-Część dzieci wyjeżdża na wakacje zorganizowane lub wyjeżdża na wypoczynek z rodzicami. Większość jednak pozostaje w miejscu zamieszkania i samodzielnie zagospodarowuje sobie wolny czas. Pozostawione same sobie mogą wpaść na różne dziwne i niebezpieczne pomysły. Od naszej rozwagi zależy czy uda się uniknąć tych niebezpieczeństw. Dopilnujmy, aby dzieci nie bawiły się zapałkami, zapalniczkami i przede wszystkim nigdy nie zostawiajmy ich samych w mieszkaniu. Należy także pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, które pozwolą na uniknięcie przykrych niespodzianek podczas wyjazdów na wakacje. Wyjeżdżając na dłuższy czas nie zapomnijmy wyłączyć zasilania prądu elektrycznego oraz zakręcić zawór wodny i gazowy. Ważne, aby pozostawić u sąsiadów informacje gdzie będziemy wypoczywali. Jeżeli ktoś używa butli gazowych należy dokładnie zakręcić zawór. Ponieważ latem zdarzają się burze, którym potrafi towarzyszyć bardzo silny wiatr, należy też zadbać o bezpieczeństwo innych osób i usunąć z parapetów i balkonów przedmioty, które mogą zagrażać przechodniom - radzi st. kpt. Jan Chodukiewicz, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kwidzynie.
Ognisko tylko 100 m od lasu
J. Chodukiewicz dodaje, że należy też pamiętać, aby nie pozostawić włączonej kuchenki gazowej lub elektrycznej. Jeżeli pojawi się jakiekolwiek zagrożenie należy powiadomić nie tylko służby ratownicze, ale także sąsiadów. Określone zasady postępowania obowiązują też podczas pobytu w lesie.
-Zasady te dotyczą przede wszystkim używania otwartego ognia. Ogniska można rozpalać tylko w miejscu do tego wyznaczonym przez administrację leśną. Dotyczy to także grilla. Ogień można rozpalić w odległości nie mniejszej niż 100 m od lasu. Każde ognisko musi być dozorowane przez osoby dorosłe i dogaszone po paleniu. W lasach nadal czyhają także inne niebezpieczeństwa, takie jak niewybuchy. Niewypałów lub niewybuchów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać. Znalezisko należy zabezpieczyć i natychmiast powiadomić policję lub straż pożarną – przypomina st. kpt. Jan Chodukiewicz.
Widzisz pożar - dzwoń pod 998
Swoje wakacyjne obowiązki mają organizatorzy zbiorowego wypoczynku, czyli obozów lub kolonii.
-To na organizatorach ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo wypoczywających w obiektach. Muszą oni zapewnić właściwe warunki ewakuacji w przypadku zagrożenia oraz zadbać o sprawność działania urządzeń przeciwpożarowych, czyli gaśnic i hydrantów. Oczywiście sprawna musi być także łączność telefoniczna ze służbami, które będzie trzeba powiadomić w razie pojawienia się zagrożenia – podkreśla kpt. Jan Chodukiewicz.
Warto zapamiętać, że dzwoniąc do Straży Pożarnej wybieramy numer 998.
Napisz komentarz
Komentarze