Sadlińscy urzędnicy przestrzegają, aby osobom postronnym nie przekazywać dowodu osobistego. Stosowna informacja została również zamieszczona na stronie internetowej Urzędu Gminy w Sadlinkach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nikt nie może bowiem zatrzymać naszego dowodu osobistego. Dotyczy to również przedsiębiorców, którzy nie mają podstawy prawnej, aby żądać od swoich klientów pozostawienia dowodu osobistego „pod zastaw”. Działania takie nie znajdują umocowania w obowiązujących przepisach prawa. Wiążą się z dużym niebezpieczeństwem wykorzystania danych zawartych w dowodzie osobistym klienta przez nieuczciwego przedsiębiorcę do popełnienia przestępstwa.
Wyłudzają dowody osobiste „pod zastaw”
Jak informuje Jolanta Damaziak kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego w Sadlinkach, informacja zamieszczona na stronie urzędu to przysłowiowe „dmuchanie na zimne” i ostrzeżenie mieszkańców przed tego typu praktykami.
-Z prośbą o umieszczenie komunikatu zwróciło się do samorządów Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W Polsce bardzo często dochodzi bowiem do prób wyłudzania „pod zastaw” najróżniejszych dokumentów potwierdzających tożsamość danej osoby. Przypadki zaciągania kredytów, dokonywania zakupów na wysokie sumy to tylko pierwsze z brzegu przykłady działania przestępców. W naszej gminie na szczęście nie było takiego przypadku. Przynajmniej na dzień dzisiejszy nic o czymś takim nie wiemy. Nie oznacza to jednak, że w przyszłości nie pojawią się próby wyłudzania dowodów osobistych. W komunikacie przestrzegamy wszystkich, że nikt nie ma prawa żądać od nas dowodu osobistego, jeśli nie jest osobą czy instytucją do tego uprawnioną. Dowód osobisty jest naszą własności, którą w sposób szczególny musimy chronić – wyjaśnia J. Damaziak kierowniczka USC w Sadlinkach.
Postępowanie w sprawie utraty dowodu osobistego.
Utrata dowodu osobistego to z jednej strony powód do niepokojów, ale również czas na racjonalne działania. W przypadku stwierdzenia, że skradziono nam dowód osobisty czy też go zgubiliśmy, powinniśmy natychmiast zgłosić to w dowolnym urzędzie gminy. W przypadku utraty dowodu osobistego poza granicami kraju, swoje kroki musimy skierować do urzędu konsularnego. Dokument taki zostanie natychmiast unieważniony w systemie informatycznym, co daje gwarancje bezpieczeństwa posiadaczowi dokumentu, że nie zostanie obciążony negatywnymi skutkami w przypadku nielegalnego posłużenia się dokumentem przez nieuczciwego znalazcę. Dla zwiększenia bezpieczeństwa osoba, która utraciła dowód osobisty, fakt ten powinna zgłosić także w dowolnym banku. Zgłoszenie zaginięcia dowodu osobistego zostanie natychmiast odnotowane w systemie informatycznym, do którego dostęp mają wszystkie banki. Zgłoszenie zagubienia dowodu osobistego uniemożliwi zaciągnięcie np. kredytu przez przestępcę z wykorzystaniem danych osobowych poszkodowanej osoby.
Napisz komentarz
Komentarze