Powieść dla młodzieży ze słynnego cyklu ma się pojawić w księgarniach w marcu. Wielbiciele przygód pana Tomasza, który jako pasjonat historii odkrywał tajemnice drzemiące w starych lochach i zamkach, na pewno pamiętają z dzieciństwa wiele powieści z Panem Samochodzikiem w tytule. Ich autor, Zbigniew Nienacki, już nie żyje, jednak książki nadal powstają, gdyż prawa do cyklu nabyło wydawnictwo „Warmia”.
Sam Nienacki napisał 17 części przygód, a po jego śmierci powstało ponad 70 powieści stworzonych przez różnych autorów. Jednym z nich jest 29-letni warszawianin Jakub Czarny, który pisze też najnowszą „kwidzyńską” powieść „Pan Samochodzik i mistrzowie wyklęci”. Do tej pory napisał trzy – „Pan Samochodzik i lalka", "Pan Samochodzik i Pałac Kultury i Nauki" oraz "Pan Samochodzik i El Greco”.
W odkryciu szczątków trzech wielkich mistrzów krzyżackich tkwi niewyjaśniona do końca tajemnica i to właśnie stało się pomysłem na tę książkę.
Odkrycie w katedrze stało się prawdziwą sensacją, tym bardziej, że w stolicy państwa krzyżackiego, na zamku w Malborku, ani nigdzie indziej nie zachowały się szczątki żądnego z mistrzów krzyżackich. Na to, że groby trzech z nich mogą być w Kwidzynie, nie było żadnych dowodów, jedynie przypuszczenia. Ta idea zafascynowała Bogumiła Wiśniewskiego, pracownika Urzędu Miejskiego w Kwidzynie, archeologa z wykształcenia i zamiłowania. Do rozpoczęcia wykopalisk przekonał proboszcza katedry, księdza Ignacego Najmowicza, a także kwidzyńskich samorządowców. Sprawą zainteresował się ogólnopolski miesięcznik „Odkrywca”, który pomógł zorganizować badania. Prace nadzorował Antoni Pawłowski, kierownik Muzeum Zamkowego w Kwidzynie. Badania potwierdzające autentyczność znaleziska przeprowadzono na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, którego pracownicy i studenci brali udział w pracach archeologicznych.
Początkowo jednak badaczom przyświecała myśl odnalezienie grobu błogosławionej Doroty z Mątowów, pustelnicy, która ostatnie lata życia spędziła w kwidzyńskiej świątyni. To się nie udało, a wielcy mistrzowie zostali odnalezieni niejako „przy okazji”. Trzy trumny były pod podłogą prezbiterium. Motyw bł. Doroty także pojawi się w książce o przygodach Pana Samochodzika.
Autorem zdjęć, które zostaną zamieszczone w powieści, będzie Aleksander Łubiński, z zamiłowania fotograf, pracujący w kwidzyńskim Urzędzie Miasta.
Reklama
Pan Samochodzik - odkrywca grobów wielkich mistrzów krzyżackich
KWIDZYN. Powstaje powieść „Pan Samochodzik i mistrzowie wyklęci”, której akcja rozgrywa się w Kwidzynie. Akcje będą dotyczyć odkrycia grobów wielkich mistrzów krzyżackich, jakiego dokonano w ubiegłym roku w kwidzyńskiej katedrze.
- 25.02.2008 00:10 (aktualizacja 31.03.2023 17:38)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze