Policja ostrzega jednak, by w bożonarodzeniowym uniesieniu nie zapomnieć o tak prozaicznych sprawach, jak należyte zabezpieczenie swoich posesji, lokali oraz samochodów. Szczególnie dotyczy to tych osób, którzy na kilka dni zostawiają swoje mieszkania.
Stosujmy dodatkowe zabezpieczenia
-Pamiętajmy o zachowaniu szczególnych zasad bezpieczeństwa i stosowaniu dodatkowych zabezpieczeń w przypadku posiadania drzwi balkonowych i nisko usytuowanych okien, a także piwnic, garaży, komórek oraz altanek działkowych – przestrzegają funkcjonariusze Policji. -Apelujemy do mieszkańców, aby zwracali uwagę na wszelkie nietypowe rzeczy. Naszą czujność powinny wzbudzić zaparkowane w rejonach posesji obce, nieznane pojazdy, osoby budzące podejrzenie, przebywające w sąsiedztwie naszej lub sąsiednich posesji. Sprawcy mogą dokonywać rozpoznania przestępczego, wypytując o to czy sąsiad jest w domu i kiedy wróci. Numer rejestracyjny pojazdu, rysopis podejrzanie zachowującej się osoby, a nawet drobny, lecz niepokojący szczegół w zachowaniu się kogoś, może być niezwykle cenny nie tylko w przypadku ustalania sprawców, kiedy dojdzie już do włamania, może również zapobiec zdarzeniu.
Poproś o pomoc sąsiada
Wyjeżdżając w podróż należy odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie, które może okazać się łakomym kąskiem dla przestępców chcących je splądrować.
-Nie opowiadaj wszystkim wkoło, że planujesz dłuższy wyjazd na święta czy ferie zimowe. W miarę możliwości przekaż klucze komuś bliskiemu, zaufanemu sąsiadowi lub przyjacielowi, aby ten doglądał domu czy mieszkania oraz poproś go, by zbierał ulotki reklamowe spod Twoich drzwi, wieczorem zaś zapalił światło i otworzył okno. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką oraz w tzw. „dobrych schowkach”! Nie chwal się nowym wyposażeniem domu, ilością przechowywanej gotówki. Cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę zdeponuj w sejfie lub oddaj na przechowanie zaufanej osobie. Przed wyjazdem zamknij zawór wodny i gazowy, aby uniknąć ewentualnej awarii. Nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek – przestrzegają funkcjonariusze.
Warto także skorzystać z innych metod zabezpieczenia mieszkania: wyposażenie drzwi w odpowiednie zamki patentowe, zainstalowanie w drzwiach wejściowych łańcucha ograniczającego stopień otwarcia drzwi oraz wizjer, czy zadbanie o to, aby przed drzwiami wejściowymi zawsze działało oświetlenie ponieważ włamywacze unikają miejsc oświetlonych.
Nie bądźmy obojętni
Najbardziej narażone na włamania poprzez drzwi balkonowe są mieszkania umieszczone na parterze, dlatego warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dodatkowych zabezpieczeń – rolet antywłamaniowych, krat, dobrych klamek czy zasuwek.
-Wychodząc z domu zamknij wszystkie okna i drzwi, także piwniczne i inne, przez które można dostać się do mieszkania – dodają mundurowi.
Policja przypomina także, by należycie zabezpieczyć samochód.
-Parkując auto nie zostawiaj w środku żadnych przedmiotów, np. torby. Koniecznie pamiętaj, by nie zostawić dokumentów. Nawet na kilka minut nie zostawiaj też kluczyków w stacyjce. Jeżeli masz alarm, nie zapomnij go włączyć. Pamiętaj również, że najlepszym zabezpieczeniem Twojego mienia jest czujny i zaufany sąsiad. Wszelkie informacje mogące doprowadzić do ujęcia sprawców i przywrócenia spokoju mieszkańców powiatu można kierować nawet anonimowo pod bezpłatne numery telefonów 997 i 112. Policjanci gwarantują pełną anonimowość. Nie bądźmy obojętni!
Napisz komentarz
Komentarze