-Trochę byliśmy zaskoczeni, gdyż wszystko było w zasadzie ustalone. Była akceptacja kilku projektów, a okazuje się, że będzie czwarta runda negocjacji. Powodem jest pojawienie się możliwości ubiegania się o dofinansowanie budowy sieci ciepłowniczych. Ucieszyło się z tego miasto Kwidzyn, które w planach ma modernizację sieci. Mamy swoje wewnętrzne spotkanie z przedstawicielami gmin, które odbędzie się 12 maja. Później zostanie wyznaczony termin spotkania w Urzędzie Marszałkowskim, podczas którego powinny zakończyć się negocjacje – mówi Jerzy Godzik, starosta kwidzyński.
Pieniądze dostana gminy tworzące MOF
Przypomnijmy, że o pieniądze unijne będą mogły ubiegać się gminy, które utworzyły Miejskie Obszary Funkcjonalne. W przypadku powiatu kwidzyńskiego są to gminy Kwidzyn, Gardeja, Sadlinki i miasto Kwidzyn. Nie ma w MOF Ryjewa i Prabut. Gminy te nie wchodzą w skład aglomeracji, którą jest Kwidzyn. Będą one zabiegały o dofinansowanie swoich projektów z innej puli unijnych środków. Dofinansowanie mogą uzyskać tylko projekty, które przynoszą korzyści nie tylko dla miasta, ale sąsiadujących z nim gmin.
Dworzec i zalew na Liwie
W ramach MOF zgłoszono adaptację dworca PKP w Kwidzynie na potrzeby Biblioteki Miejsko-Powiatowej, wraz z budową nowoczesnego węzła komunikacyjnego, budowę zalewu z zaporą na Liwie oraz utworzenie kompostowni dynamicznej na terenie Zakładu Utylizacji Odpadów w Gilwie Małej, która pozwoli ograniczyć ilość odpadów, których nie można przetworzyć. Poza tym samorząd powiatu chce także, aby unijne pieniądze pomogły w utworzeniu inkubatora przedsiębiorczości, który będzie działał w ramach Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.
Będą walczyć z innymi projektami
Akceptacja projektów przez zarząd województwa nie oznacza automatycznego przyznania pieniędzy. Będą one konkurowały o zdobycie pieniędzy z pozostałymi Miejskimi Obszarami Funkcjonalnymi, które zostały utworzone w województwie pomorskim.
Napisz komentarz
Komentarze