Badaniom poddawano już kości, a także trumienne deski i dzięki temu ostatecznie potwierdzono, że w krypcie pochowano mistrzów zakonu krzyżackiego - Wernera von Olsena i Ludolfa Königa von Wattzau. Co do trzecich znalezionych szczątków nie ma pewności. Teraz przyszła pora na wyniki badań tkanin, które okazały się zaskakujące. Jedwab był w średniowieczu prawdziwym luksusem i najdroższą tkaniną (a nawet najdroższym produktem w ogóle) na świecie.
Badaniem szat kwidzyńskim mistrzów zajmuje się dr Małgorzata Grupa z Pracowni Konserwacji Zabytków Archeologicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wśród fragmentów materiału doszukała się aż 21 rodzajów jedwabiu. To odkrycie dodatkowo potwierdza, że w trumnach pochowano najwyższych dostojników zakonu – zwykłych rycerzy nie ubierano by w tak kosztowne ubrania. Dla nich szyto stroje z tkanin imitujących jedwab.
Przypomnijmy, w 2006 r. dzięki staraniom ks. Ignacego Najmowicza i Bogumiła Wiśniewskiego, specjalisty ds. zabytków w Urzędzie Miasta w Kwidzynie, rozpoczęto poszukiwania grobu błogosławionej Doroty. Nie znaleziono go do dziś, ale w maju ekipa poszukiwaczy pracująca pod kierunkiem Antoniego Pawłowskiego odkryła 3 szkielety. Położenie krypty, jej średniowieczna budowa, ilość pochówków i rodzaj odnalezionych przedmiotów wskazują, iż to krypta wielkich mistrzów krzyżackich: Wernera von Orselna, Ludolfa Königa von Wattzau i (niepotwierdzone) Henryka von Plauena.
Odkrycie ma rangę światową, gdyż do tej pory nikomu nie udało się znaleźć szczątków żadnego z mistrzów krzyżackich. Badania wpierał i prowadził w kwidzyńskiej katedrze miesięcznik „Odkrywca”. Pismo na bieżąco relacjonowało też postępy poszukiwań. Także magazyn „National Geografic” poświęcił temu tematowi wiele miejsca w jednym z wydań (był to główny tekst numeru).
Reklama
Mistrzowie w niezwykle kosztownych jedwabiach
KWIDZYN. Luksusowe jedwabne szaty mieli na sobie mistrzowie krzyżaccy, których szczątki odnaleziono w kwidzyńskiej katedrze. Takiego zaskakującego odkrycia dokonali ostatnio naukowcy, którzy badają resztki materiałów znalezionych w trumnach.
- 12.03.2008 00:03 (aktualizacja 31.03.2023 18:07)
Napisz komentarz
Komentarze