Wójt gminy Kwidzyn, przypomina, że rada gminy zdecydowała wówczas o zwolnieniu przedsiębiorców z części podatku od nieruchomości. Tym razem nowe przedsiębiorstwa będą mogły wnioskować o zwolnienie z całości podatku.
-Chcemy, aby zwolnienia z podatku od nieruchomości przyznawane były w latach 2014-2020. Uchwały w tej sprawie zostały już przez radnych podjęte. Pierwsza dotyczy przedsiębiorców funkcjonujących lub otwierających działalność w naszej gminie. Chodzi tutaj o nowe inwestycje, czyli o nowe obiekty. Zwolnienie z podatku od nieruchomości będzie już nie częściowe, jak było poprzednio, ale całkowite, w pewnym okresie czasu. Drugie zwolnienie z podatku dotyczy tworzenia nowych miejsc pracy. Okres zwolnienia będzie uzależniony od liczby nowych miejsc pracy, które utworzy firma – zapowiada Ewa Nowogrodzka.
Rozmawiali z przedsiębiorcami
Przed przyjęciem uchwały w sprawie zwolnień podatkowych odbyły się konsultacje z przedsiębiorcami.
-Obszernie omawialiśmy projekty tych uchwał z przedsiębiorcami. Chcieliśmy poznać ich punkt widzenia. Tym bardziej, że poprzednie zwolnienia sprawdziły się, ale skorzystało z nich niewielu przedsiębiorców. Chcieliśmy wprowadzić zwolnienie od modernizacji elewacji budynków, w których mieszczą się firmy. Zapytano nas wówczas czy będą one dotyczyły termomodernizacji czy jedynie położenia zwykłego tynku bez docieplenia. Była to słuszna uwaga, gdyż koszty modernizacji byłby różne, a okres zwolnienia z podatku pozostałby taki sam. Doprecyzowaliśmy zapisy w uchwale i zwolnienie będzie przysługiwało za przeprowadzenie termomodernizacji, włącznie z wymianą okien. Chyba, że ktoś wcześnie wymienił okna i pozostało mu tylko docieplenie ścian – mówi Ewa Nowogrodzka.
Ryzyko pracodawcy
Pojawiły się też uwagi dotyczące zwolnień z podatku od nieruchomości w przypadku tworzenia nowych miejsc pracy.
-Zatrudnienie nowej osoby musi zostać utrzymane przez minimum 3 lata. Zdarzają się jednak sytuacje, że przedsiębiorcy inwestują w nowego pracownika. Po specjalistycznym szkoleniu taka osoba zostaje wykwalifikowanym pracownikiem i po pewnym czasie odchodzi, znajdując np. pracę poza granicami kraju. Pracodawca traci pracownika na szkolenie którego wyłożył duże pieniądze i w dodatku traci możliwość zwolnienia z podatku. W tego typu przypadkach nie ma jednak złotego środka. To ryzyko, które pozostaje po stronie pracodawcy – podkreśla Ewa Nowogrodzka.
Rada gminy podjęła również uchwałę, która dotyczy zwolnień z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców, którzy będą realizować nowe inwestycje oraz tworzyć nowe miejsca pracy na obszarze Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.
Musimy zachować stabilność finansów
Samorząd gminy wprowadził także ograniczenia w dwóch przyjętych uchwałach, aby zabezpieczyć określoną wysokość wpływów do budżetu z podatku od nieruchomości.
-Z wykonanego podatku, po stronie dochodów, będziemy wyliczać za każdy kwartał 3 proc. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy złożą wnioski, będą mogli uzyskać zwolnienie z podatku tylko do takiej wysokości jaka wyniknie z tego wyliczenia. Musimy się zabezpieczyć na wypadek, gdyby doszło do złożenia np. kilkunastu wniosków przez duże firmy. Zdarzyć się może sytuacja, w której pierwsze zgłoszone wnioski o zwolnienie z podatku zostaną rozpatrzone, a pozostałe nie, gdyż pula środków jaką przewidujemy zostanie wykorzystana. Tak duże zwolnienia mogłyby powiem zachwiać budżetem. Musimy zachować stabilność finansów i realizować nasze przedsięwzięcia i zabezpieczyć środki na wydatki bieżące. Oczywiście wszystko zależeć będzie od wielkości nowych obiektów, w których prowadzona byłaby działalność gospodarcza – podkreśla Ewa Nowogrodzka.
Firma musi utrzymać inwestycję przez 4 lata
Przedsiębiorca, który otrzyma zwolnienie, jest zobowiązany do utrzymania danej
inwestycji co najmniej przez 4 lata od dnia jej zrealizowania. Okres zwolnienia z podatku od nieruchomości zależeć będzie od liczby nowych miejsc pracy. Zwolnienie na jeden rok z podatku od nieruchomości będzie obowiązywało w przypadku utworzenia jednego nowego miejsca pracy. Na dwa lata zwolnienia z podatku mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy utworzą od 2 do 5 nowych miejsc pracy, natomiast zwolnienie z podatku na trzy lata dotyczyć będzie firm, które stworzą powyżej pięciu nowych miejsc pracy. Przedsiębiorca, który otrzymał zwolnienie z podatku będzie zobowiązany do utrzymania nowo utworzonych miejsc pracy przez okres co najmniej 3 lat od dnia ich utworzenia.
Ulgi podatkowe wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.
Napisz komentarz
Komentarze