- Dotacje, które będą udzielane pod pewnymi warunkami, powinny być większą zachętą do rozpoczynania własnej działalności. Dotychczas ta forma wsparcia, mimo zachęt, nie cieszyła się dużym powodzeniem. Nadal będzie obowiązywała zasada prowadzenia działalności przez minimum 24 miesiące. Pracodawcy będą mogli natomiast ubiegać się o dofinansowanie utworzenia miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej, a nie jak było do tej pory jedynie jego dostosowania na potrzeby niepełnosprawnego pracownika. To bardzo korzystna zmiana. Liczymy na to, że spowoduje większą aktywność pracodawców i zwiększy się liczba zatrudnionych osób niepełnosprawnych, gdyż pracodawca może także otrzymać refundację kosztów wynagrodzenia - mówi Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie.
Dotychczas pracodawcy niechętnie korzystali ze środków Pañstwowego Funduszu Rehabilitacji Osób niepełnosprawnych na tworzenie miejsc pracy. Nie było także chętnych niepełnosprawnych, którzy chcieliby rozpocząć, dzięki udzielonej pożyczce, działalności gospodarczej. Każdego roku zaplanowane na ten cel pieniądze trzeba było przeznaczać na inne zadania, w tym na turnusy rehabilitacyjne oraz likwidację barier architektonicznych. PCPR ma nadzieję, że w tym roku sytuacja się poprawi.
Korzystniej dla niepełnosprawnych i pracodawców
POMORZE. Dotacja zamiast pożyczki. Niepełnosprawni, którzy chcieliby w tym roku rozpocząć działalność gospodarczą, mogą ubiegać się o dotacje, a nie jak było dotychczas o pożyczkę, którą trzeba było zwrócić. Również korzystniejsze warunki uzyskania pieniędzy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będą mieli pracodawcy.
- 21.01.2008 00:01 (aktualizacja 31.03.2023 17:02)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze