Ryszard Rawski to pracownik Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie, który od 30 lat tworzy kolekcję historycznych odmian jabłoni, tzn. odmian, które zostały wyhodowane przed II Wojną Światową, a obecnie zostały wyparte przez współczesne odmiany. Jego praca polega na gromadzeniu, rozmnażaniu oraz identyfikacji historycznych odmian jabłoni.
Spotkanie z pomologiem odbędzie się w sali audiowizualnej KCK przy ul. 11 Listopada 13 (dawne CKJ). Organizatorzy zapraszają na to spotkanie wszystkich zainteresowanych tematem dawnych odmian drzew owocowych, a w szczególności właścicieli starych odmian drzew owocowych, młodzież, seniorów, działkowców i sadowników. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
-Na spotkanie można przynieść owoce: jabłka, gruszki oraz śliwki (maksymalnie po 3-4 sztuki jednego owocu) lub zdjęcie danego drzewa – mówi D. Sudoł.
Rok temu podczas pierwszej inwentaryzacji przeprowadzonej w Kwidzynie udało się oznaczyć 36 odmian jabłoni, 5 odmian śliw i 9 odmian grusz. W tym roku Stowarzyszenie kontynuuje swoją pracę.
-Oznaczenia pomologiczne starych odmian odbywają się w różnych częściach kraju i prowadzą je najczęściej ogrody botaniczne lub pomolodzy, którzy jeżdżą po terenie i oznaczają poszczególne drzewa – dodaje D. Sudoł.- My robimy to od kilku lat. Parę lat temu zrobiliśmy taką inwentaryzację na terenie powiatu. W okolicach Nebrowa odnaleziona została wówczas „złotka kwidzyńska”, lokalna odmiana jabłek. Od ubiegłego roku inwentaryzacja przeprowadzana jest natomiast w Kwidzynie.
Napisz komentarz
Komentarze