Legalizacja dotyczy obiektów, które zostały wybudowane bez pozwolenia albo zgłoszenia w okresie od 1 stycznia 1995 r. do 11 lipca 1998 r.
- Więcej osób dzwoni w tej sprawie, niż zgłasza się osobiście - twierdzi Wiesław Gałkowski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. - Tylko jedna osoba wystąpiła z wnioskiem o zalegalizowanie obiektu. Po zweryfikowaniu dokumentacji samowola ta została zalegalizowana. Zostało już niewiele czasu. Przestrzegam jednak przed składaniem fałszywego oświadczenia o dacie powstania obiektu. Nadzór budowlany może bowiem wznowić postępowanie i uchylić decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, gdyby dowody, na podstawie których ustalono datę powstania obiektu, okazały się fałszywe.
Warunkiem zalegalizowania samowolki jest brak wszczętego przez nadzór budowlany postępowania administracyjnego przed 11 lipca 2003 r. Przed złożeniem wniosku o pozwolenie na użytkowanie warto zwrócić się do wójta lub burmistrza miasta z zapytaniem, czy obiekt, który został zgłoszony do legalizacji, nie narusza ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jaki obowiązywał w dniu zakończenia budowy obiektu, lub jaki obowiązuje obecnie, o ile został uchwalony.
- Może bowiem dojść do sytuacji, że inwestor poniesie koszty wykonana inwentaryzacji podwykonawczej i ekspertyzy technicznej obiektu budowlanego, który został pobudowany niezgodnie z planem zagospodarowania. W takiej sytuacji organ nadzoru budowlanego będzie musiał wydać nakaz na rozbiórkę obiektu - twierdzi Wiesław Gałkowski.
Jaka dokumentacja?
Do wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie należy dołączyć: inwentaryzację powykonawczą obiektu budowlanego oraz ekspertyzę techniczną, potwierdzającą przydatność obiektu do użytkowania. Wszystkie dokumenty muszą zostać sporządzone przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane. Potrzebne jest też oświadczenie o braku sprzeciwu lub uwag ze strony Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowej Inspekcji Pracy, Państwowej Straży Pożarnej. Szczegółowe informacje można uzyskać w siedzibie Powiatowego Nadzoru Budowlanego w Kwidzynie przy ul. Grudziądzkiej 8 ( tel. 055 646 51 39).
Napisz komentarz
Komentarze