- Firma uznaje, że tego typu praktyki są niedopuszczalne i trzeba za to zwalniać ludzi dyscyplinarnie – stwierdził Zbigniew Koban, przewodniczący MKK NSZZ "Solidarność" w Kwidzynie. - Chcemy przeciw temu zdecydowanie zaprotestować. Chcemy powiedzieć głośno, że nie zgadzamy się z takimi praktykami firmy oraz działaniami zarządu. Przy okazji chcieliśmy również przypomnieć, że związek jest stroną w dialogu społecznym i przy zmianach organizacyjnych, przy zmianach własnościowych, pracownicy też mają prawo do informacji, a zarząd ma pewne obowiązki w tym zakresie. Szkoda, że w firmie Plati te dobre i słuszne praktyki nie są realizowane.
Oświadczenia
Oświadczenie Zarządu Plati Polska sp. z o.o. w Kwidzynie
W związku z pikietą zorganizowaną w dniu 24 października 2012 przed zakładem produkcyjnym Plati Polska sp. z o.o. Zarząd Spółki oświadcza, że szanuje pracowników świadczących pracę dla Grupy Plati oraz respektuje przepisy prawa pracy na terenie zakładów pracy należących do Plati.
Działania Zarządu i Dyrekcji Plati Polska nigdy nie były wymierzone w pracowników czy działający na terenie spółki związek zawodowy. Wszyscy pracownicy Plati Polska niezależnie od przynależności do związków zawodowych traktowani są jednakowo.
Zwolnienie dyscyplinarne pracownic Plati Polska powodowane było dopuszczeniem się w ocenie pracodawcy przez te osoby poświadczenia nieprawdy w dokumentacji dotyczącej produkcji, a w szczególności przywłaszczenia sobie efektów pracy innych osób.
Zdaniem Zarządu Spółki przedmiotowe działanie zwolnionych pracownic było rażąco naganne i nielojalne w stosunku do pracodawcy i współpracowników. Zarząd oświadcza, że nigdy nie wyrazi przyzwolenia na poświadczanie nieprawdy w dokumentacji spółki.
W świetle powyższego określanie przez związek zawodowy w/w działań jako koleżeńską pomoc jest nadużyciem dokonanym jedynie na potrzeby sporu. Zarząd Spółki wskazuje, iż związkom zawodowym złożono konkretne propozycje dotyczące warunków przywrócenia większości zwolnionych osób do pracy. Podjęcie dialogu i próba osiągnięcia kompromisu została przez związek zawodowy odrzucona.
Zarząd Spółki wskazuje również, iż przeprowadzona pikieta, personalne wskazywanie pracowników spółki oraz obarczanie ich winą za zwolnienie w/w osób jest próbą wywarcia nacisku i indywidualnego zastraszenia kierownictwa spółki.
Ostatecznie Zarząd Spółki wskazuje, iż w sprawie w/w zwolnionych osób toczą się postępowania przed sądami i Spółka podda się i wykona wszystkie prawomocne orzeczenia sądów, które zapadną w tych sprawach.
Zarząd Spółki
Oświadczenie Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Plati w związku z oświadczeniem Zarządu firmy Plati Polska.
W związku z oświadczeniem firmy Plati Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Plati Polska stwierdza, że deklaracja Zarządu dotycząca „przyzwolenia na poświadczenie nieprawdy w dokumentach spółki” jest określona w czasie przyszłym. W naszej ocenie cała ta prawa jest tylko pretekstem dla szykanowania członków NZZ „Solidarność”
Działania opisane w oświadczeniu Zarządu nie były w praktyce funkcjonowania tej firmy niczym nadzwyczajnym. Dopiero w momencie, kiedy Zarząd firmy zdecydował się na podjęcie działań wymierzonych w NZZ „Solidarność” w Plati Polska, wykorzystano te zwyczajowe rozwiązania do ataku na członkinie naszego związku. Naszym zdaniem nie jest zbiegiem okoliczności, że wszystkie 6 kobiet zwolnionych dyscyplinarnie było członkiniami NSZZ „Solidarność”.
Bezspornym jest również, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, Zarząd Plati Polska nie mógł zwolnić z pracy członka Zarządu Zakładowej organizacji związkowej. W tej sytuacji z uznaniem odnotowujemy deklarację Zarządu firmy Plati, że wykona prawomocne orzeczenia sądu, które zapadną w tych sprawach, gdyż jak wynika z naszego doświadczenia poszanowanie prawa nie zawsze jest dla osób zarządzających firmą priorytetem.
Celem pikiety było z jednej strony wyrażenie naszego poparcia dla szykanowanych pracownic, a z drugiej strony wyrażenie potępienia dla praktyk szykanowania pracowników z tytułu przynależności związkowej. Osoby dopuszczające się takich działań muszą się liczyć z możliwością osobistej odpowiedzialności za swoje czyny.
Musimy się również odnieść do deklaracji Zarządu Plati Polska, „że związkom zawodowym złożono konkretne propozycje dotyczące warunków przywrócenia większości zwolnionych osób do pracy. Podjęcie dialogu i próba osiągnięcia kompromisu została przez związek zawodowy odrzucona”. Wbrew temu, co twierdzi Zarząd Plati dialog został podjęty. W dniu 23.10.2012r. doszło do spotkania Komisji Zakładowej z Zarządem firmy. Trudno nazwać propozycje Zarządu „konkretnymi”. W naszej ocenie była to próba uzyskania od związku zawodowego deklaracji odstąpienia od fundamentalnych praw związkowych oraz ochrony pracowników w zamian za przywrócenie do pracy 5 kobiet. W sposób oczywisty nie mogliśmy się na to zgodzić.
Przewodniczący Komisji Zakładowej
NSZZ „Solidarność” w Plati Polska
Andrzej Zmysłowski
Reklama

Czy zwolnienia były zbiegiem okoliczności?
Nie milkną echa protestu związkowców kwidzyńskiej „Solidarności” przed bramą Plati. Przypomnijmy, że pikitujący protestowali przeciwko dyscyplinarnemu zwolnieniu czterech pracownic tego zakładu, w tym członka Komisji Zakładowej. Wszystkie zwolnione to samotne matki z dziećmi, które pracowały w firmie od wielu lat. Głównym powodem zwolnienia była wzajemna pomoc na linii produkcyjnej.
- 30.10.2012 14:02 (aktualizacja 01.04.2023 08:31)

Reklama
Napisz komentarz
Komentarze