicowe wbijać do głów i inne bzdury.Źródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Czasami to trzeba się w pierś uderzyć i powiedzieć czy chcemy by nasze dzieci się rozwijały i uczyły się w dobrej szkole czy chcemy by żyly w ciemno grodzieŹródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?Autor komentarza: RealistaTreść komentarza: Nie sześć a cztery szkoły te cztery są obciążenie dla budżetu a nauczyciele muszą tylko doją kasę dla siebieŹródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?Autor komentarza: RodzicTreść komentarza: I tak to jest politycy obiecują i obiecuja przed wyborami, a po wyborach hulajbdusza piekła nie ma i robimy co chcemy. Najlepiej od razu 6 szkół pozamykać, bo i po co edukacja dla ciemniaków.Źródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?Autor komentarza: RomekTreść komentarza: Nie planuje się likwidacji 2/3 szkół w gminie, bo zrodziłoby to zbyt duże problemy. Takie zmiany jeśli są potrzebne należy wprowadzać stoponiowo. A już na pewno nie planować sprzedaży bądź dzierżawy majątku mieszkańców na potrzeby firm prywatnych, takich jak ośrodek zdrowia. Gimnazja pokazały, że nauczanie w tak dużych molochach jest przeciwskuteczne. W gimnazjach, a teraz powstałyby w gminie takie molochy zwane zespołami szkół. A to, że zdarzają sie słabi nauczyciele jest normalne w takim systemie edukacji jaki mamy i może tak być i w dużej, jak i małej szkole.Źródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?
Reklama
ZOBACZ WIĘCEJ
Przejdź do kategorii
Aktualności#PomagaMYNa sygnaleGospodarkaEdukacjaEkologiaReligiaPolitykaRolnictwoTurystykaZdrowieKulturaSportHistoriaKryminalneVideoRegionOgłoszeniaObserwatorKwidzyn MiastoKwidzyn GminaGardejaPrabutyRyjewoSadlinkiPLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIEZOBACZ!Ważne w kalendarzuDobre radyWybory Parlamentarne '2023Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze