Faksymile to wierna kopia oryginału wykonana w skali 1:1. Plany dotyczące jej wykonania pojawiły się już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, jednak wówczas możliwości techniczne nie pozwalały na wykonanie fotografii poszczególnych stron bez rozprucia oprawy książki. Temat podjęto ponownie dopiero po trzydziestu latach.
Żmudne tworzenie kopii Biblii
Na początku września 2000 roku, podczas obchodów 600-lecia urodzin Jana Gutenberga, Wydawnictwo Bernardinum z Pelplina, wspólnie z księgarzami, wydawcami, poligrafami, introligatorami, podpisało list intencyjny w sprawie wydania faksymile pelplińskiego egzemplarza. Ówczesny biskup pelpliński Jan Szlaga powołał Komitet ds. Wydania Faksymile i rozpoczął się żmudny proces tworzenia kopii Biblii.
-Na początek zespół naukowców m.in. z Instytutu Celulozowo-Papierniczego i Instytutu Skórzanego w Łodzi, ale przede wszystkim z tokijskiego Uniwersytetu Keio, który zajmuje się wyłącznie drukami Gutenberga, przeprowadził wnikliwe badania naukowe – wyjaśnia Anna Biskupska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Ryjewie. -Badaniom poddano skład papieru, oprawy, metalu z okuć oraz farby. Miała bowiem powstać wierna kopia Biblii, również w dwóch tomach oraz ilości egzemplarzy zbliżonej do tej jaką wydrukował Gutenberg.
Wsparcie International Paper w Kwidzynie
Po dwóch latach badań zaczęto wydawać faksymile Biblii. Do 2012 roku wyemitowano 99 egzemplarzy, zaś po 2012 roku Dom Wydawniczy Orbis Pictus z Pelplina wydał kolejne 99 egzemplarzy. Pierwszy egzemplarz faksymile otrzymał Jan Paweł II z okazji 25-lecia pontyfikatu.
-Istotny wkład w powstanie tego dzieła ma również International Paper Kwidzyn sp. z o.o. – mówi Anna Biskupska – To właśnie kwidzyński zakład wyprodukował celulozę do przygotowania masy papierniczej, której skład chemiczny jest dokładnie taki sam jak skład chemiczny papieru wykorzystanego w pelplińskim oryginale.
Wszystkie instytucje i osoby pracujące przy wydaniu faksymile pelplińskiego egzemplarza Biblii Gutenberga otrzymały go w prezencie. I właśnie ten egzemplarz opakowany w skórzaną walizę, replikę z 1939 roku, można oglądać do końca września w ryjewskiej bibliotece.
Napisz komentarz
Komentarze