Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie powstało w 1999 roku. Realizuje zadania wynikające z ustawy o pomocy społecznej i ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Główne cele działań z zakresu pomocy społecznej to: umieszczanie osób ubiegających się o przyjęcie do domu pomocy społecznej, podejmowanie działań zmierzających do wytypowania rodzin bądź osób do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, udzielanie pomocy pieniężnej na pokrycie kosztów utrzymania dzieci umieszczonych w rodzinach zastępczych, integracja ze środowiskiem osób opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze, rodziny zastępcze i inne ośrodki, pomoc uchodźcom, podejmowanie innych działań wynikających z rozeznanych potrzeb. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie realizuje również zadania związane z rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych. Osoba niepełnosprawna w siedzibie centrum uzyska informacje na temat dofinansowania wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne, rehabilitację, likwidację barier architektonicznych, urbanistycznych i w komunikowaniu się, uniemożliwiających funkcjonowanie w społeczeństwie. Centrum pomaga w zdobywaniu nowych kwalifikacji zawodowych, zatrudnieniu lub uzyskaniu pomocy w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej lub rolniczej przez osoby niepełnosprawne. W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie można uzyskać informacje o zasadach dofinansowania zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze oraz w sprawie uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie,
ul. Grudziądzka 30
Telefon i faks: 055 279 99 15 i 055 646 18 00
e-mail: [email protected]
[email protected]
Domy pomocy społecznej
Prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej przysługuje osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby, niepełnosprawności, nie mogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych. Decyzje kierujące do DPS i dotyczące odpłatności za pobyt wydają ośrodki pomocy z gminy, z której pochodzi osoba. W powiecie kwidzyńskim opiekę zapewniają dwa domy pomocy społecznej, w Kwidzynie i Ryjewie, będące w gestii samorządu powiatowego.
Dom Pomocy Społecznej "Słoneczne Wzgórze" w Ryjewie funkcjonuje od 1966 roku. To jeden z nowocześniejszych ośrodków koedukacyjnych. Przebywa w nim 166 niepełnosprawnych intelektualnie i chorych psychicznie osób. Wykwalifikowana kadra zapewnia konkretną pomoc w usamodzielnieniu się i samorealizacji. Dysponuje pokojami 1, 2 i 3- osobowowymi w czterech budynkach. Placówka jest doskonale wyposażona. Posiada między innymi salę doświadczania świata i boisko sportowe. Najnowszy pawilon został wybudowany bez barier architektonicznych.
Dom Pomocy Społecznej "Słoneczne Wzgórze" w Ryjewie
82-420 Ryjewo, ul. Donimirskich 6
tel. 055 277 42 36, 055 277 42 57
dpsryjewo.fm.interia.pl
e-mail: [email protected]
Dom Pomocy Społecznej w Kwidzynie przeznaczony dla dorosłych kobiet i mężczyzn somatycznie, przewlekle chorych funkcjonuje od 1972 r. Przebywa w nim 110 mieszkańców. Dom zapewnia wysoki standard socjalno - bytowy oraz opiekę w oparciu o wykwalifikowany i doświadczony personel. Do dyspozycji mieszkańców są 1, 2, 3 i 4 - osobowe pokoje, w pełni wyposażone. Mieszkańcy mogą korzystać z szerokiej oferty zajęć kulturalno-oświatowych, gabinetu rehabilitacji z salą gimnastyczną, kaplicy oraz usług fryzjerskich i krawieckich. Dom przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Dom Pomocy Społecznej w Kwidzynie
82-500 Kwidzyn, ul. Malborska 18
tel. 055 279 3721, faks. 055 279 38 67.
www.powiatkwidzynski.pl
[email protected]
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kwidzynie prowadzi między innymi porady dla dzieci niepełnosprawnych, grupy wsparcia dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. Organizuje spotkania edukacyjno - informacyjno dla rad pedagogicznych, dotyczące metod nauczania dzieci niepełnosprawnych w szkole masowej. Poradnia zajmuje się między innymi profilaktyką uzależnień oraz i innymi problemami dzieci i młodzieży. Udziela pomocy rodzicom i nauczycielom w wyborze kierunku kształcenia i zawodu, a także pomocy psychologiczno - pedagogicznej, związanej z wychowaniem i kształceniem.
Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Kwidzynie
ul. Grudziądzka 8
Tel.: 055 279 21 19, faks: 055 261 22 89
e-mail: [email protected]
http://www.powiatkwidzynski.pl
Filia w Prabutach
Ul. Reymonta 1
Tel. 055 278 21 16
Ośrodki szkolno-wychowawcze
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Barcicach funkcjonują przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym. Ośrodek oferuje wielospecjalistyczną terapię, w tym rehabilitację narządów ruchu i korekcję wad postawy. Każde dziecko posiada indywidualny program pracy. Duży nacisk kładziony jest na nabywanie nowych umiejętności, utrzymanie już nabytych i wyeliminowanie zachowań niepożądanych. Każde zachowanie ucznia jest analizowane pod kątem osiągania zaplanowanych celów terapeutycznych.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Barcicach
Telefon i faks: 055 277 1695
e-mail: [email protected]
www.sosw.barcice.ckj.edu.pl
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Wojska Polskiego w Kwidzynie zajmuje się kształceniem i wychowaniem dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym. Kadrę pedagogiczną tworzy 35 nauczycieli i 8 wychowawców. W placówce funkcjonują: Szkoła Podstawowa Specjalna dla dzieci z lekkim, umiarkowanym i znacznym upośledzeniem umysłowym, Zespoły Edukacyjno - Terapeutyczne oraz Gimnazjum Specjalne. W ramach ośrodka działa również Zasadnicza Szkoła Zawodowa, która kształci cukierników i kucharzy małej gastronomii. Integralną i istotną częścią edukacji uczniów SOSW jest pomoc psychologiczno - pedagogiczna i rewalidacja. Uczniowie objęci są nią w trakcie całego cyklu kształcenia
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Wojska Polskiego w Kwidzynie,
telefon i faks 055 279 38 99 lub tel. 055 262 40 21
e-mail sekretariatu: [email protected]
e-mail dyrektora: [email protected]
Ośrodki pomocy społecznej
Świadczenia rodzinne, dodatki mieszkaniowe, zasiłki, wsparcie ubogich i bezdomnych, a także dożywianie dzieci z najuboższych rodzin to tylko niektóre z zadań realizowanych przez miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej w powiecie kwidzyńskim.
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Prabutach, ul. Łąkowa 24, tel. 055 278 12 82 lub 055 278 20 29
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gardei, ul. Kwidzyńska 36, tel. 055 275 14 21
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ryjewie, ul. Lipowa 1, tel. 055 277 42 93
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sadlinkach, ul. Kwidzyńska 12, tel. 055 275 75 82
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kwidzynie, ul. Grudziądzka 6, tel. 055 646 16 26
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kwidzynie, ul. Grudziądzka 30, tel. 055 261 04 47
Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Jeżeli Ty i Twoja rodzina jesteście w kryzysie - szukaj pomocy w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Kwidzynie. Można tam uzyskać natychmiastową pomoc i wsparcie, szczególnie wtedy, gdy wskutek przemocy, nagłych strat, zdarzeń losowych zagrożone jest czyjeś życie. OIK oferuje pomoc pedagogiczną, psychologiczną, prawną oraz w zakresie poradnictwa związanego z narkomanią, problemami alkoholowymi i skutkami przemocy. Zapewnia krótkoterminowe schronienie (do 12 godzin).
Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Kwidzynie
Ul. Warszawska 14,
Tel/faks 055 279 70 13
Email: [email protected]
Dyżury interwencyjne:
poniedziałek 8 - 15, wtorek 8 - 18, środa 8 - 15
Pomoc dla uzależnionych
Przychodnia Leczenia Uzależnień, ul. Warszawska 18a w Kwidzynie. Czynna od poniedziałku do czwartku w godz. 8 - 18 oraz w piątek od 8 do 16. Można przyjść osobiście lub zadzwonią 055 64 64 404.
Stowarzyszenie Klub Abstynenta, ul. Odrowskiego 10 tel. 055 261 0846. Czynne od poniedziałku do soboty w godz. 16 - 20. www.republika.pl/abstyn. Pytania dotycz1ce problemów uzależnień można kierować także drogą elektroniczną pod adres: [email protected]
Punkt Konsultacyjny od Uzależnień, ul. Odrowskiego 10. Czynny od poniedzia3ku do soboty w godz. do 16 do 20. Psychiatra - poniedzia3ek w godz. 18 - 20. Prawnik - wtorek w godz. 18 - 20. Psycholog (alkohol) - środa w godz. 18 - 20. Psycholog (przemoc, inne uzależnienia) - czwartek w godz. 16 - 18.
Grupa Wsparcia Spotkania odbywają się w soboty od godz. 17 w siedzibie Stowarzyszenia Klub Abstynenta przy ul. Odrowskiego 10 w Kwidzynie.
Grupa AA "Przyjaciele Billa W" - spotkania w czwartki od godz. 19 w budynku przy ulicy Słowiańskiej 29.
Grupa AA "Dromader" - spotkania w każdy piątek od godz. 17 w budynku przy ul. Odrowskiego 10.
Grupa AA Salus - spotkania w każdy wtorek o godz. 17 w domu parafialnym parafii pod wezwaniem św. Wojciecha przy ul. Sportowej 3B w Kwidzynie.
Stacja socjalna Johannitów
Obłożnie chorzy, osoby niepełnosprawne oraz mieszkańcy, których nie stać na zakup leków mogą liczyć na pomoc kwidzyńskiej stacji socjalnej Fundacji Johannitów. Pomoc udzielana jest nieodpłatnie. Stacja prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego oraz aptekę. Opiekuje się osobami obłożnie chorymi w ich domach. Pomoc skierowana jest przede wszystkim do osób starszych, które borykają się z różnymi problemami związanymi z długotrwałym leżeniem w łóżku. Pomaga także osobom niepełnosprawnym, którym trudno jest samodzielnie funkcjonować. Działa wspólnie ze Stowarzyszeniem Chorych na Stwardnienie Rozsiane. Wspólne spotkania odbywają się w każdą pierwszą środę miesiąca o godz. 14. Stacja socjalna prowadzi także aptekę. Wszystkie leki wydawane są na receptę.
Apteka czynna jest w poniedziałki, wtorki, czwartki i pi1tki od 13 do 14. Lekarstwa wydawane s1 tylko osobom, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Numer telefonu: 055 646 1626. Adres: Kwidzyn, ul. Grudzi1dzka 6.
Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności
Zaświadczenie o niepełnosprawności mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego mogą uzyskać w Malborku. Działa tam Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Orzeka on głównie dla celów pozarentowych, takich jak korzystanie z rehabilitacji leczniczej, ze świadczeń pomocy społecznej, zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej, korzystania z ulg i uprawnień. Dotyczy to np. karty parkingowej i odpowiedniego zatrudnienia oraz o niepe3nosprawnooci dzieci do 16 roku życia.
Siedziba Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności mieści się w Malborku przy ul. Armii Krajowej 70, tel. 055 272 3793 wew. 311. Informacje o działalności zespołu można uzyskać także w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie
Warsztaty terapii zajęciowej
Warsztat Terapii Zajęciowej, prowadzony przez Stowarzyszenie Pomocy Społecznej "Słoneczne Wzgórze" w Ryjewie istnieje od 5 września 1993 roku. Obecnie w 9 pracowniach prowadzone są zajęcia dla 42 uczestników. W WTZ funkcjonują pracownie: malarska, wikliniarska, ceramiczna, życia codziennego, komputerowa, fotograficzna, krawiecko - dziewiarska, fryzjersko-kosmetyczna oraz piekarnicza. Warsztat Terapii Zajęciowej nie ogranicza się tylko do zajęć w pracowniach. Dla uczestników organizowane są wyjazdy, spotkania dotyczące twórczości artystycznej oraz imprezy sportowe. W zajęciach biorą udział głównie niepełnosprawni z całego powiatu kwidzyńskiego (75%), pozostali to mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej "Słoneczne Wzgórze".
Stowarzyszenie Pomocy Społecznej "Słoneczne Wzgórze"
Warsztat Terapii Zajęciowej, ul. Donimirskich 6, 82-420 RYJEWO
tel. 055 277 42 14, fax 055 277 42 57
Warsztat Terapii Zajęciowej w Kwidzynie istnieje już 15 lat. Prowadzony jest przez Fundację "Misericordia". Obecnie w zajęciach terapeutycznych bierze udział 47 niepełnosprawnych. Warsztat Terapii Zajęciowej realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej, zmierzające do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności, niezbędnych do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia - na miarę jej indywidualnych możliwości. Funkcjonują tam pracownie: terapii życia codziennego, rękodzieła, ceramiczna, plastyczna, komputerowa, wikliniarska, redakcyjna oraz ogrodniczo - gospodarcza. W Warsztacie Terapii Zajęciowej funkcjonuje też gabinet rehabilitacji.
Fundacja "Misericordia"
Warsztat Terapii Zajęciowej, Górki 4, 82-500 Kwidzyn
tel./fax: 055 279 3564
e-mail: [email protected]
Placówki opiekuńczo - wychowawcze
Placówki opiekuńczo - wychowawcze zapewniają dziecku całodobową, ciągłą lub okresową opiekę i wychowanie oraz zaspokajają jego niezbędne potrzeby bytowe, rozwojowe oraz inne. Celem nadrzędnym, związanym z umieszczaniem dzieci w tego typu placówkach, jest jak najszybsze przywrócenie dziecka rodzinie naturalnej.
Dom Dziecka im. Marii Konopnickiej w Kwidzynie
ul. Braterstwa Narodów 56/58
Tel. 055 279 33 65 (sekretariat), 055 279 33 47 (dyrektor),
faks: 055 275 94 84
e-mail [email protected]
Placówki rodzinne sprawują rodzinną opieką zastępczą. Imitują one relacje w rodzinie wielodzietnej i obejmuje opieką od 6 do 12 wychowanków. W takiej placówce powinno się umieszczać przede wszystkim wieloosobowe rodzeństwa oraz dzieci mające trudności adaptacyjne do warunków życia w dużych środowiskach. Dla potrzeb powiatu funkcjonują dwie placówki, w Postolinie i Sadlinkach, które zapewniają opiekę 12 dzieciom z Domu Dziecka w Kwidzynie.
Placówka Rodzinna w Postolinie
82-400 Sztum, Postolin,
tel. 055 277 52 80
Placówka Rodzinna w Sadlinkach
82-522 Sadlinki, ul. Szkolna 14,
tel. 055 275 76 67
Hospicjum domowe i stacjonarne
Hospicjum Kwidzyńskie św. Wojciecha udziela pomocy chorym na chorobę nowotworową. Aby skorzystać z opieki, należy posiadać wszystkie badania oraz skierowanie od lekarza rodzinnego. Pacjenci nie ponoszą żadnych kosztów. Hospicjum ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pacjentami opiekuje się zespół pielęgniarek i lekarzy. Placówka opiekuje się również pacjentami w domach.
Siedziba hospicjum znajduje się przy ul. Malborskiej 18 w Kwidzynie, tel. 0 55 613 19 13 (czynny całą dobę).
Ośrodek adopcyjny
Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy zaprasza małżeństwa oraz osoby samotne, które pragną stworzyć rodzinę zastępczą dla opuszczonych i osieroconych dzieci. KOAO pomoże w profesjonalny sposób przygotować kandydatów do pełnienia nowych obowiązków. Prowadzi szkolenia według uznanego na całym świecie specjalnego programu.
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Elbl1skiej w Kwidzynie
ul. Warszawska14, tel. 055 279 7013 (od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 15).
Pomoc dla ofiar wypadków
Specjalny fundusz, którego celem jest pomoc ofiarom wypadków drogowych, działa w ramach Towarzystwa Rozwoju Powiatu Kwidzyńskiego. Osobom poszkodowanym udzielana jest pomoc finansowa na rehabilitację oraz zakup lekarstw. Poszkodowanym udzielana jest także pomoc prawna.
Adres - Górki 3,
82-500 Kwidzyn
Telefon/faks
055 279 70 79
www.trpk.org
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Kwidzynie jest placówką resocjalizacyjno-rewalidacyjną, jedyną tego typu w kraju. Trafia tutaj młodzież niedostosowana społecznie. W ramach MOW funkcjonują: szkoła podstawowa oraz gimnazjum. Ośrodek każdego roku opiekuje się dziewczętami z całego kraju. Wychowanki MOW mają od 13 do 18 lat. W ramach gimnazjum odbywa się przygotowanie do pracy. Wychowanki uczą się krawiectwa, gastronomii, prac w gospodarstwie domowym oraz opieki nad dzieckiem i osobą starszą. Dziewczęta mają zapewnioną między innymi opiekę psychologiczną, pedagogiczną, logopedyczną oraz lekarsko - pielęgniarską. Ośrodek jest w gestii samorządu województwa pomorskiego.
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczaka
82-500 Kwidzyn, ul.Moniuszki 5
tel./fax. 055 279-38-71
www.mowkwidzyn.pl
INFORMATOR POMOCY SPOŁECZNEJ
KWIDZYN. Podajemy kontakty do instytucji zajmujących się pomocą społeczną.
- (JK) OBSERWATOR - Dodatek do KURIERA KWIDZYŃSKIEGO
- 05.03.2008 00:01 (aktualizacja 09.06.2023 09:05)
Data dodania:
05.03.2008 00:01
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zdziwiona!Treść komentarza: Dziwię się, że taki tekst się ukazał. Ktoś kto to pisał sprawdził na policji czy rzeczywiście tak było? Rok temu już zgłaszała? Śmiechu warte. Ja bym tego nie ruszała aż nie będzie werdyktu w sądzie…., ten temat jest śmierdzący a wy pisząc ten tekst pokazujecie jak mało profesjonalni jesteście.Źródło komentarza: Molestowanie uczennic w SP w Nowym Dworze. Matka skrzywdzonej nastolatki prostuje nieścisłości i plotki o jej córce. Jak nie doszło do umorzenia sprawy?Autor komentarza: NnnTreść komentarza: Pani to już chyba sama nie wie o co jej chodzi , nagłośnili sprawę źle. siedzieli cicho też źle..,sprawa dotyczy nauczyciela a tu brudy wyciągnięte,że nie lubieli córki w klasie..Źródło komentarza: Molestowanie uczennic w SP w Nowym Dworze. Matka skrzywdzonej nastolatki prostuje nieścisłości i plotki o jej córce. Jak nie doszło do umorzenia sprawy?Autor komentarza: MariuszTreść komentarza: naucz sie pisac a potem komentujjj...Źródło komentarza: Kontrowersyjne odwołanie ordynatora sztumskiej kardiologii. Petycje w obronie kardiologa mieszkańców, władz powiatu i pracowników szpitalaAutor komentarza: MarcinTreść komentarza: No tak, ale zabronisz im prasy, a potem wydawania na ichnie portale. Tych miejskich, powiatowych i gminnych w całej Polsce są tysiące !!! STRASZNE ILE KASY NA TO WYDAJĄ, A DZIUR W DROGACH NIE NADĄŻAJĄ ŁATAĆ !!!!Źródło komentarza: Popieramy zakaz prowadzenia mediów przez samorządy. Skończmy z promocją władz lokalnych za pieniądze podatników!Autor komentarza: kxTreść komentarza: Od dekad samorządy niszczą w ten sposób demokracje lokalną, wybielają się i serwują propagandę za pieniądze z podatków społeczności lokalnych, które powinny być przeznaczane na rzeczywiste potrzeby mieszkańców !!!Źródło komentarza: Popieramy zakaz prowadzenia mediów przez samorządy. Skończmy z promocją władz lokalnych za pieniądze podatników!
Reklama
ZOBACZ WIĘCEJ
Przejdź do kategorii
Aktualności#PomagaMYNa sygnaleGospodarkaEdukacjaEkologiaReligiaPolitykaRolnictwoTurystykaZdrowieKulturaSportHistoriaKryminalneVideoRegionOgłoszeniaObserwatorKwidzyn MiastoKwidzyn GminaGardejaPrabutyRyjewoSadlinkiPLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIEZOBACZ!Ważne w kalendarzuDobre radyWybory Parlamentarne '2023Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze