Z końcem roku 2015 kończy się pozwolenie wodno-prawne na pracę prabuckiej oczyszczalni ścieków. Ponadto wraz z początkiem 2016 roku wchodzą w życie zaostrzone przepisy związane z oczyszczaniem ścieków komunalnych. Doskonale wiedzą o tym w Prabutach, stąd poszukiwania możliwości dofinansowania modernizacji istniejącej oczyszczalni ze źródeł pozabudżetowych.
Po dziesięciu latach ciągłej pracy, praktycznie każda oczyszczalnia wymaga stosownej modernizacji, w tym również ta działająca w Prabutach. Zmodernizowana w 2003 roku oczyszczalnia powoli wyczerpała swoje możliwości. Nawet urządzenia, które zamontowane zostały podczas modernizacji, dziś są nie tylko wyeksploatowane, ale przede wszystkim przestarzałe.
Nie chcieli płacić wysokich kar
Prabucki samorząd stanął więc przed koniecznością wyboru, czy szukać źródeł wsparcia modernizacji czy też pozostać z obecnym stanem rzeczy i przygotowywać się do płacenia wysokich kar za szkodzenie środowisku. Zadecydowano, że wysokie kary nikomu nie wyjdą na zdrowie i zwrócono się do Ministerstwa Ochrony Środowiska z pytaniem o szanse uzyskania dofinansowania na modernizacje oczyszczalni.
-Byliśmy zaskoczeni odpowiedzią. W ramach programu Infrastruktura i Środowisko za lata 2007-2013, zostały bowiem pieniądze, które moglibyśmy otrzymać. Kiedy dotarła do nas ta wiadomość, rozpoczął się istny wyścig z czasem. Musieliśmy przede wszystkim zdążyć ze złożeniem wniosku. Udało się, a to co było dla nas najważniejsze, wniosek został pozytywnie zaaprobowany przez ministerialnych urzędników – informuje Bogdan Pawłowski, burmistrz miasta i gminy Prabuty.
Pomogła specjalistyczna firma
Nie obyło się bez doradztwa specjalistycznej firmy, która podpowiedziała w jaki sposób przygotować się do rozpoczęcia starań o uzyskanie dofinansowania. Ministerstwo Ochrony Środowiska wysoko oceniło złożony wniosek i pozytywnie zaaprobowało przyznanie dotacji na modernizację prabuckiej oczyszczalni ścieków. Teraz przed prabuckim magistratem dalsza część starań o uzyskanie dofinansowania. W imieniu Ministerstwa Ochrony Środowiska dalsze prace związane z wnioskiem będzie pilotował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.
-W najbliższym czasie udamy się do Gdańska, aby omówić szczegóły związane z dofinansowaniem. Czeka nas napisanie specyfikacji i oczekiwanie na decyzję czy podatek VAT będzie kwotą kwalifikowaną. Jeśli nie, to będziemy musieli znaleźć prawie milion we własnym budżecie. Oceniamy bowiem, że zmodernizowanie oczyszczalni ścieków będzie kosztowało 1 milion ruro czyli ponad 4 miliony złotych – dodaje burmistrz Pawłowski.
Modernizacja oczyszczalni zostanie ukończona w 2015 roku
Według zapewnień burmistrza Prabut, przetarg na modernizację oczyszczalni zostanie ogłoszony w maju, a inwestycja musi zostać ukończona w 2015 roku. Po zakończeniu modernizacji prabucka oczyszczalnia będzie spełniała wyśrubowane normy unijne. Dla mieszkańców gminy i miasta Prabuty niezwykle ważna jest również inna informacja. Prabucka stacja uzdatniania produkuje bowiem wodę o jednych z najwyższych parametrów w województwie pomorskim.
-Mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że mieszkańcy gminy Prabuty mogą pić wodę prosto z kranu – zapewnia B. Pawłowski.
Napisz komentarz
Komentarze