Niedzielny spektakl odbył się w sali Gminnego Ośrodka Kultury. Główne uroczystości odbyły się jednak we wtorek - 11 listopada, a ich początek dała uroczysta Mszy św. odprawiona w tzw. dużym kościele. Po Nabożeństwie mieszkańcy złożyli kwiaty oraz zapalili znicze pod tablicą pamięci Walczących Za Ojczyznę.
Przypomnijmy, że w 1918 roku Polska zaczęła ogromne dzieło odbudowy i scalania własnych ziem po 123 latach niewoli. Niestety Niepodległa Polska nie dotarła wówczas na Powiśle, w tym również do Gardei. Chociaż była na wyciągnięcie ręki, to jednak dzieliła ją nieprzyjazna granica.
Warto jednak podkreślić, że w okresie międzywojennym szczególną rolę dla Polaków odgrywały lasy znajdujące się w pobliżu Gardei, na terenie ówczesnego i dzisiejszego Nadleśnictwa Jamy. To właśnie tam, nawet kilka razy w roku, odbywały się najróżniejsze uroczystości związane z rocznicami ważnymi dla naszego narodu. A to towarzystwo weteranów zapraszało na potańcówkę, a to towarzystwo kurkowe zachęcało do przyjazdu na swoje święto. Szeroko o takich imprezach informowała ówczesna grudziądzka czy też toruńska prasa. W ogłoszeniach prasowych nie brakowało nawet informacji o której odjeżdżają pociągi do stacji Gardeja i jak szybko i wygodnie dojechać na miejsce.
W latach 30-tych XX wieku jamskie lasy jeszcze bardziej zyskały na znaczeniu. Organizowano w nich bowiem wiele uroczystości mających charakter wybitnie patriotyczny.
Napisz komentarz
Komentarze