Wiesław Wosiak, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie, wyjaśnia, że każdy profil będzie obejmował zakres pomocy, która będzie niezbędna dla danej grupy bezrobotnych.
Bezrobotni odpowiedzą na 24 pytania
-Pierwszy profil dotyczy osób blisko rynku pracy. To grupa, która nie wymaga szczególnych działań urzędu pracy. Profil drugi dotyczyć będzie osób objętych programem aktywizacji i integracji oraz wszystkimi innymi formami pomocy subsydiowanej. Profil trzeci obejmie grupę, która znajduje się najdalej od rynku pracy. To osoby o niskich kwalifikacjach. Przewiduje się w tym profilu współdziałanie z ośrodkami pomocy społecznej, ale nie wiemy jeszcze na jakich warunkach. Nie zostało to dokładnie ustalone. Według określonego profilu będziemy bezrobotnych kierowali do różnych projektów. Pracownicy urzędu zostali już w większości przeszkoleni, aby poradzić sobie z profilowaniem bezrobotnych – mówi Wiesław Wosiak.
Dodaje, że osoba bezrobotna będzie musiała odpowiedzieć na 24 pytania zawarte w kwestionariuszu. Od odpowiedzi zależeć będzie profil, który zostanie określony na podstawie programu komputerowego.
Ministerstwo oceni urzędy pracy
Wprawdzie nowelizacja ustawy weszła w życie, ale nadal pozostało w niej wiele niewiadomych.
-We wszystkich zadaniach, które są zapisane mówi się, że starosta może, ale tylko wtedy kiedy będzie miał pieniądze. Dzisiaj ustawa nie może być realizowana, bo nie mamy potrzebnych do tego środków. Możemy mówić o tym dopiero w przyszłym roku. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapisało sobie możliwość oceny urzędów pracy według różnych wskaźników. Zgodnie z nowelizacją powstaje Krajowy Fundusz Szkoleniowy, przeznaczony dla pracodawców, którzy będą chcieli szkolić swoich pracowników, podwyższając ich kwalifikacje, ale będą musieli mieć swoje pieniądze na ten cel. W miejsce Powiatowej Rady Zatrudnienia powstała Powiatowa Rada Rynku Pracy, która do końca kadencji zachowa ten sam skład. Pojawiło się też zlecanie usług na zewnątrz. Będzie to w gestii Wojewódzkiego Urzędu Pracy, który będzie zlecał agencjom zatrudnienie osób z tej najtrudniejszej grupy na rynku pracy, czyli z trzeciego profilu. Agencja będzie otrzymywała pieniądze, jeżeli doprowadzi do zatrudnienia takiej osoby. Przewiduje się też refundacje składek na ubezpieczenia społeczne dla pracodawców, którzy zatrudnią osoby bezrobotne, kosztów pracy oraz pożyczki na utworzenie nowych miejsc pracy, a także na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Będzie to prowadził Bank Gospodarstwa Krajowego. Nam pozostawiono dotacje i refundacje – twierdzi Wiesław Wosiak.
Pojawi się grupa doradców klienta
Osoba bezrobotna będzie mogła ubiegać się o pożyczkę na rozpoczęcie działalności.
-Będzie szansa na uzyskanie pożyczki w wysokości 20-krotnego, przeciętnego wynagrodzenia. Będzie trzeba jednak spełnić określone kryteria. Proponuje się też bony szkoleniowe, stażowe, premie za zatrudnienie, bony zatrudnieniowe, ale nie wiemy jeszcze jak to będzie realizowane. Wszystko jest w trakcie wyjaśniania z ministerstwem. Będziemy mieli także grupę doradców klienta. To osoby, które były doradcami do spraw rozwoju zawodowego, liderami klubów pracy i pośrednikami. Klient będzie przypisany do jednego doradcy – wyjaśnia W. Wosiak.
Nie wiadomo jednak jak liczną grupą będzie opiekował się jeden doradca klienta. Wiesław Wosiak podkreśla, że urząd musi przygotować się organizacyjnie do wszystkich wprowadzonych zmian.
Napisz komentarz
Komentarze