sobota, 19 kwietnia 2025 22:51
Reklama

Inicjatywy dotyczące zatrudnienia młodzieży oraz Erasmus+. Ten program zmienił ich myślenie o przyszłości (nie tylko) zawodowej

  • 05.03.2025 12:23
Inicjatywy dotyczące zatrudnienia młodzieży oraz Erasmus+. Ten program zmienił ich myślenie o przyszłości (nie tylko) zawodowej

Od 1 maja 2004 r., czyli od wejścia Polski do Unii Europejskiej, z programu Erasmus skorzystało 266 tys. polskich studentów fot. Canva

– Erasmus zaoferował mi możliwości rozwoju, które byłyby trudne do osiągnięcia prawie 15 lat temu – nie ma wątpliwości Łukasz. Podobnie jak Anita, której ten program dał odwagę, żeby podjąć pracę za granicą. 

Zobacz 11 odcinek audycji „Unia. To (się) opłaca”. 

 

– Inaczej pewnie nie zdobyłabym się na to, żeby podjąć pracę w Anglii – mówi. Z powodzeniem robi to do dzisiaj.

Śmiało można założyć, że podobnie myślą także inni erasmusowicze, których przez ponad 20 lat uzbierało się już blisko 270 tysięcy. Bo oni wszyscy wykorzystali szansę, jaką daje studentom Erasmus plus – unijny program wspierający edukację młodych Europejczyków.

Decyzja, aplikacja, wyjazd. Do Włoch i Hiszpanii

Łukasz Gricman zdecydował się na udział w Erasmusie na piątym roku studiów. 

– Studiowałem biotechnologię – mówi. – Na wymianie byłem w Trieście we Włoszech na kierunku neuroscience.

Anita Ramatowska studiowała weterynarię. Trafiła do Hiszpanii, na Uniwersytet Santiago de Compostela w Lugo.

– Studiowałam tam medycynę weterynaryjną – dodaje. 

Jak trafili do Erasmusa. Ktoś ich zachęcał, doradzał, czy była to wyłącznie ich decyzja?

– Miałem znajomych którzy byli na Erasmusie i pracowali w biurze Erasmus Network. Byłem zainteresowany wyjazdem już podczas licencjatu, ale zdecydowałem się ostatecznie na ostatnim roku studiów – wspomina Łukasz. 

– Jedna z moich współlokatorek była na Erasmusie i miała bardzo dobre doświadczenie, więc zgłosiłam się, jak ogłaszali nowy nabór. To była wyłącznie moja decyzja – podkreśla Anita.

Zapamiętała, że aplikowanie do programu było bardzo szybkie. Krótka rozmowa z prodziekanem i asystentami. Wybór kto i gdzie odbył się na podstawie średniej i znajomości języka.

Łukasz zapamiętał, że proces aplikacji był bardzo dobrze zorganizowany i wspierany przez Erasmus Student Network.

– Jedyny element, który pamiętam, to wymóg znajomości języka włoskiego, co wymagało ukończenia – jeśli dobrze pamiętam – 2-, 3-miesięcznego kursu. Wydaje mi się, że to była „najcięższa” część procesu rekrutacyjnego – opowiada. 

Ostatecznie on trafił do włoskiego Triestu, ona do hiszpańskiego Lugo. 

Dziś pytamy ich, jak zapamiętali ten czas i co dał im ten „erasmusowy” wyjazd.

– Spędziłem go na międzynarodowym kierunku neuroscience. Częścią zaliczenia semestru był projekt bioinformatyczny – odpowiada Łukasz. 

– Zawsze byłem zainteresowany tą dziedziną – to była też dziedzina mojej pracy magisterskiej, wiec dodatkowy projekt, który znalazłem już na miejscu ze wsparciem opiekuna Erasmusów na wydziale nauk przyrodniczych, to było bardzo fajne doświadczenie. Później zaowocowało ono moją pierwszą publikacją naukową. Myślę, że pomogło mi to w osiągnięciu następnego stopnia kariery. 

– Jak udział w tym programie unijnym wpłynął na was, wasz rozwój, myślenie o przyszłości, na przykład zawodowej? 

– Udział w programie był dla mnie bardzo ważnym krokiem pod względem rozwoju osobistego i zawodowego. Osobiście dał mi dużo pewności siebie, jeśli chodzi o języki obce (głównie angielski) i w kontaktach z międzynarodowymi rówieśnikami i przełożonymi. 

Poza tym był to mój pierwszy niezależny wyjazd za granicę (na Erasmusie byłem z ówczesną dziewczyną), który wzbudził we mnie zainteresowanie podróżami i niezależnym zwiedzaniem świata – odpowiada Łukasz. 

Anita: – Erasmus był jednym z najlepszych doświadczeń w moim życiu. Nauczyłam się języka hiszpańskiego, poznałam niesamowite osoby i zawarłam nowe przyjaźnie. Ten program otworzył przede mną inną perspektywę. 

– Miałam możliwość odbycia wakacyjnych praktyk weterynaryjnych w szpitalu klinicznym. Szpital był bardzo nowoczesny, z wysokimi standardami chirurgii i medycyny.

A to – jak podkreśla – zmieniło optykę myślenia zawodowego i planowania przyszłości zawodowej. 

– Po Erasmusie zdecydowałam, że chciałabym pracować za granicą, co umożliwiłoby mi zdobycie doświadczenia w pracy innego niż w Polsce, naukę nowych języków, poznawanie innych kultur – odpowiada Anita. – To po tym doświadczeniu zaczęłam planować, że po studiach przeniosę się do Hiszpanii lub Anglii, żeby nauczyć się i praktykować taki poziom medycyny weterynaryjnej.

Łukasz: – Zawodowo zdefiniował moja ścieżkę kariery. Nabrałem pewności siebie w dziedzinie bioinformatyki. Jeszcze podczas ostatnich miesięcy zacząłem składać podania na doktorat, żeby kontynuować rozwój zawodowy. 

Miesiąc po powrocie do Polski zostałem zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną do Stuttgartu, gdzie udało mi się dostać na doktorat w programie Marie Skłodowskiej-Curie. To też program sponsorowany przez Unię Europejską, który promuje międzynarodowe projekty doktoranckie i postdoc (badania prowadzone po zakończeniu studiów doktoranckich – red.). 

Mój projekt zrzeszał 7 instytutów naukowych i 2 firmy farmaceutyczne, w których było 10 stypendiów dla doktoratów i postdoców. Każdy z nas był międzynarodowym pracownikiem naukowym.

Po doktoracie kontynuuję karierę w tej dziedzinie, pracując przez ostatnie 10 lat w międzynarodowych firmach bioinformatycznych i farmaceutycznych w Niemczech i Szwajcarii. 

– Jak oceniacie wartość tego programu unijnego?

Łukasz nie ma wątpliwości: – Program Erasmus (jak i Marii Skłodowskiej-Curie) zaoferowały mi możliwości rozwoju, które byłyby trudne do osiągnięcia prawie 15 lat temu. Udział w programie bardzo pozytywnie wpłynął i zmienił moje życie. 

Uważam, że tego typu programy to wspaniała możliwość rozwoju osobistego i zawodowego/naukowego. Zdecydowanie polecam je każdemu, kto ma taką możliwość.

Anita podsumowuje krótko: – Erasmus był jednym z najlepszych doświadczeń w moim życiu. Bez tego pewnie nie zdobyłabym się na odwagę, żeby przeprowadzić się i spróbować pracy w Anglii.

Erasmus+ w skrócie

• Erasmus (ang. Erasmus programme) to program uruchomiony przez Komisję Europejską 15 czerwca 1987 r., obejmujący szkolnictwo wyższe. Jego celem jest finansowanie wyjazdów studentów na studia w innym kraju europejskim przez rok i wspieranie europejskiej współpracy uczelni wyższych ze wszystkich krajów członkowskich UE, EOG oraz kandydujących. 

Nazwę otrzymał na cześć Erazma z Rotterdamu, holenderskiego filozofa żyjącego na przełomie XV i XVI w. 

• Polscy studenci otrzymali dostęp do Erasmusa w 1998 r. Wtedy był on jeszcze częścią programu wspólnotowego Socrates (od 1995 do 2006 r). W latach 2007-2013 Erasmus stał się częścią nowego programu edukacyjnego „Uczenie się przez całe życie”. Od 2014 r. działa już pod nazwą Erasmus+.

• Od 1 maja 2004 r., czyli od wejścia Polski do Unii Europejskiej, z programu Erasmus skorzystało 266 tys. polskich studentów. Najchętniej wybierali oni Hiszpanię, Niemcy i Włochy.

Do Polski z kolei przez 20 lat przyjechało ponad 208 tys. studentów z zagranicy. Najchętniej wybierali nasz kraj Hiszpanie, Turcy i Francuzi.

• W perspektywie unijnej 2021-2027 całkowity budżet Erasmusa+ wynosi 28 miliardów euro. To około 13 miliardów euro więcej niż w poprzedniej perspektywie finansowej. 

• W Polsce program Erasmus+ realizuje Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). Jak czytamy na jej stronie:

„Od ponad 30 lat finansujemy wymianę studencką i zarządzamy w Polsce największymi europejskimi programami edukacyjnymi. Wspieramy szkoły, instytucje i organizacje z całej Polski w realizowaniu kreatywnych pomysłów, ułatwiamy rozwijanie kompetencji osobom w każdym wieku i o zróżnicowanych potrzebach.
W latach 2021-2027 przeznaczymy na te cele niemal 2 miliardy euro”.

Inicjatywy dotyczące zatrudnienia młodzieży oraz Erasmus+. Nowy odcinek audycji „Unia. To (się) opłaca”

Erasmus+ to coś więcej niż program wymiany studenckiej. Ten program otwiera drzwi do świata pełnego możliwości i może stać się paszportem do rozpoczęcia europejskiej kariery zawodowej. 

Jakie szanse daje Erasmus i jak wpływa na przyszłość młodych ludzi? Odpowiedzi na te pytania w najnowszym odcinku audycji „Unia. To (się) opłaca”.

O zwalczaniu bezrobocia wśród młodzieży i instrumentach, które mają pomóc w niwelowaniu tego problemu, porozmawiamy natomiast z ekspertem Tomaszem Krześniakiem, zastępcą dyrektora generalnego Fundacji Systemu Rozwoju Edukacji, który od 1993 r. działa na rzecz rozwoju polskiej edukacji, pełniąc rolę narodowej agencji programu Erasmus+.

Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający pomoc nie ponoszą za nie odpowiedzialności

Artykuł sponsorowany


Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: DanielTreść komentarza: It was a cold, rainy night when I first stumbled upon the Cyber Codex Revolution website. I had been searching for months, desperately trying to recover the Bitcoin investment that had slipped through my fingers, and I was on the verge of giving up hope. The story began a few years ago, when I had decided to dip my toes into the world of cryptocurrency. Intrigued by the promise of financial freedom and the potential for massive returns, I had invested a significant portion of my savings into Bitcoin. At first, everything seemed to be going well – the value of my investment was steadily climbing, and I could almost taste the financial security that lay ahead. However, my dreams of wealth and prosperity were shattered when I fell victim to a sophisticated hacking scheme. Unbeknownst to me, my digital wallet had been compromised, and my entire Bitcoin stash had been siphoned away, leaving me feeling helpless and betrayed. I spent countless hours scouring the internet, searching for any information or resources that could help me recover my lost investment. I reached out to various cryptocurrency exchanges and online forums, but the responses were often vague, unhelpful, or downright discouraging. Just when I was about to give up, I stumbled upon the Cyber Codex Revolution website. The site promised a glimmer of hope, claiming that they had a team of experienced professionals who specialized in tracking down and retrieving stolen cryptocurrency. Skeptical but desperate, I decided to give them a chance. I reached out to the Cyber Codex Revolution team, and they immediately sprang into action. They listened to my story with empathy and understanding, and they assured me that they would do everything in their power to help me recover my lost Bitcoin. Over the next few weeks, the Cyber Codex Revolution team worked tirelessly, using their expertise in blockchain analysis, digital forensics, and law enforcement connections to unravel the complex web of transactions that had led to the theft of my Bitcoin. It was a painstaking process, filled with dead ends and frustrating setbacks, but the Cyber Codex Revolution team never gave up. They meticulously traced the movement of the stolen funds, following a trail that led them across international borders and through a maze of shell companies and anonymous accounts. As the investigation progressed, the team uncovered a sophisticated criminal network that had been targeting unsuspecting cryptocurrency investors like myself. They worked closely with law enforcement agencies around the world to build a case against the perpetrators, gathering evidence and building a solid legal foundation for their recovery efforts. Finally, after months of relentless work, the Cyber Codex Revolution team was able to locate and secure a significant portion of my stolen Bitcoin. It was a bittersweet moment, as I had lost a substantial amount of my investment, but the fact that I was able to recover anything at all felt like a small victory, you can also contact them if a have been a victim Email:[email protected]: https://t.me/Cyber_Codex_Revolution Whatsapp: +39 3509036825Źródło komentarza: 14 kwietnia 2025 r. - Ważny dzień w kalendarzu. Święto Chrztu PolskiAutor komentarza: Esther AndersonTreść komentarza: I was a victim to a crafty scam, but when all hope was gone LEE ULTIMATE HACKER became my beacon of light, fact remain Bitcoin is the future of world currency but be careful before falling prey to unregulated brokers like I was ,in the wake of loosing my funds to investment broker , I found myself in a state of panic and despair. Fortunately for me an old friend referred me to LEE ULTIMATE HACKER who further indulged me in deep consultation to understand the details of the theft and the loss .They created a customized recovery plan that met my specific need using their extensive knowledge of blockchain technology and forensic investigative skills, LEE ULTIMATE HACKER was a transformative experience ,not only did they recover my stolen funds they demonstrated a level of professionalism that exceeded my expectations ,I really appreciated them for their help and I wish to recommended them to everyone caught up in a systematic scams. Please contact LEE ULTIMATE HACKER via LEEULTIMATEHACKER @ AOL . COM telegram: LEEULTIMATE for your swift recovery.Źródło komentarza: WYNIKI wczorajszych policyjnych DZIAŁAŃ PRĘDKOŚĆAutor komentarza: erwerTreść komentarza: https://www.youtube.com/watch?v=K096sx5whTEŹródło komentarza: 16 kwietnia 2025 r. - Ważny dzień w kalendarzu. Dzień SaperaAutor komentarza: Schlomo UbermannTreść komentarza: Ale przypał. Chyba nie wypłaci się do końca życia. No ale tak kończą frajerzy.Źródło komentarza: ZOBACZ [WIDEO] !!Ujawnienie kokainy wartej 5 mln zł efektem pracy trzech służb mundurowychAutor komentarza: MariamTreść komentarza: For years, I carried the heavy burden of a costly mistake—losing $191,000 worth of Bitcoin in a wrong investment. I had trusted the wrong platform, and in a blink, my hard-earned crypto vanished. Desperate, I searched for solutions until I discovered Cyber Codex Revolution, a team of elite blockchain forensic experts specializing in recovering lost or stolen cryptocurrency. Skeptical but hopeful, I reached out. Their team responded swiftly, analyzing my transaction history and identifying the fraudulent investment scheme. Using advanced blockchain tracing tools, they uncovered the movement of my funds, which had been funneled through multiple wallets to obscure their trail. Cyber Codex Revolution worked tirelessly, employing legal and technical strategies to pressure the scammers. Through their relentless efforts, they successfully recovered 95% of my lost Bitcoin approximately $182,450 USD returning it to my secure wallet. The relief was indescribable. Thanks to **Cyber Codex Revolution**, I regained not just my funds but also my faith in justice within the crypto space. If you’ve been scammed, don’t lose hope—reach out to them. They are the real deal.  Cyber Codex Revolution – Turning Crypto Losses Into Recovery. Email:[email protected] Telegram: https://t.me/Cyber_Codex_Revolution Whatsapp: +39 3509036825Źródło komentarza: WYNIKI wczorajszych policyjnych DZIAŁAŃ PRĘDKOŚĆ
Reklama
Reklama
Reklama