Raz w roku gardejscy samorządowcy mają okazję zapoznać się ze stanem bezpieczeństwa na terenie gminy Gardeja. Chociaż sprawy bezpieczeństwa nie podlegają lokalnym samorządom jednak radni chcą wiedzieć o tym czy na ulicach, w miejscach zamieszkania czy letniego wypoczynku jest bezpiecznie. W porównaniu z rokiem 2012 spadła liczba pospolitych przestępstw, które najbardziej doskwierają mieszkańcom.
Mniej dochodzeń, spadek liczby przestępstw
-Liczba rozbroi oraz pobić znacznie spadła. W 2012 roku policjanci odnotowali 104 tego typu przestępstwa, a w roku 2013 w policyjnej statystyce zarejestrowaliśmy ich 78. Odnotowaliśmy również spadek liczby włamań. Możemy się pochwalić także mniejszą liczba wszczętych dochodzeń. Wprawdzie wszczęliśmy ich w 202 przypadkach to i tak jest to powód do zadowolenia. Wzrosła także wykrywalność sprawców przestępstw. Gardejscy policjanci zanotowali 20 procentowy wzrost wykrywalności zdarzeń przeciwko mieniu. O 45 procent zwiększyła się natomiast wykrywalność sprawców pobicia – podkreślał starszy aspirant Dariusz Haska.
Dziękował za wzorowa organizację imprez masowych
Policjanci zatrzymali także 8 osób poszukiwanych listami gończymi. Spokojniej było także w domach czy też w poszczególnych miejscowościach. W tej kategorii policyjnej statystyki, liczba interwencji była niższa o prawie 300. Również liczne plenerowe imprezy, które każdego roku odbywają się w poszczególnych sołectwach czy w Gardei należały do spokojnych. Policjanci na palcach jednej ręki mogli policzyć wykonywane interwencje. Za organizację imprez plenerowych odpowiedzialni byli sami mieszkańcy i w stosunku do nich popłynęły słowa uznania za organizację festynów i zapewnienie ich uczestnikom warunków bezpieczeństwa. Do bardzo bezpiecznych należały też ubiegłoroczne wakacje.
Krajowa 55-tka nadal niebezpieczna
Niestety policja nadal musi interweniować w sytuacjach w których alkohol i brawura na drodze biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. O tym również informował Dariusz Haska.
-Wzrosła liczba wykroczeń, gdzie główną rolę odgrywał spożywany alkohol. Najwięcej drogowych zdarzeń policjanci odnotowali na drodze krajowej nr 55. W tym konkretnym przypadku nie nastąpił spadek liczby stłuczek i wypadków. Kierowcy, mimo znaków zalecających jazdę w granicach 70 k/h, nie stosują się do tego. Choć rok 2013 był udanym rokiem dla gardejskich policjantów to nie możemy spocząć na laurach. W statystyce zagrożeń nic się nie zmienia. Złodzieje ukradną wszystko co im się uda jeśli tylko widzą ku temu okazję – dodał starszy aspirant Dariusz Haska.
Gardejscy samorządowcy doskonale wiedzą, że zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom musi kosztować, więc wzorem lat ubiegłych wsparli policję kwotą około 4 tys. zł. z przeznaczeniem na większa liczę patroli w okresie wakacyjnym.
Napisz komentarz
Komentarze