Tegoroczna edycja kampanii „Zbieramy krew dla Polski”, która odbywała się od maja do końca września, na Pomorzu została przeprowadzona w dziewięciu miastach, m.in. w Gdańsku, Kwidzynie, Lęborku, Słupsku, Tczewie i Wejherowie. Mieszkańcy tych miejscowości mogli oddawać krew w specjalnych ambulansach RCKiK, które pojawiały się
na parkingach sklepów Intermarché i Bricomarché.
Dziękujemy uczestnikom akcji
–Dziękujemy każdemu mieszkańcowi województwa pomorskiego, który przyłączył się do naszej akcji, ofiarując ten bezcenny dar. Chyba nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż oddać cząstkę siebie, by uratować zdrowie i życie drugiej osoby. Krwiodawcy mogą być dumni z liczby litrów krwi, które oddali dla potrzebujących. W poprzednim roku mieszkańcy województwa zebrali ponad 50 litrów, a w tym kolejnych 56. Jest to ogromna ilość, która będzie nieoceniona w trakcie wielu zabiegów i operacji. Jesteśmy niezwykle radzi, że możemy współtworzyć tak wspaniały projekt i który postaramy się kontynuować także w kolejnych latach – zapowiada Eliza Orepiuk-Szymura, Kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.
Krew trafiła do Gdańska i Słupska
W całym kraju, w trakcie zbiórek krwi, zebrano ponad 1,6 tys. litrów tego bezcennego daru życia, z czego honorowi krwiodawcy z województwa pomorskiego oddali 56. We wszystkich akcjach w tym regionie udział wzięło prawie 130 osób. Najwięcej krwi w pomorskim udało się zebrać w Malborku – 8 litrów, a oddało ją 18 osób. Hojni okazali się także mieszkańcy Pucka, gdzie 17 dawców oddało ponad 7 litrów krwi. Na trzecim miejscu w województwie uplasowali się krwiodawcy z Ustki, w której od 17 osób zebrano 7 litrów. W Kwidzynie 14 osób oddało 6,3 l krwi.
Krew zebrana na Pomorzu została przekazana Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku i Słupsku.
–Każdy litr krwi jest na wagę złota. W przeciągu siedmiu lat, czyli od początku akcji „Zbieramy krew dla Polski”, udało nam się zebrać ponad 10 600 litrów krwi. Statystyki wskazują, że każdej minuty potrzebny jest w Polsce jeden litr krwi, dlatego dzielmy się nią z innymi. Nigdy nie wiadomo, kiedy lekarze będą potrzebować odpowiedniego zapasu,
by ratować życie nas lub naszych bliskich – mówi Jerzy Zaborowski, dyrektor generalny Polskiego Czerwonego Krzyża.
Zbiórce towarzyszyły pokazy i konkursy
Akcjom w województwie pomorskim towarzyszyły m.in. pokazy i nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, bezpłatne pomiary ciśnienia tętniczego krwi, konkursy i quizy poświęcone honorowemu krwiodawstwu, a także poczęstunek dla krwiodawców. Ponadto, w każdej miejscowości, w której można było oddać krew rozlosowano 10 profesjonalnych apteczek samochodowych. W punktach „Zostań krwiodawcą – Ratownikiem” można było uzyskać informacje na temat akcji i jej celów, czyli m.in. zwiększania świadomości polskiego społeczeństwa na temat honorowego krwiodawstwa, propagowania zdrowego trybu życia oraz zachęcania do dzielenia się krwią. Od początku trwania inicjatywy Grupie Muszkieterów oraz PCK udało się zebrać ponad 10,6 tys. litrów krwi.
Napisz komentarz
Komentarze