Jubileusz 65-lecia muzeum odbywał się oczywiście w salach kwidzyńskiego zamku, a podczas uroczystości nie mogło zabraknąć nagród i odznaczeń przyznanych przez Mariusza Mierzwińskiego, dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku. Listy gratulacyjne i pamiątkowe medale wybite w malborskim muzeum otrzymali: Barbara Wilk-Malinowska, Zenon Dębowski oraz Karol Stawski.
Pracownia imienia Alfonsa Lemańskiego
Jubileusz uczczono także uroczystym otwarciem zamkowej Pracowni Edukacyjnej, której nadano imię Alfonsa Lemańskiego, organizatora i pierwszego kierownika kwidzyńskiego muzeum. Zwiedzający przygotowaną ekspozycję mogli zapoznać się z pamiątkami związanymi z A. Lemańskim takimi jak: wykorzystywana przez niego maszyna do pisania, czy też artykuły zamieszczane na łamach prasy, w tym publikacje drukowane w „Kurierze Kwidzyńskim”.
Oficjalne uroczystości jubileuszowe zakończył natomiast występ Olsztyńskiego Zespołu Kameralnego „Pro Musica Antiqua”, który zaprezentował się słuchaczom w repertuarze muzyki klasycznej oraz współczesnej.
Wspomnienie zasług wieloletnich pracowników
Warto przypomnieć, że muzeum w Kwidzynie otwarte zostało 20 listopada 1950 roku. W pierwszym okresie działalności podlegało Ministerstwu Kultury i Sztuki, a bezpośredni nadzór nad nim sprawowało Muzeum Pomorskie (późniejsze Muzeum Narodowe) w Gdańsku. Od 1963 roku, przez niespełna 9 lat, zarządzane było następnie przez Prezydium Rady Powiatowej w Kwidzynie. Od 1972 roku ponownie stało się jednak instytucją państwową jako oddział Muzeum Zamkowego w Malborku.
Organizatorem i pierwszym kierownikiem kwidzyńskiego muzeum był Alfons Lemański, a później kierowali nim kolejno: Mieczysław Haftka, Halina Sampławska, Antoni Pawłowski oraz Sylwia Tatara. Od października 2013 kierownikiem muzeum jest Janusz Cygański, który podczas uroczystości jubileuszowych przypomniał zasługi wieloletnich pracowników tego ośrodka: Stanisława Czernego, Ryszarda Domaradzkiego, Magdaleny Bółkowskiej, Barbary Wilk-Malinowskiej, Zenona Dębowskiego oraz Karola Stawskiego.
Ponad 6 tysięcy muzealiów z terenu Powiśla
Aktualnie muzeum w Kwidzynie gromadzi około 6200 muzealiów dotyczących historii, kultury i środowiska przyrodniczego Powiśla. Prowadzi również działalność edukacyjną, badawczą i wystawienniczą. Współpracuje także z lokalnymi organizacjami społecznymi i kulturalnymi. Na co dzień sprawuje natomiast opiekę nad zamkiem kapituły pomezańskiej, który wraz z przylegającą katedrą jest jednym z najcenniejszych średniowiecznych zabytków architektury sakralno-obronnej w Polsce.
Napisz komentarz
Komentarze