Sprawa dotyczy uchwały z dnia 27 czerwca dotyczącej ustalenia wysokości dziennych stawek i poboru opłaty handlowej.
- Uchwały Rady Miasta są zatwierdzane i kontrolowane przede wszystkim przez wojewodę i publikowane są w Dzienniku Urzędowym Wojewody Pomorskiego – mówił Kazimierz Gorlewicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Kwidzynie. – W części dotyczącej spraw finansowych, rodzących skutki finansowe, projekty uchwał muszą być natomiast przesyłane wcześniej do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Zarówno wojewoda jaki i RIO może orzec nieważność uchwały czy też części zapisu uchwały. Tak też się stało w tym wypadku i przyznam, że po raz pierwszy spotykam się z tym, że RIO z takiego uprawnienia samodzielnie skorzystała i orzekła nam nieważność jednego paragrafu naszej uchwały.
RIO orzeka nieważność zapisu
Kolegium RIO w Gdańsku po rozpoznaniu uchwały Rady Miejskiej w Kwidzynie z dnia 27 czerwca 2013 roku w sprawie ustalenia wysokości dziennych stawek i poboru opłaty targowej orzekło nieważność jednego z paragrafów tej uchwały.
Kolegium stwierdziło, że Rada Miejska w Kwidzynie w paragrafie 1 badanej uchwały określiła kwotowo stawki dziennej opłaty targowej za wykonywaną sprzedaż, a w paragrafie 4 ustęp 1 badanej uchwały Rada postanowiła, że opłata targowa pobierana od emerytów i rencistów sprzedających wyłącznie kwiaty, owoce, warzywa oraz używaną odzież wynosi 50 procent stawki dziennej, gdy zajmowana powierzchnia jest nie większa niż 2 m kw. Ponadto w paragrafie 4 ustęp 2 postanowiono iż zwolnienie o którym mowa w ustępie 1 nie dotyczy stałych stoisk zadaszonych na targowisku.
Zastrzeżenia do zapisu procentowego
Analizując treść powyższych zapisów kolegium RIO uznało, iż postanowienie Rady Miejskiej w Kwidzynie zawarte w paragrafie 4 ustęp 1 badanej uchwały naruszają w sposób istotny regulacje wynikające z art. 19 pkt. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z przywołanym przepisem Rada Gminy w drodze uchwały określa zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności wysokości stawek opłat lokalnych określonych w ustawie. Tymczasem powyższe ustalenia Rady Miejskiej w Kwidzynie, dotyczące określania stawki opłaty targowej w odniesieniu do sprzedaży owoców, kwiatów, warzyw i używanej odzieży dokonywanej przez emerytów i rencistów, określają jedynie procentowy wskaźnik podstawowych stawek opłaty targowej. Tymczasem według RIO uchwała powinna jednoznacznie wskazywać właściwe kwoty, bez konieczności ich samodzielnego obliczania przez podatnika.
Uchwała powinna być zrozumiała dla wszystkich
W ocenie kolegium RIO uchwała organu stanowiącego winna być jednoznaczna i zrozumiała nie tylko dla jej twórców lecz przede wszystkim dla jej odbiorców, w tym dla podmiotów na których nakłada się obowiązek podatkowy. Konieczne jest zatem określenie stawek opłaty targowej w sposób precyzyjny. Ponadto w wyniku analizy treści przedmiotowej uchwały kolegium RIO w Gdańsku stwierdziło, że Rada Miejska w Kwidzynie w paragrafie 4 ustęp 2 zawarła zbędny i obarczony wadą zapis. Procentowe obniżenie podstawowych stawek opłaty targowej od sprzedaży określonych produktów nie może być utożsamiana ze zwolnieniem w rozumieniu przepisów wynikających z artykułu 19 punkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z przywołanym wyżej przepisem organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może wprowadzić jedynie zwolnienia przedmiotowe od opłat lokalnych.
Miasto nie będzie się odwoływać
Przewodniczący Rady Miejskiej podkreślał, że decyzja Regionalnej Izby Obrachunkowej wpływa na kwoty, które w skali roku wynoszą około 120 zł. Przypomniał również, że w związku z decyzją RIO kwidzyńscy radni mają kilka możliwości.
- Możemy to przyjąć, że jest taka zmiana, albo możemy pójść z tym do sądu i tam toczyć spór z Regionalną Izbą Obrachunkową – wyjaśnia Gorlewicz. - Można również przyjąć, że ten punkt wypada z naszej uchwały i pozostaje tylko kwestia publikacji i wiedzy dla mieszkańców miasta.
Rozwiązaniem była stosowna informacja przekazana za pośrednictwem mediów lub też za pomocą Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta.
-Można też proceduralnie przyjąć uchwałę zmieniającą dotychczasowy zapis o nieważność paragrafu wskazanego przez Kolegium RIO – stwierdził K. Gorlewicz.
Burmistrz Andrzej Krzysztofiak proponował jednak zostawić sprawę w takiej formie jak przedstawiła to RIO.
- Skoro ten zarzut jest uzasadniony i logiczny, a skutek który ten zapis mógłby dać korzyść dotyczy w sumie niewielkiego grona osób i jest bardzo znikomy, nie będziemy się od tej decyzji odwoływali do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – stwierdził. - Uchwała zostanie opublikowana z wyłączeniem tych zapisów, które wykluczyła RIO.
Napisz komentarz
Komentarze