-Warto pokazywać tą tradycję mieszkańcom, że to nie tylko obrazek na którym myśliwy idzie z flintą do lasu, tylko jest to bardziej złożona sprawa – mówi A. Mularczyk. – Staramy się jednak dotrzeć do wszystkich grup wiekowych, w tym również do młodzieży. Dlatego organizujemy m.in. konkursy w szkołach, w których uczymy młodzież gimnazjalną poznawania lasu.
Przewodniczący PRŁ w Kwidzynie przyznaje, że łowiectwo budzi duże zainteresowanie mieszkańców powiatu. Najlepszym dowodem na to była aż piętnastoosobowa grupa osób, która uroczyście złożyła ślubowanie młodych myśliwych.
Odegrano sygnały pokotu
Na terenie powiatu kwidzyńskiego działa 8 kół łowieckich, w tym cztery „rodzime”: Koło Łowieckie „Knieja”, Koło Łowieckie „Daniel”, Koło Łowieckie „Odyniec” oraz Koło Łowieckie „Bizon” Brokowo. Pozostałe cztery koła polują na terenie naszego powiatu. Są to KŁ „Darzbór” Sztum, KŁ „Sokół” Kolejarz Gdańsk, KŁ „Szarak” Gdańsk oraz KŁ „Dzik” Susz. W kołach tych skupionych jest zatem kilkaset osób.
W obchodach powiatowego hubertusa zazwyczaj biorą jednak udział wyłącznie koła z powiatu kwidzyńskiego, choć w tym roku dołączyli również do nich przedstawiciele KŁ ze Sztumu. Co roku gospodarzem tego święta jest inne koło. W tym roku to Koło Łowieckie „Daniel” zorganizowało uroczyste polowanie, które odbyło się 25 października. Na polowaniu padł jeleń – byk, 6 dzików i 2 sarny.
-Podczas uroczystości hubertowskich dla wszystkich tych zwierząt odegrane zostały sygnały pokotu – zaznacza A. Mularczyk.
Wręczono medale oraz nagrody
Podczas Hubetusa wręczono również Medale Zasługi Łowieckiej, medale za zasługi dla łowiectwa elbląskiego okręgu PZŁ, a także medale za zasługi dla łowiectwa wręczane osobom nie będącym myśliwymi. Na koniec uroczystości zorganizowanej na dziedzińcu zamkowym uhonorowano również laureatów VIII wojewódzkiego konkursu wiedzy o łowiectwie i ochronie środowiska „Myśliwy, las i jego zwierzyna”.
-To trzyczłonowy konkurs, w którym młodzież gimnazjalna rywalizuje w konkursie wiedzy, konkursie plastycznym oraz konkursie poezji – mówi A. Mularczyk. – Najwyższej w hierarchii stawiamy jednak konkurs wiedzy.
W konkursie organizowanym przez Kwidzyńskie Stowarzyszenie Miłośników Tradycji i Kultury Łowieckiej rywalizowały trzyosobowe drużyny ze szkół gimnazjalnych. Uczniowie odpowiadali na wylosowany zestaw siedmiu pytań dotyczących przyrody, łowiectwa, leśnictwa i ekologii.
Napisz komentarz
Komentarze