Skontrolują altanki, działki ogrodnicze, szałasy, namioty, szopy, garaże, klatki schodowe, okolice dworców, wagony i bocznice kolejowe, a także opuszczone budynki, a nawet meliny. Wszystko po to, aby sprawdzić czy nie przebywają w nich ludzie, którzy w okresie zimy mogą zamarznąć. Będzie to już piąta akcja, przeprowadzona w ramach badania socjodemograficznego „Portret zbiorowości ludzi bezdomnych województwa pomorskiego". Jej pomysłodawcą jest Pomorskie Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności. Wezmą w niej udział między innymi pracownicy ośrodków pomocy społecznej, funkcjonariusze policji oraz straży miejskiej. Iwona Baumgart z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kwidzynie, twierdzi, że akcja pozwoli na ustalenie liczby oraz podstawowych danych dotyczących bezdomnych.
- Pozwoli też na objęcie pomocą nieznanych nam osób, które nie mają własnego dachu nad głową. Przeprowadzimy przegląd wszystkich newralgicznych miejsc w naszym mieście, w których mogą przebywać bezdomni. Już teraz prosimy o przekazywanie nam informacji na temat miejsc pobytu bezdomnych. Podobne działania polegające na stałym monitorowaniu miejsc, w których mogą przebywać takie osoby, prowadzimy przez całą zimę. Pragniemy w ten sposób nawiązać kontakt i dotrzeć z pomocą do nieznanych nam bezdomnych osób - twierdzi Iwona Baumgart.
Do bezdomnych docierają także pracownicy socjalni gminnych ośrodków pomocy społecznej.
- Wielu takim osobom pomoc niosą sąsiedzi. Na wsi jest to o tyle łatwiej, że mieszkańcy doskonale się znają. Już od wielu lat pomagamy też osobom samotnym, kupując im opał. Dofinansowujemy również zakup drewna - twierdzi Teresa Rybicka, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w gminie Kwidzyn.
Dodaje, że szczególna uwaga zwracana jest na ludzi starszych, niepełnosprawnych oraz żyjących samotnie na peryferiach wsi.
- Osoby te często nie są w stanie samodzielnie zabezpieczyć swoich podstawowych potrzeb. Mogą one przebywać w okresie zimy w miejscach nie przystosowanych do tego celu. Są to garaże, opuszczone szopy oraz inne obiekty, które nie posiadają ogrzewania. To na gminie ciąży obowiązek udzielenia bezdomnym pomocy. Proszę więc o zwrócenie szczególnej uwagi na takie osoby w poszczególnych sołectwach i przekazywanie nam informacji na ten temat. Nie jesteśmy bowiem w stanie wiedzieć o wszystkich - apeluje Teresa Rybicka.
Akcja sprawdzania różnych miejsc, w których mogą przebywać bezdomni, rozpocznie się w Kwidzynie 7 grudnia o godz. 20.00.
Reklama
Sprawdzą altanki, meliny i kolejowe bocznice
POWIŚLE. W powicie kwidzyńskim, tak jak na całym Pomorzu odbędzie się akcja „Spis ludzi bezdomnych”. Skontrolują miejsca, w których zwykle przebywają ludzie, którzy w okresie zimy mogą zamarznąć.
- (jk)
- 21.11.2007 10:22 (aktualizacja 31.03.2023 06:24)
Data dodania:
21.11.2007 10:22
KOMENTARZE
Autor komentarza: LewicyStanowczeNieTreść komentarza: W komentarzach „koledzy specjalisci” się wypowiadają? Takie to kierowanie się dobrem dzieci, że może najlepiej zamknąć wszystkie te szkoły albo zostawić jedną i zatrudnić tyle ludzi żeby z tych subwencji wystarczyło albo zostało jeszcze żeby się może tym wyżej przypodobać. W takim chaosie łatwiej będzie dzieciom ideologię lewicowe wbijać do głów i inne bzdury.Źródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Czasami to trzeba się w pierś uderzyć i powiedzieć czy chcemy by nasze dzieci się rozwijały i uczyły się w dobrej szkole czy chcemy by żyly w ciemno grodzieŹródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?Autor komentarza: RealistaTreść komentarza: Nie sześć a cztery szkoły te cztery są obciążenie dla budżetu a nauczyciele muszą tylko doją kasę dla siebieŹródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?Autor komentarza: RodzicTreść komentarza: I tak to jest politycy obiecują i obiecuja przed wyborami, a po wyborach hulajbdusza piekła nie ma i robimy co chcemy. Najlepiej od razu 6 szkół pozamykać, bo i po co edukacja dla ciemniaków.Źródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?Autor komentarza: RomekTreść komentarza: Nie planuje się likwidacji 2/3 szkół w gminie, bo zrodziłoby to zbyt duże problemy. Takie zmiany jeśli są potrzebne należy wprowadzać stoponiowo. A już na pewno nie planować sprzedaży bądź dzierżawy majątku mieszkańców na potrzeby firm prywatnych, takich jak ośrodek zdrowia. Gimnazja pokazały, że nauczanie w tak dużych molochach jest przeciwskuteczne. W gimnazjach, a teraz powstałyby w gminie takie molochy zwane zespołami szkół. A to, że zdarzają sie słabi nauczyciele jest normalne w takim systemie edukacji jaki mamy i może tak być i w dużej, jak i małej szkole.Źródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?
Reklama
ZOBACZ WIĘCEJ
Przejdź do kategorii
Aktualności#PomagaMYNa sygnaleGospodarkaEdukacjaEkologiaReligiaPolitykaRolnictwoTurystykaZdrowieKulturaSportHistoriaKryminalneVideoRegionOgłoszeniaObserwatorKwidzyn MiastoKwidzyn GminaGardejaPrabutyRyjewoSadlinkiPLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIEZOBACZ!Ważne w kalendarzuDobre radyWybory Parlamentarne '2023Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze